„XXI amžiaus“ priedas apie pasaulio krikščionis, 2014 m. gruodžio 12 d., Nr. 5 (55)

PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Kristus ir pasaulis

Sidabrinė gija

Atodangos

Abipus Nemuno

Bažnyčia ir romai: skelbti Evangeliją periferijose

Neseniai Vatikane vyko tarptautinis susitikimas „Bažnyčia ir romai: skelbti Evangeliją periferijose“, rengiamas Popiežiškosios keliautojų ir migrantų sielovados tarybos. Čia dalyvauja už romų sielovadą atsakingi vyskupijų atstovai, nacionaliniai vadovai iš 26 Amerikos, Azijos ir Europos šalių.

Dviejų dienų susitikimo metu bus siekiama įvertinti Bažnyčios sielovadinę tarnystę romų tautybės žmonėms, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, kuri reikalauja naujų pastoracinių strategijų. Kita vertus, šis renginys padės pasiruošti paminėti 50 metų nuo popiežiaus Pauliaus VI vizito į Pomeciją (1965 09 27), kur jis susitiko su tarptautinės romų piligrimystės dalyviais.

Popiežiaus vizitas simbolizavo ypatingą Bažnyčios atsivėrimą romų atžvilgiu. Tąsyk popiežius kalbėjo: „Bažnyčioje jūs nesate pakraščiuose, tačiau dėl tam tikrų aspektų esate centre, širdyje“.

Po šio vizito daug kas pasikeitė. Sielovados programa šiandien gerai veikia 24 pasaulio valstybėse – Europos šalyse, JAV, Brazilijoje, Argentinoje, Indijoje ir Bangladeše, kur krikščionių bendruomenės praturtintos romų kilmės tikinčiaisiais – kunigais ir pasauliečiais.

2011 metais pirmą kartą Vatikane surengtas romų tautybės atstovų susitikimas su popiežiumi Benediktu XVI. Dalyvavo daugiau nei 2000 atstovų iš įvairių romų etninių grupių. Svarbu paminėti, kad pasaulyje didėja ir romų kilmės dvasininkų gretos, šiuo metu jų yra apie 170.

Romų sielovada padeda skatinti integralų žmogaus vystimąsi, palaikyti savigarbą ir drąsinti asmeninės atsakomybės praktikavimą. Daugybė romų dar gyvena visiško skurdo sąlygomis. Kita vertus, jie patys ne visada gerbia juos priimančių šalių įstatymus ir pilietines pareigas.

Popiežius Pranciškus nepavargsta raginti Bažnyčią ir valstybes stiprinti kovą su skurdu, išrauti išankstines nuostatas, sustabdyti rasizmo ir ksenofobijos procesus. Nugalėję baimes ir įtarimus, galėsime padėti jiems eiti jų autentišku keliu, keistis su kitomis visuomenės grupėmis kultūra bei gerinti gyvenimo kokybę.

Šiandien išsibarstę po Europą, Šiaurės ir Pietų Ameriką ir kai kurias Azijos šalis gyvena apie 36 milijonai romų. Manoma, kad 18 milijonų gyvena Indijoje, šios tautos gimtinėje. Europoje gyvena 10–12 milijonų, didelė jų koncentracija Rytų Europoje.

Pagal Vatikano radijo informaciją 

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija