"XXI amžiaus" priedas Nr.21 (24)

PRIEDAI


Žvengia žirgai lankoj

Krakių žemės ūkio bendrovė, be augalininkystės ir gyvulininkystės verslo, užsiima ir žirgų auginimu. Lankoje jų ganosi apie 150.

Ristūnams rado prieglobstį

Privatizavus arklidę, Jonavos sporto klubui "Pasaga" tvarto nuoma tapo nepakeliama. "Pasaga" buvo priversta ieškotis tinkamesnės vietos. Atvykus pasitarti su Krakių ŽŪB vadovu Nikolajumi Danilčenka, šis pasiūlė iš jos pirkti žirgų. Pas naujuosius šeimininkus atkeliavo septyni ristūnai ir vienas kumeliukas.
Iš Jonavos į Krakes persikėlė dirbti ir garsi Lietuvos vadeliotoja Vanda Žemaitienė. Per 20 metų ji draugauja su žirgais, žino kiekvieną jų įnorį. Moteris džiaugėsi, kad čia jai suteiktos puikios sąlygos dirbti. Kartu su žirgyno brigadininku Albertu Marazu Krakėse ji rūpinasi sportinių žirgų auginimu ir arklių sporto vystymu.

Kolega - ne iš gatvės paimtas žmogus

Dabar Krakėse yra 13 sportinių žirgų. Norint juos tinkamai prižiūrėti, kiekvienam kasdien reiktų skirti kokias tris valandas. "Kol nuvalai, iššukuoji žirgus, kartais taip nuvargsti, kad vos kojas bepavelki. Tačiau toks darbas man yra mielas", - šypsojosi agronominį išsilavinimą turintis A.Marazas. Beje, šis 49 metų vyras vasarą Raudondvaryje vykusiose trečiosiose respublikinėse arimo arkliais varžybose užėmė ketvirtą vietą, o jo išauginta kumelė Jūra tempimo rungtyje neturėjo sau lygių.
Pasirodo, ir prižiūrėti arklius nėra taip paprasta. Atėjusieji prašo darbo. Tokiems skiriamas trijų mėnesių bandomasis laikotarpis. Kitas nė pusės laiko neištempia, net jeigu ir nėra mėgėjas pagerti. "Nejaugi pirštu turi rodyti, ką dirbti. Iš dešimt žmonių vienas gali pritapti prie žirgų. Jiems reikalingas ypatingas atidumas bei švelnumas", - gyrė savo augintinius žirgus A.Marazas, nors jį patį žirgai ne kartą yra išmetę iš balno ar kėsinęsi įspirti.

Sportinis žirgas ne ką brangesnis už kuiną

Vienam arkliui išlaikyti metams reikia apie 1,5 tūkst. litų. Kol jis užauga, kad būtų galima kinkyti į plūgą, praeina ne vieneri metai. Šiandien - nedidelė arklių paklausa. Tinkamą darbui arklį tenka parduoti už tris-šešis tūkstančius litų. Jo gyvo svorio kilogramo kaina - apie penkis litus. Panašiai Lietuvoje įvertinti ir sportiniai ristūnai, nors užsienyje už tokį mokėtų po kelias dešimtis tūkstančių dolerių.
Krakėse netrūksta svečių iš užsienio, tačiau jiems tai - mažai žinomas kraštas. "Atvykėliams mažoka hipodromo, kurį turime. Jiems reikalingas padorus viešbutis. Per menkai išreklamuotas ir žirgynas. O ir Krakės - ne Anykščių kraštas, aplink nėra ežerų, smėlėtų kalnelių", - kalbėjo A.Marazas.

Joti mėgėjų atsirastų, o šukuoti arklius sutiktų vienas kitas

Kas moka joti ir sugeba išsilaikyti balne, tokiam už arklio išjodinėjimą kol kas nereikia mokėti nė cento. Vietos jaunimas nenoriai eina prajodinti žirgų. "Daugelis nori iš karto vadelioti arklį, bet tingi jį iššukuoti ar pašerti", - sakė 26 metus Krakėse gyvenantis, bet iš Pagirių kilęs A.Marazas. Pasak jo, norint pritraukti turtingų jojikų, reikia turėti ir puošnesnių pakinktų bei vežimaičių. V.Žemaitienės atsivežtas ir jai vienos firmos dovanotas vežimėlis kainavo keturis tūkstančius dolerių.
Savo rankomis A.Marazas yra padaręs vežimėlį su žibintais. Juo važiavo ne viena Lietuvos įžymybė, o Dusetose per varžybas iš jo netgi buvo iškritęs Premjeras. Šiaip jau už paprasčiausią, gana grubiai padarytą apynasrį meistrai prašo 50 litų.

Gyvena Kėdainiuose, bet ilgisi Jonavos

Vanda Žemaitienė, sportinėse žirgų lenktynėse iškovojusi 150 aukso medalių, dabar gyvena pas dukrą Kėdainiuose, bet ją dar vis traukia Jonava, kur prabėgo gražiausi metai. Moteris apgailestavo, kad ten nėra tinkamų sąlygų dirbti. Paklausta, ar ji yra kada sušėrusi žirgui, įžymioji vadeliotoja sakė: "Žirgui turi vadovauti žmogus, tačiau su juo kartais geriau nei su draugu pasišnekėti".
V.Žemaitienės duktė Vaida Naruševičienė yra baigusi zootechnikos mokslus. Balne ji sėdi kaip nulieta, tačiau kėdainietė dabar turi tenkintis menkai apmokamu pardavėjos darbu privačioje parduotuvėje. V.Žemaitienės augintinė Inga Karkalienė, kuri gyvena Rukloje, irgi yra prisirišusi prie žirgų.

Žirgus laiko užrakintus

Krakių bendrovėje dirba apie 200 žmonių, bet dalis jų dirba vakarais. Būtini sargai, kad saugotų sukauptą turtą nuo vagių. Paklausus, ar jie būna ginkluoti, A.Marazas nepasakojo. Jis prisiminė, kaip kartą važiuodamas atsitiktinai atpažino pakelėje besiganantį arklį, kuris buvo pavogtas prieš devynerius metus. A.Marazui pavyko sužinoti, kas dabar jo šeimininkas. Apie šią vagystę žino ir Kėdainių policija, tačiau painiai surašyti įstatymai neleidžia vogto arklio grąžinti Krakių bendrovei.
Krakėse nežadama atsisakyti auginti arklių. "Esamo turto negalima išparceliuoti - jį reikia tobulinti, todėl mūsiškė bendrovė turėtų žlugti paskutinė", - prognozavo A.Marazas.

Bronius VERTELKA

Krakės, Kėdainių rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 


Vanda Žemaitienė vėl tarp žirgų

Žirgyno brigadininkas Albertas Marazas

Autoriaus nuotraukos

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija