„XXI amžiaus“ priedas apie slaptąsias tarnybas

2010 m. gegužės 19 d., Nr.6 (41)


PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos


XXI amzius


ARCHYVAS

2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

Kiek uždirba žmogaus teisių gynėjai

Gintaras Visockas

Europarlamentaro Leonido Donskio
surengta spaudos konferencija
paliko dvejopą įspūdį
Autoriaus nuotrauka

Gegužės 12-ąją europarlamentaras Leonidas Donskis Vilniuje surengė spaudos konferenciją, kurioje drauge su psichiatrijos specialistu Dainiumi Pūru, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriumi Henriku Mickevičiumi ir Pilietinės visuomenės instituto vadovu Dariumi Kuoliu išsakė savo nuogąstavimus dėl grubių žmogaus teisių pažeidimų Lietuvoje. Konferencija paliko dvejopą įspūdį.


Operacija „Gyvačių lizdas“

Gintaras Aukštuolis

Ši istorija nutiko Frankfurte, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. Amerikiečių kontroliuojamoje Vokietijos zonoje Sovietų Sąjunga turėjo teisę įkurti specialiąją karinio ryšio misiją. Iš pradžių toji rusų misija JAV karinei žvalgybai nekėlė jokių rūpesčių. Oficiali sovietų misijos užduotis buvo taiki: nedelsiant užglaistyti bet kokius nesusipratimus, kylančius tarp amerikiečių ir rusų karių. Bet ilgainiui sovietinė misija Frankfurte tapo itin veiksmingu ir galingu GRU (Glavnoje razvedyvatelnoje upravlenije) padaliniu. Visi sovietinės misijos darbuotojai, kurių keturiolika, ilgainiui buvo sukomplektuoti iš kadrinių, puikiai paruoštų žvalgybininkų. Profesionalūs GRU žvalgybininkai pradėjo ne tik stebėti amerikiečių karius – jie slapta patekdavo į amerikiečių ir britų kontroliuojamą teritoriją, atsiplėšę nuo seklių rengdavo slaptus susitikimus su Frankfurte ir aplinkiniuose rajonuose veikiančiais pačias įvairiausias priedangas bei legendas turinčiais SSRS šnipais.


Šnipas, po šaltojo karo pabaigos NATO aljansui atnešęs daugiausiai žalos

Gintaras Visockas

Rusijai slaptą informaciją
apie Estijos ir kitų NATO valstybių
gynybinius planus teikęs Hermanas Simmas

Esto Hermano Simmo pavardė žinoma visam pasauliui. H. Simmas „išgarsėjo“ 2008 m. rugsėjo mėnesį, kai buvo sučiuptas Estijos slaptųjų tarnybų agentų, o Estijos teisėsauga apkaltino jį tėvynės išdavimu. 2009-aisiais Estijos Harjumos apskrities teismo verdiktas H. Simmui buvo negailestingas: dvylika su puse metų kalėjimo įskaitant turto konfiskavimą. Tokia bausmė estui skirta ne už plėšikavimą ar ekonomines machinacijas. Ši bausmė skirta už Estijos ir NATO aljanso interesų išdavimą. Mat paaiškėjo, kad šis aukštas pareigas Estijos gynybos ministerijoje ne vienerius metus ėjęs žmogus iš tikrųjų tarnauja Rusijos slaptosioms tarnyboms.

 
 
Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija