Atnaujintas 2009 m. kovo 12 d.
Nr. 20
(1712)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Valstybės likimas ir vertybės

Kovo 11-osios akto signataras
Algirdas Patackas
Ričardo Šaknio nuotrauka

Kovo 11-osios akto signataras Algirdas Patackas sovietmečiu dalyvavo disidentinėje veikloje, buvo KGB persekiojamas, kalinamas. 1988 metais jis buvo vienas iš Sąjūdžio steigėjų Kaune. 1990 metų pradžioje išrinktas į Aukščiausiąją tarybą–Atkuriamąjį Seimą. Seime dirbo 10 metų. Nuo 2000 rudens kurį laiką dirbo II Operatyvinių tarybų departamente prie Krašto apsaugos ministerijos (karinėje žvalgyboje), dabar dirba krašto apsaugos sistemoje, rengia paskaitas, rašo knygas, straipsnius. Su Algirdu Patacku kalbamės apie Sąjūdžio veiklą, atvedusią iki Kovo 11-osios, svarstome mūsų krašto paskutinių dviejų dešimčių istorijos raidą, šių dienų Lietuvos aktualijas.


Pėdsakai, kurie paliks

Nuotraukoje (iš kairės): Žemės tarybos
narys Knapp, seniūnas Schmidramsl,
burmistras Neumeyer, Alfred Bammesberger
ir Lietuvos ambasados Berlyne patarėjas
Viktoras Gudavičius

Vokietijoje, Eichšteto rotušėje, buvo iškilminga šventė – sukako 60 metų, kai Rebdorfo vienuolyno bažnyčioje buvo atidengta marmurinė lenta, įamžinusi 1945–1949 metais čia prisiglaudusius lietuvių pabėgėlius. Paminėjime dalyvavo Lietuvos ambasados Berlyne patarėjas Viktoras Gudavičius. Šių eilučių autorius renginyje kalbėjo apie Lietuvos ir Eichšteto ryšius ir įteikė burmistrui Noimejeriui (Neumeyer) padėkos laišką. Šiandien Eichšteto Vilibaldo gimnazija aktyviai bendradarbiauja su Kauno Jėzuitų gimnazija. Jėzuitų gimnazijos direktorius kun. Gintaras Vitkus, SJ, parašė padėkos laišką Eichšeto burmistrui, kuriame dėkoja už pagalbą, kurios mūsų tautiečiai sulaukė sunkiais pokario laikais Rebdorfe. Ir šiandien Bavarijos žmonės ištiesia savo ranką, padėdami Lietuvai ir jos žmonėms. Prieš kelias savaites, Vasario 16-ąją, per Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šventę S. Daukanto aikštėje Vilniuje stovėjo ir Bavarijos sūnūs, Eichšteto piliečiai ponai Dyteris (Dieter) ir Hansas Aichineriai (Eichiner), kunigas Konradas Hermanas ir ponas Karlas Frey, kurie iš tiesų daug yra padarę, kad Lietuvos jauni žmonės galėtų draugauti su Eichšteto miestu. Kun. G. Vitkus Kauno Jėzuitų gimnazijos vardu padėkojo Vilibaldo gimnazijos bendruomenės žmonėms ir jų vadovui direktoriui Mylingui (Mieling), visiems Eichšteto vyskupijos ir miesto vadovams.


Nuomonės ir cenzūra

Gintaras VISOCKAS

Vasario 25-ąją iš Rusijos atkeliavo nerimą kelianti žinia. Oficialusis Kremlius tvirtina konkrečiomis laisvės atėmimo bausmėmis nuo šiol bausiantis visus, kurie viešai neigs sovietų pergalę Antrajame pasauliniame kare. Informaciniuose pranešimuose teigiama, esą Rusijos generalinis prokuroras Jurijus Čaika parėmė Ypatingųjų situacijų ministerijos vadovo Sergejaus Šoigu siūlymą priimti įstatymą, kuris numatytų konkrečią baudžiamąją atsakomybę už Sovietų Sąjungos pergalės Antrajame pasauliniame kare neigimą. Pasak Rusijos generalinio prokuroro J. Čaikos, tokie neigimai „žeidžia dorą bei moralę“.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija