Atnaujintas 2009 m. kovo 6 d.
Nr. 19
(1711)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Valdžios išsisukinėjimas papiktino dekaną

Anelė Rudėnaitė

Tokiame pastate įsikūrusi
Panočių koplyčia

Varėnos dekanas, Varėnos Šv. arkangelo Mykolo parapijos klebonas kunigas Valentinas Virvičius, išgirdęs žinią, kad jau antrus metus besitęsiantys rajono valdžios pažadai pasirūpinti avarinės būklės Panočių koplyčia vėl gali būti nukelti neribotam laikui, susirūpinęs rodė pluoštą savivaldybės raštų bei jo paties darytų nuotraukų...

Lapkričio 25 dienos rajono tarybos posėdžio metu tarybos narys Giedrius Samulevičius domėjosi, kaip sprendžiamas Panočių maldos namų klausimas, nes buvo kalbėta, kad situacija paaiškės spalio mėnesį. Rajono meras Vidas Mikalauskas atsakė, kad „Panočių koplyčia (...) yra mūsų ūkinis darbas, kurį turėsim padaryti“, tačiau konkrečios datos nenurodė, leisdamas suprasti, jog kol nebus pertvarkytas savavališkai suremontuotas savivaldybės pastatas Vilkiautinyje, apie Panočių koplyčios pastatą, taip pat priklausantį savivaldybei, nėra ko galvoti.


Niujorko lietuviai nepasiduoda

Faustas MEIŽENIS

Lietuviai piketuoja dėl Niujorko
Aušros Vartų bažnyčios išsaugojimo

Beveik dvejus metus Amerikos lietuviai kovoja dėl Niujorko Aušros Vartų bažnyčios išsaugojimo. Paradoksali situacija: Lietuvoje džiaugsmingai švenčiamas Vilniaus Katedros atgavimo dvidešimtmetis, o užjūryje mūsų tautiečiai mina teismų slenksčius, bandydami įrodyti Niujorko katalikų vadovui kardinolui Edvardui Eganui, kad šios bažnyčios uždaryti negalima. Pasak Niujorko lietuvių, savo kreipimesi jie  ne kartą pabrėžė, kad okupuotoje Lietuvoje bažnyčias griovė sovietiniai okupantai, o laisvame pasaulyje ginti jas tenka nuo Amerikos Katalikų Bažnyčios hierarchų. Nepasiduoti juos verčia  kelios priežastys. Pirma, ši bažnyčia yra vienintelė grynai lietuviška. Be to, tai ne tik religinis, bet ir kultūrinis centras. Antra, šią bažnyčią statę mūsų protėviai tam aukojo savo sunkiai anglių šachtose, žuvų apdirbimo fabrikuose uždirbtus pinigus. Trečia, juos ypač glumina Amerikos Katalikų Bažnyčios sumaterialėjimas. Manoma, kad oficialiai nurodoma bažnyčios uždarymo, nugriovimo ir žemės sklypo pardavimo   priežastis – esą per mažai lankosi katalikų – tėra tik priedanga. Tikroji priežastis – reikia pinigų padengti kunigų pedofilinio skandalo išlaidas. Lietuvių kunigai skandaluose nedalyvauja, o kenčia lietuviai katalikai. Ketvirta, lengvas dabartinės lietuvių kartos sutikimas ją nugriauti rodytų nepagarbą statytojams.  


Monsinjoro dovanos – buvusioje parapijos salėje

Vytautas Bagdonas

Šiame pastate atsiras mons. A. Talačkos
dovanoto palikimo ekspozicijos salė

Ne vieną dešimtmetį Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčiai ir parapijiečiams paaukojęs monsinjoras Albertas Talačka įvairiomis progomis yra sakęs: „Tai, ką pasilieki sau – amžinai pražudai, tai, ką atiduodi kitiems – amžinai tavo...“

Taip jis tvirtino kitiems, tokio principo laikėsi ir savo gyvenime. 1999-ųjų gruodžio 12-ąją monsinjoras A. Talačka mirė, visiškai nieko sau nepasilikdamas. Net savo kapo vietos erdviame bažnyčios šventoriuje jis nepasirinko, nors čia ilsisi ne vienas parapijai nusipelnęs kunigas. Monsinjoras šventorių pavertė skulptūrų galerija, o pats pareiškė norą būti palaidotas naujose Anykščių kapinėse, šalia savo sesers. Prieš iškeliaudamas į Dievo karalystę, jis testamentu parapijai dovanojo gausią savo biblioteką, unikalią meno kūrinių kolekciją – patį brangiausią turtą, kurį kaupė, puoselėjo visą savo gyvenimą...


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija