Atnaujintas 2003 m. kovo 28 d.
Nr.25
(1129)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Aktualijos
Katalikų bendruomenėse
Mums rašo
Atmintis
Nuomonės

Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Jeruzalės katalikų patriarchas
Arkivyskupui Mišeliui Sabachui – 70

Arkivyskupas
Mišelis Sabachas

Dėl padėties Artimųjų Rytų regione reikšmingumo šiuo metu galbūt dažniausiai pasaulyje minimam katalikų arkivyskupui Jeruzalės lotynų patriarchui Mišeliui Sabachui kovo 19 dieną sukako 70 metų. Šis Nazarete gimęs ganytojas jau daugiau kaip penkiolika metų vadovauja didelius išbandymus patiriančiai Šventosios Žemės Katalikų Bažnyčiai. Jis yra pirmasis Palestinos arabas, užimantis šį postą nuo Jeruzalės lotynų katalikų patriarchato atkūrimo XIX a. viduryje.
Patriarchato jurisdikcijoje yra apie 150 tūkstančių lotynų apeigų katalikų, gyvenančių Izraelyje, Palestiniečių savivaldos teritorijoje, Jordanijoje ir Kipre. Nuo XII amžiaus, kai Šventojoje Žemėje įsiviešpatavo musulmonai arabai, šiame regione atskiros katalikų diecezijos nebuvo. Jeruzalės patriarchatą atkūrus 1847 metais, iki M.Sabacho paskyrimo 1988-aisiais jam visą laiką vadovavo italai vyskupai.
M.Sabachas studijavo teologiją Libano sostinėje Beirute ir Paryžiuje. Kunigu įšventintas 1955 metais. Prieš paskiriant patriarchu, buvo Betliejaus katalikų universiteto rektoriumi, dirbo katalikų klebonu Jordanijos sostinėje Amane. 1987 metų pabaigoje popiežius Jonas Paulius II paskyrė jį Jeruzalės lotynų katalikų patriarchu, tai yra vietos katalikų arkivyskupu, kuris tradiciškai turi patriarcho titulą. Vyskupo šventimus Šventasis Tėvas jam suteikė Romoje 1988 metų pradžioje.
Patriarchas M.Sabachas nuolat pabrėžia bendrąjį krikščionių ir musulmonų palestiniečių tautinį tapatumą ir solidarizuojasi jų kovoje už savarankiškos valstybės sukūrimą. Aštriai kritikuodamas Izraelio okupacinio režimo vykdomą diskriminaciją Vakarinio Jordano upės kranto teritorijoje, jis taip pat ne kartą yra pasmerkęs palestiniečių teroristinių organizacijų išpuolius ir pabrėžęs, kad Artimųjų Rytų problemos turi būti sprendžiamos taikos derybomis. Ganytojo nuomone, tik taip gali būti užtikrintas teisingumas, visų regione gyvenančių tautų ir visų religijų tikinčiųjų teisės bei laisvas priėjimas prie šventųjų vietų Jeruzalėje.
1999 metais patriarchas M.Sabachas tapo pirmuoju neeuropiečiu, išrinktu vadovauti tarptautiniam katalikų taikos judėjimui „Pax Christi“. Esant politiškai neramioms ir ekonomiškai nestabilioms sąlygoms bei vis daugiau krikščionių dėl to emigruojant iš Jėzaus šalies, kur jie dabar tesudaro tik tris proc. gyventojų, didžiausias patriarcho M.Sabacho rūpestis yra vietos krikščionių bendruomenės stiprinimas. Jo ganytojiškos veiklos laikotarpiu didžiausiu įvykiu buvo popiežiaus Jono Pauliaus II piligriminė kelionė į Šventąją Žemę 2000 metais.

M.B.

© 2003 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija