Atnaujintas 2003 m. vasario 5 d.
Nr.10
(1114)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Lietuva
Pasaulis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Kultūra
Darbai
Nuomonės
Politikos užkulisiai


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Bažnyčia neagituos, bet padės pasirengti referendumui dėl narystės ES

Lietuvos Katalikų Bažnyčia remia šalies stojimą į Europos Sąjungą (ES) ir ketina padėti pasirengti gegužės 11 dieną įvyksiančiam referendumui dėl narystės ES. Tačiau kunigai vengs agitacijos pamaldų metu, pareiškė Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas, Vilniaus arkivyskupas metropolitas kardinolas Audrys Juozas Bačkis.
“Bažnyčia, be abejo, remia stojimą į Europos Sąjungą. Žengiame į Europą, įsitikinę, kad nėra kito kelio”, - pirmadienį po susitikimo su užsienio reikalų ministru Antanu Valioniu sakė kardinolas A.J.Bačkis. Bažnyčia, pasak jo, norėtų, kad Europa išlaikytų dvasines bei etines vertybes.
A. Valionio nuomone, arčiausiai žmonių esantys Bažnyčios atstovai galėtų savo parapijiečiams suprantama kalba išaiškinti ne tik piniginius, bet ir kultūrinius, etinius bei visus kitus derybų su ES rezultatus. Tai referendume galėtų lemti Lietuvos piliečių pritarimą stojimui į Bendriją, įsitikinęs užsienio reikalų ministras.
Kardinolas priminė, jog už eurointegracijos idėją pasisako ir Romos popiežius Jonas Paulius II. Tačiau Šventajam Tėvui rūpi, kaip teigė kardinolas A.J.Bačkis, kad būsimame Europos konstituciniame akte būtų pažymėtas krikščioniškasis kultūrinis Europos paveldas, suteikta galimybė struktūriniam dialogui tarp religinių bendruomenių, atsižvelgta į su religinėmis bendruomenėmis susijusius kiekvieno krašto įstatymus, laikomasi solidarumo principo. “Kad Europa ir Briuselis neprimestų visiems privalomų įstatymų”, - pažymėjo Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas.
Beje, žurnalistų paprašytas pakomentuoti tai, jog Lietuva remia Jungtinių Amerikos Valstijų formuojamą tarptautinę koaliciją prieš dabartinį Irako režimą bei svarsto savo indėlį į ją, kardinolas A.J.Bačkis priminė Šventojo Tėvo išsakytą nuostatą, kad “karas yra blogiausias būdas spręsti problemas”. Pasak kardinolo, krikščionių Bažnyčia pasisako prieš bet kokį karą.


Ar Lietuva pasirengusi įvesti vizų režimą Rusijos piliečiams

Rusijai nevykdant savo įsipareigojimo ratifikuoti valstybės sienos sutartį, Tėvynės sąjungos lyderis, parlamentaras Vytautas Landsbergis ragina Lietuvos politikus pasirengti nuo liepos 1 dienos įvesti "normalų vizų režimą" Rusijos piliečiams, keliaujantiems tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį ir iš jos. Pirmadienį spaudos konferencijoje jis prognozavo, kad "Rusijos Dūma Maskvoje gali visaip spręsti, nes iš Kaliningrado paprašyta negatyvaus požiūrio prieš ratifikavimą". Pasak V. Landsbergio, Rusijos politikai mano, kad Maskvoje užsitęsęs valstybės sienos sutarties ratifikavimas yra svarbesnis Lietuvai negu Rusijai ir todėl Lietuvą galima "spausti". Prognozuodama Lietuvos pozicijų silpnėjimą, Rusijos diplomatija, kaip pažymi konservatorių lyderis, didina spaudimą Kaliningrado tranzito klausimu. "Maskva reikalauja vis naujų nuolaidų Lietuvos Vyriausybės parengtose pagal Briuselio deklaraciją sienų kirtimo taisyklėse", - sakė jis. Seimo nario teigimu, keliami nauji ir nauji reikalavimai, o nuolaidos, net nedidelės, tik skatina naudoti tokią taktiką. V. Landsbergis pastebėjo, kad Kaliningrado Dūmos vardu sausio 30 dieną paskelbti tiesiog ultimatyvūs reikalavimai: sienos sutarties svarstymus Maskvoje susieti su tokiais dalykais kaip nekontroliuojamas Rusijos kariuomenės ir karinių krovinių judėjimas per Lietuvos teritoriją, netgi jos oro erdve, taip pat ligi šiol negirdėta "tarptautinė sutartis dėl laivybos Nemunu". Maskvos atstovas, pasak konservatorių lyderio, jau neigia, kad Rusija įsipareigojo Briuselyje ratifikuoti bei sutvarkyti reikalingas sutartis. "Tas spaudimas grasinant neratifikuoti sienos sutarties yra tuščias reikalas, reikia tiktai nepasiduoti jokiam nervingumui šituo klausimu", - sakė V. Landsbergis, paraginęs pasirengti tokiam atvejui. Jo nuomone, jeigu sienos sutartis nebūtų ratifikuota, tuomet Lietuva galėtų ramiai nuo liepos 1 dienos įvesti vizų režimą Rusijos piliečiams.