„XXI amžiaus“ priedas apie pasaulio krikščionis, 2014 m. gruodžio 12 d., Nr. 5 (55)

PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Kristus ir pasaulis

Sidabrinė gija

Atodangos

Abipus Nemuno

Popiežius priėmė nuo mirties išgelbėtą sudanietę krikščionę

Meriam Ibrahim su vyru

Meriam Ibrahim

Praėjus dienai po to, kai krikščionei iš Sudano Meriam Yahia Ibrahim šios Afrikos šalies apeliacinis teismas panaikino mirties bausmę ir ji buvo išlaisvinta, moteris vėl atsidūrė nelaisvėje. Ją kartu su JAV pilietybę turinčiu vyru Danieliu Vami (Daniel Wami) ir dviem vaikais Chartumo oro uoste tikrinant dokumentus sulaikė daugiau nei 40 slaptųjų tarnybų agentų. Anot valdžios atstovų, šeimos sulaikymas oro uoste susijęs su biurokratiniais dalykais, ir ji būsianti greitai paleista, tačiau jos advokatas, buvęs oro uoste, teigė, kad ji kaltinama dokumentų klastojimu. Ji turėjo skubia tvarka išduotus Pietų Sudano kelionės į Jungtines Amerikos Valstijas dokumentus, tačiau oro uoste šeimai nebuvo leista kirsti Sudano sienos.

27 metų Meriam Ibrahim, turinti medikės išsilavinimą, buvo apkaltinta atsimetimu nuo religijos ir svetimavimu. Jos tėvai buvo sudanietis musulmonas ir etiopė krikščionė stačiatikė. Kai jai buvo šešeri metai, tėvas šeimą paliko, ir mama dukrą išaugino krikščioniškai. Meriam Ibrahim sukūrė šeimą su krikščioniu, turėjo dvidešimties mėnesių sūnų ir laukėsi antrojo vaiko. Tačiau pagal Sudane taikomas islamo šariato teisės nuostatas, ji negalėjo su krikščioniu tuoktis ir susilaukti vaikų. Jei tėvas yra musulmonas, jo vaikai taip pat automatiškai yra musulmonai. Tad musulmono teisėjo akimis, Meriam Ibrahim buvo musulmonė, nes jos tėvas buvo musulmonas. Tad ji negalėjo susituokti su krikščioniu ir jų santuoka negalioja. Jų gyvenimas kartu traktuotas kaip svetimavimas, o už tai baudžiama. Meriam Ibrahim atsisakė išsižadėti savo krikščioniško tikėjimo, nors jai buvo leista suprasti, kad tokiu atveju jai būtų palengvinta bausmė. Pasak gautų liudijimų, moteris teisėjo akivaizdoje pasakė, kad ji yra krikščionė ir niekuo nenusikalto. Todėl jai pridėtas kaltinimas apostazija, už kurį šariatas baudžia mirtimi. Gegužės viduryje ji buvo nuteista 100 rykščių kirčių bei mirties bausme. Nuo vasario įkalinta Meriam Ibrahim gegužės 27 dieną kalėjime pagimdė dukterį.

Įvairios krikščionių bei už žmogaus teises kovojančios organizacijos ėmėsi akcijų kovodamos už moters išlaisvinimą. Antai „Amnesty International“ inicijuotą kampaniją palaikė daugiau nei milijonas žmonių. Organizacija paragino pakeisti kai kuriuos baudžiamosios teisės straipsnius, leidžiančius pateikti tokius kaltinimus kaip Meriam Ibrahim atveju, kurie nesutampa su Sudano tarptautiniais įsipareigojimais žmogaus teisių srityje bei prieštarauja Sudano konstitucijai, garantuojančiai religijos laisvę. Tai, kad moteris sulaikyta praėjus vos dienai po apeliacinio teismo sprendimo ją paleisti, liudija, kad susiskaidžiusioje Sudano visuomenėje ne visi valdžios organai pritarė tokiai bylos baigčiai. Ypač neramu dėl to, kad šeima buvo sulaukusi nemažai grasinimų „įvykdyti teisingumą“, jei Meriam Ibrahim bus paleista. Ši byla nurodo ir stiprėjančias ekstremalaus islamizmo tendencijas, nes paprastai tokie atvejai sulaukdavo švelnesnių bausmių. Šis atvejis sulaukė didelio tarptautinio atgarsio. Už šią moterį meldėsi Popiežius ir katalikai visame pasaulyje, jos išlaisvinimu rūpinosi keleto šalių diplomatinės tarnybos. Nuo sulaikymo oro uoste šeima buvo prisiglaudusi JAV ambasadoje. Ir tik Europos Sąjungai primininkavusios Italijos diplomatijos pastangų dėka pavyko šeimą sėkmingai išgabenti iš Sudano. Vėliau Italijos vyriausybės lėktuvu ir lydima Italijos užsienio reikalų viceministro, Meriam su šeima atskrido į Romą. Tiesiai iš oro uosto jie atvyko į Vatikaną padėkoti popiežiui Pranciškui. Susitikimas Popiežiaus namuose truko apie pusę valandos. Kartu su mirties išvengusia ir laisvę atgavusia Meriam Ibrahim dalyvavo jos vyras Daniel Vani ir jų du vaikai – dvejų metų berniukas Martin ir prieš du mėnesius kalėjime gimusi Maya. Meriam padėkojo popiežiui Pranciškui už maldas ir dvasinę paramą jai ir visiems persekiojamiems krikščionims. Popiežius dėkojo moteriai už drąsų tikėjimo liudijimą.

Šeima iš Italijos išvyko į Jungtines Valstijas. Ten jai suteiktas politinis prieglobstis.

 Pagal Vatikano radijo informaciją

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija