Atnaujintas 2002 m. sausio 4 d.
Nr.1
(1008)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Ora et labora
Darbai
Atmintis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai

Popiežiaus veiklai 2001 metais darė įtaką istorinės reikšmės įvykiai

Pasibaigus 2001 metams, apžvelgiami bažnytiniai ir pasaulietiniai įvykiai. Apžvalgose neišvengiamai minima rugsėjo 11-oji. Tą dieną įvykdyti žiaurūs teroristų išpuoliai užgrobtais civilinės aviacijos bendrovių lėktuvais Niujorke ir Vašingtone pakeitė Jungtinių Valstijų ir viso pasaulio istorijos eigą. Rugsėjo 11-osios, popiežiaus Jono Pauliaus II pavadintos "tamsia diena žmonijos istorijoje", įvykiai paveikė ir religinį gyvenimą. Daugelyje šalių labai išaugo Šventojo Rašto ir kitos religinės literatūros paklausa, daugiau tikinčiųjų dalyvauja pamaldose - vadinasi, žmonėms kyla naujų egzistencijos ir blogio prasmės klausimų.
Vėliau pradėtas JAV vadovaujamas karas su tarptautiniu terorizmu ir jo židiniais Afganistane išprovokavo teologų bei etikos ekspertų svarstymus apie tokios kovos etines ribas. Juk čia kalbama ne apie karą prieš konkrečią valstybę ar regioną, bet prieš atskirus individus ir tinklą jų slaptų organizacijų, kurioms būdingi nusikalstami tikslai. Jungtinių Valstijų vyskupai tvirtino, kad žmonių gynimas nuo teroristų, ypač tokių, kurie atsakingi už rugsėjo 11-osios tragediją, yra pateisinama priežastis skelbti karą. Tačiau ganytojai perspėjo, kad "kiekvienas karinis atsakas turi būti suderintas su žinomais moraliniais principais ir kitomis svarbiomis normomis (...), tokiomis kaip taikių gyventojų neliečiamybė, proporcingumas naudojant jėgą, teisinga intencija ir sėkmės tikimybė".
Savo kreipimesi Pasaulinei taikos dienai, kuri Bažnyčioje buvo minima sausio 1-ąją, popiežius Jonas Paulius II irgi pripažino šalių teisę gintis nuo tarptautinių teroristų. Bet jis pabrėžė, jog tikroji taika negali būti pasiekta be "teisingumo ir tos meilės formos, kuri yra atleidimas". Šventasis Tėvas pakvietė visą katalikiškąjį pasaulį drauge su musulmonais gruodžio 14 dieną pasninkauti už taiką ir teisingumą. Sausio 24 dieną Italijos mieste Asyžiuje įvyks jo sušauktas pasaulio religijų atstovų Maldos už taiką susitikimas, panašus į tą, kurį Popiežius buvo surengęs 1986 metais. (Netrukus po šio susitikimo įvyko taikios istorinės politinės permainos vadinamajame Rytų bloke.)

* * *

Po neužmirštamo ir intensyvaus Didžiojo 2000 metų jubiliejaus minėjimo atrodė, kad įvyks Visuotinės Bažnyčios gyvenimo atoslūgis. Tačiau popiežius Jonas Paulius II, kuriam gegužės mėnesį sukako 81-eri, neleido sau ir Bažnyčiai nusiraminti "ant jubiliejinio laurų vainiko". Šventasis Tėvas, ryžtingai įvedęs Bažnyčią į naująjį tūkstantmetį, toliau keliavo per pasaulį, skelbdamas Kristaus Gerąją Naujieną, stiprindamas žmonių viltis dėl geresnės ateities, ištiesdamas taikos ir supratimo ranką kitų tikybų ir religijų išpažinėjams.
Užbaigęs Jubiliejinių metų šventimą, 2001-ųjų pradžioje Popiežius paskelbė apaštalinį laišką "Novo millennio ineunte" ("Prasidedant naujajam tūkstantmečiui"), kuriame išdėstė Bažnyčios veiklos viziją naujajame šimtmetyje ir tūkstantmetyje. Jis kvietė Bažnyčią "naujam misijos pojūčiui", kuris būtų paženklintas šventumu ir paieška naujų būdų, "kaip skelbti Evangeliją kultūroje, kurioje akivaizdūs įvairovės ir globalizacijos bruožai". Jonas Paulius II nurodė, kad pagarbus krikščionių bendravimas su Viešpačiu, susitikimas su Kristumi turi daryti įtaką ne tik asmeniniam jų gyvenimui, bet ir politinei, socialinei ir ekonominei jų veiklai visuomenėje.
Vasario mėnesį didžiausioje visų laikų Konsistorijoje Šventasis Tėvas paskyrė 44 naujus kardinolus. Bažnyčios "senato" narių padaugėjo iki rekordiškai didelio skaičiaus - 185 kardinolų, iš kurių 135 yra jaunesni nei 80 metų amžiaus ir gali dalyvauti naujo Popiežiaus rinkimuose. Tarp naujai paskirtų kardinolų, atstovaujančių 27 pasaulio tautoms, yra ir Vilniaus arkivyskupas kardinolas Audrys Juozas Bačkis. Gegužės mėnesį Jonas Paulius II visus pasaulio kardinolus sušaukė į neeilinę Konsistoriją, kurioje buvo aptarti naujojo tūkstantmečio Bažnyčios pastoracinės veiklos prioritetai, atsižvelgiant į "Novo millennio ineunte" išdėstytas direktyvas. Visuotinės Bažnyčios reikalai toliau buvo kolegialiai svarstomi Šventojo Tėvo vadovaujamoje dešimtojoje Vyskupų Sinodo asamblėjoje, vykusioje Romoje spalio mėnesį. 245 Sinodo dalyviai, tarp kurių buvo ir Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, aptarė vyskupo vaidmenį šiuolaikinėje Bažnyčioje, ypač išskyrė jo, kaip "vilties nešėjo pasauliui", uždavinius.

* * *

Praėjusių 2001-ųjų gegužės mėnesį popiežius Jonas Paulius II aplankė Graikiją, Siriją ir Maltą, Ukrainą - birželio mėnesį ir Kazachstaną bei Armėniją - rugsėjį. Per 23-ejų metų pontifikatą surengta beveik šimtas apaštalinių kelionių. Graikijoje, kurios dauguma gyventojų yra stačiatikiai ir kurios Stačiatikių Bažnyčia visada labai atsargiai žiūrėjo į ekumeninius santykius su katalikais, Popiežius gana atvirai atsiprašė stačiatikių už Katalikų Bažnyčios praeityje padarytas klaidas. Šventasis Tėvas aplankė Atėnuose vietas, susijusias su tautų apaštalo šv. Pauliaus veikla, ir drauge su Graikijos Stačiatikių Bažnyčios vadovu arkivyskupu Christodulu paskelbė bendrą pareiškimą dėl besivienijančios Europos krikščionių šaknų.
Sirijoje, musulmoniškoje Artimųjų Rytų regiono valstybėje, Jonas Paulius II pirmasis iš popiežių aplankė islamo maldos namus - istorinę Damasko Omajedų mečetę. Susitikęs su vietos musulmonų dvasiniais vadovais, jis tvirtino, kad krikščionybė ir islamas - dvi didžiausios pasaulio monoteistinės religijos - turi atsiprašyti viena kitos už praeities klaidas ir visam laikui susitaikyti. Be to, Šventasis Tėvas dar kartą atkakliai kvietė krikščionis, judėjus ir musulmonus drauge darbuotis dėl taikos Šventojoje Žemėje ir visame regione.
Lankydamasis Ukrainoje labai sudėtingomis ekumeninėmis aplinkybėmis, popiežius Jonas Paulius II pagerbė visus posovietinės šalies krikščionis, daug iškentėjusius per komunistų valdymo dešimtmečius. Ypač šiltus žodžius Šventasis Tėvas skyrė didžiausias represijas patyrusiai Ukrainos Katalikų Bažnyčiai, kurios kelias dešimtis kankinių, tarp jų - ir septynis vyskupus, per Lvove aukotas šv. Mišias paskelbė palaimintaisiais. Ukrainos didžiausios Stačiatikių Bažnyčios, priklausančios Maskvos patriarchatui, vadovai nepritarė Popiežiaus vizitui ir boikotavo Kijeve vykusį jo susitikimą su šalies religiniais lyderiais, bet tai nesumažino vizito sėkmės.
Kelionė į kitą posovietinę valstybę - Kazachstaną, kuriame daugiau kaip pusė tikinčiųjų yra musulmonai, vyko po tragiškų rugsėjo 11 dienos įvykių, už kuriuos atsakingi radikalūs islamistai iš Afganistane prieglobstį radusios "Al Qaidos" teroristinės organizacijos. Kadangi Kazachstanas ir Afganistanas priklauso tam pačiam Vidurinės Azijos regionui, viešėdamas Kazachstano sostinėje Astanoje popiežius Jonas Paulius II nusprendė kreiptis į pasaulį dėl taikos išsaugojimo ir religijų santarvės. Jis sakė, kad krikščionys nuoširdžiai gerbia "tikrąjį islamą: islamą, kuris meldžiasi, rūpinasi vargšais". Popiežius pabrėžė, kad "religijų niekada negalima naudoti kaip konfliktų priežasties". Kelionėje į Kazachstaną, tremtinių žemę, kurioje krikščionių bendruomenes labai stiprino ir lietuviai, Šventąjį Tėvą lydėjo ir Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.
Jono Pauliaus II vizitas į Armėniją sutapo su šios pirmosios pasaulyje krikščioniškos valstybės krikšto 1700 metų jubiliejaus minėjimu. Draugiškus Šventojo Sosto ir Armėnų Apaštalinės Bažnyčios santykius patvirtino nepaprastai šiltas Popiežiaus priėmimas armėnų žemėje. Jis gyveno armėnų katolikoso (vyriausiojo patriarcho) Karekino II namuose ir buvo pirmas popiežius, kuriam buvo leista aukoti katalikiškas šv. Mišias prie Armėnų Bažnyčios pagrindinio altoriaus, nors ši Bažnyčia nepalaiko kanoninės vienybės su Roma.

* * *

Jonas Paulius II kartais vadinamas keliaujančiu Popiežiumi, nes dažnai vyksta į įvairias pasaulio šalis. Tačiau ne mažiau reikšmingi ir jo atliekami darbai Vatikane bei dažnai vykstantys susitikimai Romoje su paprastais maldininkais ir žymiausiais pasaulio veikėjais. Šiemet įvyko tūkstantoji Šventojo Tėvo bendroji audiencija. Šios audiencijos tradiciškai rengiamos kiekvieną savaitės trečiadienį. Nuo Jono Pauliaus II pontifikato pradžios 1978 metais šiose bendrosiose audiencijose dalyvavo iš viso 16,6 mln. žmonių. Tarp jų buvo ir nemažai maldinininkų grupių iš Lietuvos, kurias Popiežius pasveikindavo lietuviškai. Daugiausia žmonių Popiežiaus audiencijose dalyvavo 1979 metais (matyt, visi norėjo išvysti naująjį Katalikų Bažnyčios vadovą) - 1,59 mln., ir 2000 šventaisiais metais - 1,46 mln. 2001 metais 43-ose audiencijose dalyvavo 550 tūkst. maldininkų, - tai yra metinis dalyvių vidurkis.
Popiežius Jonas Paulius II labai atsakingai eina ir savo, kaip Romos vyskupo, ganytojo, pareigas. Nors labai užsiėmęs Visuotinės Bažnyčios valdymo reikalais, jis randa laiko nuvykti į savo diecezijos parapijų bendruomenes. Gruodžio viduryje Romos priemiestyje jis aplankė Ponte di Nonos parapiją. Tai buvo jau 300-oji Jono Pauliaus II aplankyta Romos vyskupijos parapija. Šia proga parašytame laiške savo vikarui Romos miestui kardinolui Kamilui Ruiniui jis pažymėjo, kad, lankydamas savo diecezijos parapijas, jis pasijuto "tikruoju romiečiu" ir kad susipažinti su parapijų bendruomenių reikalais jam yra labai naudinga. Romos vyskupijoje iš viso yra 324 parapijos, vadinasi, liko neaplankytos tik 24 bendruomenės. Parapijų lankymu, kaip ir kitais darbų mastais, dabartinis Popiežius yra pralenkęs savo pirmtakus.
Tarp pernai surengtų svarbių Popiežiaus privačių audiencijų pažymėtinas liepos 23 dieną įvykęs pirmas jo susitikimas su turtingiausios ir galingiausios pasaulio šalies - Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu Džordžu Bušu. Bažnyčiai ypač reikšmingas buvo jų svarstytas gyvybės apsaugos valstybiniu lygiu klausimas, nes, kaip prezidentui sakė Šventasis Tėvas, tokio pobūdžio politiniai sprendimai "labai paveiks civilizacijos ateitį". Pirmiausia tai darys įtaką besiplėtojantiems eksperimentams su žmogaus embrionais ir netgi siekimui juos klonuoti, norint gauti kamieninių ląstelių, kurios, kaip teigiama, gali padėti gydyti sunkias ligas.
Popiežius ragino JAV vadovą priešintis tokiems eksperimentams, nes jų metu žmogaus embrionai žalojami ir naikinami. Juk žudymas žmogaus, nors jis dar tėra tik embrionas, krikščionišku požiūriu yra niekada nepateisinamas, sunkus nusikaltimas. Po konsultacijų su mokslininkais ir kitais religiniais vadovais prezidentas D.Bušas rugpjūčio 9 dieną pranešė, jog leis naudoti biudžeto lėšas tik tyrimams tų kamieninių ląstelių, kurios jau anksčiau buvo gautos iš sunaikintų žmogaus embrionų. Toks "kompromisinis sprendimas" buvo sukritikuotas katalikų ganytojų ir etikos ekspertų, nes valstybės parama žmogaus gyvybės sunaikinimu grindžiamiems eksperimentams peržengia moralės leistinas ribas. Juk šiuo atveju nekalta ir silpna žmogiška būtybė yra aukojama kitų, stipresnių, naudai. Lapkričio mėnesį vėl kilo nauji debatai dėl žmogaus klonavimo, nes buvo gauta žinia, kad viena privati JAV biotechnologijos firma pagamino pirmuosius pasaulyje klonuotus žmogaus embrionus.

* * *

Praėjusių metų apžvalga buvo pradėta nuo pastabos apie rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių istorines pasekmes. Dar didesnių ir prieštaringesnių pasekmių žmonijos ateičiai, matyt, turės 2001 metais pradėtas žmogaus klonavimo procesas, kuris tampa didžiausiu iššūkiu civilizacijai. Nesiimant ryžtingų priemonių užkirsti kelią šiam verslui, ilgainiui perėjimas nuo biotechnologinių eksperimentų "firmose" prie žmonių - klonų auginimo ir naikinimo "fermose" (ne galvijų ar paukščių, bet žmonių!) yra visiškai tikėtinas. Prisiminkime XX a. antrosios pusės pastangas atriboti seksualinius santykius nuo moralinės atsakomybės ir įteisinti negimusių kūdikių žudymo (abortų) industriją bei fatališkas tų veiksmų pasekmes šeimoms ir tautoms. Tad belieka pakartoti žinomą tiesą, jog istorija moko ir perspėja.

Mindaugas BUIKA

© 2001 "XXI amžius"

 


2001 m. gegužės 13 d. popiežius Jonas Paulius II įšventino kunigais 34 diakonus. Šventasis Tėvas, kaip Romos vyskupas, kasmet teikia šventimus savo diecezijos kunigams

EPA-ELTA nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija