Atnaujintas 2002 m. sausio 4 d.
Nr.1
(1008)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Ora et labora
Darbai
Atmintis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai

Atėjo euras

Naujametinę naktį Europa iškart prarado dalį savo nacionalinės kultūros, materializuotos piniginiuose ženkluose. Istorinės valiutos - markės, frankai, liros, pesetai, guldenai - tapo tik numizmatų objektu. Juos pakeitė naujas piniginis vienetas - euras. Jau prieš kelis mėnesius tie, kurie turėjo santaupų vokiškomis markėmis, prancūziškais frankais, italų liromis, ispanų pesetais, olandų guldenais ir kitomis Europos valiutomis, gerokai pasinervino: kas nutiks jų finansinėms "atsargoms"? Žinoma, didieji finansiniai makleriai jau seniai žinojo, ką daryti su savo kapitalais.
Beje, ne visos Europos Sąjungos valstybės susijungė po euro vėliava.
Naująją valiutą nuo sausio 1-osios įsivedė Vokietija, Prancūzija, Italija, Ispanija, Belgija, Suomija, Graikija, Airija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Austrija ir Portugalija. Didžioji Britanija pasiliko ištikima savajam sterlingų svarui, o skandinavai - Švedija, Norvegija ir Danija - irgi nusprendė išsaugoti savo nacionalinę valiutą. Iš Pietryčių Europos valstybių tik Graikija atsisveikino su savo drachmomis.
Šalys, esančios į rytus nuo Vokietijos ir Austrijos, išvis nebuvo pakviestos prie bendro euro stalo. Tai Čekija, Vengrija, Lenkija, Rumunija, Baltijos ir kitos valstybės.
Kaipgi atrodo tie naujieji Europos pinigai? Eurai išleisti banknotais ir monetomis. Banknotų nominalai - tiktai septyni: 5, 10, 20, 50, 100, 200 ir 500 eurų. Visi jie - skirtingų spalvų: nuo pilkos iki violetinės. Tad didesnių problemų atskiriant banknotus neturėtų kilti (turint omenyje vienodos spalvos žaliuosius JAV dolerius, kurių visi nominalai yra vienodi). Ir euro banknotuose skirtingi piešiniai, tačiau juos vienija tema: langai, durys - vienoje pusėje, o kitoje - tiltai, simbolizuojantys atvirumą, Europos tautų bendradarbiavimą. Banknotai atspausdinti ant specialaus popieriaus, pagaminto iš natūralios medvilnės, ir turi labai patikimus apsaugos vandens ženklus bei kitas priemones. Kaip sakė vienas Europos centrinio banko vadovų, eurus pavogti galima, bet padirbti - ne. Tačiau Europolo vadovas Jurgenas Štorbekas vis dėlto mato tam tikrą pavojų, ypač pirmaisiais euro cirkuliavimo mėnesiais. Dabartiniai pinigų padirbinėtojai yra apsirūpinę labai modernia fotokopijavimo technika, todėl nusikaltėliai gali pagaminti gana kokybiškus naujųjų Europos pinigų banknotus. Pranešama, kad italų pinigų padirbinėtojai prieš Kalėdas juodojoje rinkoje ėmė pardavinėti netikrus eurus.
Be banknotų, išleistos ir aštuonių nominalų euro monetos - 1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų bei 1 ir 2 eurų (vienas euras - 100 centų). 1 ir 2 eurų monetos yra dviejų spalvų, labai panašios į lietuviškas 2 ir 5 litų monetas. Smulkesnės euro monetos - bronzinės spalvos. Iš viso euro zonoje nuo sausio 1-osios pasirodė 15 milijardų banknotų ir 50 milijardų monetų.
Taigi nuo sausio 1-osios visose 12 Europos valstybių jau bus atsiskaitoma eurais. Tiesa, iki 2002 m. kovo 1-osios apyvartoje dar liks ir buvusios nacionalinės valiutos. Tačiau po kovo 1-osios cirkuliuos tik eurai, nors centriniai eurą įvedusių šalių bankai dar priiminės nacionalines valiutas keitimui į eurus iki kovo 31 dienos.
Kai kurie apžvalgininkai euro pavadinimą vertina kaip nevykusį ir dirbtinai sukurtą. Iš pradžių, aštuntojo dešimtmečio pabaigoje, kai buvo svarstomas būsimųjų bendrų Europos pinigų įvedimo klausimas, siūlyta juos pavadinti "ekiu". Tai, žinoma, buvo labai miela prancūzams. Tačiau ši labai prancūziškai skambanti abreviatūra nepatiko vokiečiams, kurie ir buvo pagrindiniai bendros valiutos kūrimo iniciatoriai. Beje, finansininkų nuomone, ekiu "palaidojo" ne vokiečiai, o garsusis filantropas Džordžas Sorošas, kuris 1992-ųjų rugsėjį įvykdė didelę spekuliacinę operaciją bent su keliomis Europos valiutomis, todėl bankininkams ir politikams ne ekiu buvo galvoje. Buvo siūlymų pavadinti naujus Europos pinigus florinais, tačiau čia įžiūrėta olandų intriga, mat jie savuosius guldenus dar taip ir vadina "florijin". Prisimintas net V-X amžiais labai gerbtas pinigas - Bizantijos auksinis solidas, jau vėliau istorikų pavadintas "viduramžių doleriu".
Kaip ten bebūtų, bet euras atėjo. Ar Europos pinigas mes pirštinę visagaliam JAV doleriui, tai jau ateities klausimas. Tačiau vargu ar išsipildys vokiečių ekonomisto Paulio Frico prognozė, kad dolerio laukia hiperinfliacija. JAV ekonomika ir po rugsėjo teroro aktų išliko stipri. Tarptautinis valiutos fondas prognuozuoja, jog ekonominis augimas JAV prasidės jau kovo mėnesį, doleris dar labiau sustiprės. Kitas dalykas - JAV doleris kaip pasaulio finansinės ir piniginės sistemos pagrindas pernelyg brangus daugeliui. Ir Japonijos bei Europos centriniai bankai neleistų dolerio kurso kritimo. Ekonomistai teigia, jog dolerio kursas euro atžvilgiu netgi ims didėti, nes Amerikos vyriausybė gerokai sumažino mokesčius. Tokios mokesčių lengvatos, daugelio specialistų nuomone, jau po dviejų trijų mėnesių teigiamai atsilieps JAV ekonomikai, taip pat ir doleriui.
Beje, pati stambiausia (skaičiais) pinigų kupiūra yra 2001-ųjų lapkritį Turkijoje pasirodęs 20 milijonų turkiškų lirų banknotas. Jo vertė - vos 12,5 JAV dolerio. Ir turbūt nedaug kas žino, kad pats brangiausias pasaulyje banknotas yra dešimties tūkstančių JAV dolerių kupiūra. Tiesa, šis banknotas apyvartoje pasirodo labai retai. Dauguma amerikiečių jo nėra net matę.
Nuo sausio 1-osios euro kursas nustatytas 0,89 JAV dolerio. Žinoma, šis kursas svyruos, priklausomai nuo ekonominės situacijos Europoje ir pasaulyje. Lietuvos banko vadovas Reinoldijus Šarkinas pareiškė, jog, Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą atveju 2004-aisiais, Lietuva 2007-2008 metais gali pereiti prie euro. O litas nuo JAV dolerio prie euro bus persiejamas nuo 2002-ųjų vasario.

Petras KATINAS
"XXI amžiaus" apžvalgininkas

© 2001 "XXI amžius"

 


50 eurų banknotą apžiūri Bangkoko (Tailandas) banko tarnautoja

EPA-ELTA nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija