Atnaujintas 2003 m. gegužės 30 d.
Nr.42
(1146)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Laikas
Aktualijos
Ora et labora
Krikščionybė ir pasaulis
Katalikų bendruomenėse
Atmintis
Mums rašo
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Imperijos griuvėsiuose, 63
Kaip gyvena V.Putinas ir jo žmona Liudmila

Tai ne apie Rusijos prezidentą V.Putiną ir jo žmoną, o apie jų bendrapavardžius Vladimirą ir Liudmilą Putinus, gyvenančius Permėje. Permiškis V.Putinas iki 1995 metų, kai išėjo į pensiją, dirbo kosminių aparatų konstruktoriumi. Rusijos žurnalistai, sužinoję apie Kremliaus šeimininko bendrapavardį, apgulė Permės Putinų butą, prašydami papasakoti apie jų gyvenimo džiaugsmus ir vargus. Pirmasis klausimas Permės gyventojui V.Putinui – kaip jis vertina pensijų padidinimą, plačiai išreklamuotą kaip rūpinimosi pensininkais išraišką. „Ogi niekaip, nes aš to visiškai nejaučiu“, - atsakė buvęs kosminių aparatų konstruktorius. Mat už 30 rublių (tiek padidinta pensija) Permėje galima nusipirkti makaronų ir druskos pakelį bei laurų lapų žiupsnelį. Tiesa, pensininkas viliasi, kad netrukus Kremliuje sėdintis jo bendrapavardis įvykdys savo pažadą ir padidins pensijas 100 rublių. Tada, pasak jo, už tokią sumą bus galima pragyventi net tris dienas ir netgi nusipirkti gabalėlį dešros ar sūrio. V.Putinas iš Permės sakė, kad negali nuvykti į Sankt Peterburgą, kur gyvena sūnaus šeima, ir aplankyti jo dar nematytų vaikaičių. Sūnus atvykti į Permę aplankyti tėvų irgi negali dėl tos pačios priežasties – trūksta pinigų. Pensininkas V.Putinas turi dar vieną svajonę – pamatyti pasaulį, bent jau vieną Vakarų Europos šalį. Mat, kol dirbo uždarame konstruktorių biure, rusiškai vadinamame „jaščike“ (dėžėje), apie jokį išvykimą į užsienį, netgi į „broliškas“ vadinamąsias liaudies respublikas, negalėjo būti ir kalbos. Dabar jau galima, bet nėra už ką. Jo pensija po „padidinimo“ – 1480 rublių per mėnesį, žmonos – 1600 rublių. (Vienas litas – 10 rublių.) Tiesa, žmonai pasisekė labiau. Buvusi partinė darbuotoja sovietmečiu lankėsi Bulgarijoje, Kuboje, netgi Indijoje. Dabar abu pensininkai dažnai varto iš kelionių jos atsivežtas nuotraukas ir atvirukus. Pensininkas pasiguodė žurnalistams, jog neišsipildys ne tik jo svajonė nors viena akimi pažvelgti į dešimtmečiais keiktus „supuvusius Vakarus“, bet ir žmona niekada negalės įsirengti šiuolaikinės virtuvės. Pasak V.Putino, jis su žmona niekada neužsuka į baldų ar automobilių parduotuves, nes tausoja sveikatą ir nervus.
Tiesa, V.Putinas iš Permės nepyksta už varganą gyvenimą ant Kremliuje sėdinčio savo bendrapavardžio. Esą jam dar blogiau. „Nė išgerti negali kaip žmogus“, - sakė Permės pensininkas. Beje, jis pasidžiaugė, kad tokie patys kaip šalies prezidento vardas ir pavardė jam suteikia ir kai kurių privilegijų. Buvę bendradarbiai ir pensininkai, susirenkantys kieme lošti tradicinio domino, pagarbiai kreipiasi į jį „draugas prezidente“, o poliklinikoje, vos išgirdę jo pavardę, kviečia užeiti į gydytojo kabinetą be eilės. „O žmoną, nuvykusią į mokesčių inspekciją tvarkyti dokumentų, pats inspekcijos viršininkas pagarbiai, irgi be jokios eilės, vedžiojo po visus kabinetus ir pats pildė reikiamus dokumentų blankus. Todėl aš norėčiau palinkėti prezidentui Vladimirui Putinui geros sveikatos ir laimėti būsimuosius prezidento rinkimus. Taip pat lauksime ir pensijų padidinimo“, - sakė pensininkas iš Permės.
Iš tiesų pensininkams Rusijoje, kaip ir kitose buvusiose sovietinėse „respublikose“, nelengva. Pakanka pažvelgti, kaip auga mokesčiai už komunalines paslaugas. Rusijos ekonomikos instituto duomenimis, dar 1997 metais už vieną kvadratinį metrą gyvenamojo ploto reikėjo mokėti 8,2 rb., o pernai – 19,1 rb. Kainos nuo 1997 metų iki 2002 metų išaugo 411,8 proc. Elektros energijos kaina šoktelėjo iki 315,4 proc., dujų – 335,2 proc. Vidutinė Rusijos pensininkų pensija (po padidinimo) siekia 1380 rublių. Net 91 proc. apklaustų pensininkų teigia, jog už tokią sumą pragyventi neįmanoma.

Petras KATINAS

© 2003 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija