Atnaujintas 2002 m. spalio 11 d.
Nr.77
(1083)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Valstybė ir Bažnyčia
Susitikimai
Likimai
Visuomenė
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Į didžiausią ES plėtros bangą patenka Lietuva

Kaip ir tikėtasi, 10 iš 13 narystės Europos Sąjungoje (ES) siekiančių Rytų bei Vidurio Europos valstybių pripažintos pajėgios 2004 metais prisijungti prie 15 labiausiai išsivysčiusių Europos valstybių bendrijos.
Europos Komisija (EK) trečiadienį oficialiai paskelbė 93 puslapių apimties reguliariąją pažangos ataskaitą, kurioje dešimt valstybių - Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Vengrija, Čekija, Slovakija, Slovėnija, Kipras ir Malta - įvardijamos kaip sugebėsiančios numatytu laiku prisiimti narystės įsipareigojimus.
Ataskaitoje konstatuojama, kad šios valstybės, baigiančios derybas dėl narystės ES, pasiekė aukšto lygio tobulindamos savo teisę ir padarė didelę pažangą garantuodamos atitinkamus administracinius ir teisinius gebėjimus.
Į šias EK rekomendacijas atsižvelgs ES lyderiai, kurie spalio 24-25 dienomis Briuselyje įvyksiančiame viršūnių susitikime galutinai nuspręs, kurias kandidates gruodžio mėnesį pakviesti prisijungti prie Bendrijos.
Metinėje pažangos ataskaitoje EK taip pat pažymėjo, jog dešimt valstybių kandidačių kai kuriuose sektoriuose vis dar turi įgyvendinti nemažai svarbių reformų.
Lietuvą EK paragino tęsti administracinius pertvarkymus ir techninį pasirengimą narystei regioninės politikos ir struktūrinės paramos koordinavimo sferose. Ataskaitoje pažymima, jog Lietuva vis dar vėluoja įvykdyti kai kuriuos įsipareigojimus, susijusius su žuvininkystės (žvejybos laivų registro sudarymas), statistikos (žemės ūkio surašymas) ir aplinkosaugos (įstatymai dėl pakuočių ir biocidų) sferomis.
Pažangos pranešime teigiama, jog Lietuvai būtina imtis papildomų priemonių administracinių ir teisminių gebėjimų stiprinimo, viešojo administravimo reformos įgyvendinimo, valstybės finansų valdymo ir kontrolės, ES struktūrinių fondų lėšų naudojimo, verslui palankios aplinkos kūrimo, sienos apsaugos ir kitose srityse. Komisija taip pat atkreipė Lietuvos dėmesį ir į aukštą nedarbo lygį, būtinybę užbaigti pensijų reformą ir stiprinti kovą su korupcija. EK ataskaitoje visos dešimt valstybių kandidačių paragintos toliau siekti pažangos, besirengiant narystei ES. Dokumente taip pat pažymima, jog iki realios organizacijos plėtros ES ir kandidatės dar turi susitarti dėl pagrindinių finansavimo principų išsiplėtusioje Sąjungoje. Svarbiausia yra priimti sprendimą dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo ir ekonomiškai skurdesnių regionų rėmimo.


Žemės drebėjimo sunaikintos Džioto freskos atstatytos
Asyžiaus bazilikoje

Praėjus penkeriems metams po didelio žemės drebėjimo, žymiam italų dailininkui priskiriamos šv. Jeronimą vaizduojančios freskos vėl atstatytos Asyžiaus šv. Pranciškaus bazilikos lubų skliautuose. 1997 metų rugsėjo antroje pusėje vykęs žemės drebėjimas sunaikino daugumą Asyžiaus katedros freskų, po griuvėsiais buvo palaidoti keturi žmonės.
Vėliau, daugeliui savanorių padedant, iš dešimčių tūkstančių fragmentų ir išlikusių fotografijų buvo pradėti sudėtingi restauravimo darbai. Tai kainavo apie 2,7 mln. eurų. Pavyko atkurti 80 proc. buvusių freskų ir jomis vėl gali gėrėtis maldininkai ir turistai.
Toliau vyksta restauracija kitų Asyžiaus katedros freskų, kurios priskiriamos kitam garsiam dailininkui Čimabue. Jas numatoma atkurti 2003 – 2005 metais.

Restauruota Džioto freska Asyžiaus bazilikoje
EPA-ELTA nuotraukos


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija