Atnaujintas 2009 m. balandžio 1 d.
Nr. 26
(1718)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

Svetainė įkurta
2001 m. spalio 3 d.

RUBRIKOS

XXI Amžius


PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai


PRIEŠPASKUTINIS NUMERIS

XXI Amžius


REKLAMA LAIKRAŠTYJE

Reklamos kaina - tik 1,00 Lt + PVM

Pageidaujančius prašome kreiptis į Redakciją


 

Šiame numeryje:

Kam Lietuvoje  
gera gyventi

Čečėnų vargai
be tėvynės

„Jie gynė savąją laisvę
ir savąjį tikėjimą“...

Istorijos puslapius
atvertus…

Bažnyčios akiratyje – Europos parlamento rinkimai

Mindaugas BUIKA

COMECE pirmininkas
Roterdamo (Olandija) vyskupas
Adrianas van Luynas, SDB

Palankiai vertinama žemyno integracija

Būsimieji Europos parlamento rinkimai yra bendrąja gerove besirūpinančios katalikų Bažnyčios dėmesio centre. Briuselyje birželio 4–7 dienomis 27-iose Europos Sąjungos šalyse įvyksiančių rinkimų aktualijas svarstė į pavasarinę sesiją susirinkusi Europos bendrijos vyskupų konferencijų komisija (COMECE). Kovo 20 dieną buvo paskelbta Europos Sąjungos šalių vyskupų deklaracija, kurioje piliečiai, ir ypač krikščionys, raginami atsakingai balsuoti ir prisidėti prie tikrosios kontinento pažangos.


Baltijos šalių vadovai pagerbė laisvės kovotojus

Baltijos šalių vadovai pagerbė Lietuvos
laisvės kovotojų atminimą

Kaip pranešė Prezidento spaudos tarnyba, kovo 27 dieną, minint Lietuvos narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje (NATO) penktąsias metines, Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai Valdas Adamkus, Valdis Zatleras ir Tomas Hendrikas Ilvesas apsilankė Minaičių kaime esančioje sodyboje, kurioje 1949 m. vasario 16 dieną buvo pasirašyta Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos Nepriklausomybės deklaracija. Baltijos valstybių vadovai padėjo gėlių prie paminklo LLKS Nepriklausomybės deklaracijos signatarams atminti.


Griūvanti energetika: be išeities?..

Praėjusios savaitės antradienį,
kovo 24 dieną, Seime svarstant
„Leo LT“ klausimą, piketą surengė
Jungtinis demokratinis judėjimas
Arūno MATUKO nuotrauka

Dabar dėl energetikos Lietuvoje viskas taip susipynė į kamuolį, kad jį išvynioti vargu ar lengvai įmanoma. Į Briuselį dažnai važinėjantis premjeras atveža vieną po kitos džiugias, bet greičiau nedžiugias, žinias apie „tuoj tuoj“ ateisiančią paramą elektros tiltui į Švediją nutiesti, kas greitai pranyksta kaip dūmas. Elektros tiltas iš Švedijos – regioninis projektas: jis negali būti įgyvendintas, kol nėra bendros Baltijos šalių energijos rinkos. Juk visiškai nesvarbu, į kurią šalį kabelis ateis – Latviją ar Lietuvą, svarbu, kad būtų integruota elektros rinka. Todėl neišsiaiškinus šių klausimų, net Lietuvos premjerui reikalaujant pinigų skirti tik Lietuvai, Europos Komisija (EK) to nedaro (nors pats premjeras vis stengiasi įrodinėti, kad pinigai gauti, ir, kad jam labai padeda eurokomisarė, finansų žinovė D. Grybauskaitė). Iš pradžių buvo žadėta net 5 mlrd. eurų parama, bet dabar apsistota ties realesne – 175 mln. eurų dydžio parama. Tačiau, kaip pasirodo, parama bus suteikta tik po to, kai bus parengti ir realizuoti konkretūs projektai, o šalimis – paramos gavėjomis greičiausiai taps Švedija, Latvija ir Lietuva.


Agentai smogikai – tarsi teigiami herojai

Gintaras VISOCKAS

Kovo 11-ąją viena Lietuvos televizija parodė dokumentinį filmą „Smogikai“. Tas filmas ne man vienam paliko slogų įspūdį. Galbūt toks įspūdis susidarė todėl, kad tą dieną žiūrėjome sutrumpintą kelių dalių filmo variantą. Tie, kurie  visą šį filmą per kitą televiziją žiūrėjo anksčiau, ko gero, jo taip blogai nevertina. Bet šį „sutrumpintą“ filmo variantą išdavikišku, antilietuvišku, šlykščiu, demagogišku vadino daugelis mano pažįstamų, skambinusių ir primygtinai prašiusių rašyti kritinę recenziją. Štai vieno istoriko, kuris, deja, dėl šiandien užimamų specifinių pareigų negali nurodyti nei savo pavardės, nei vardo, – laiškas. Pateikiu tik keletą labiausiai atmintin įstrigusių to laiško detalių.


Pilietinio proveržio ženklai

Giedrius GRABAUSKAS-KAROBLIS

Kovo 24 dieną Seimas pritarė įstatymų pataisoms, pagal kurias bus naikinamas „Leo LT“ sandoris – už tai balsavo 74 Seimo nariai, vienas buvo prieš, 13 susilaikė. Dabar „Leo LT“ klausimus svarstys Seimo komitetai, o gegužės mėnesį bus imtasi esminių sprendimų. R. Kupčinsko, G. Songailos ir A. Stancikienės pateiktas projektas bus derinamas su V. Mazuronio pateiktu projektu ir jų pagrindu bus sukurtas bendras dokumentas. Seimo narys L. Sabutis pareiškė, kad „Leo LT“ naikinti būtina, be to, anot jo, reikia išaiškinti kaltuosius, kurie inicijavo šią amžiaus aferą. Tą dieną, kai „Leo LT“ klausimas buvo svarstomas Seime, prie Seimo rūmų visą dieną piketavo Jungtinio demokratinio judėjimo (JDJ) Kauno ir Vilniaus skyrių aktyvistai, laikydami judėjimo vėliavas, plakatus „Naikinkime nusikalstamą „Leo LT“ sandorį“, „Šalin oligarchiją“. Jie įteikė Seimo nariams apie dešimt tūkstančių Lietuvos piliečių pareiškimų su raginimu nutraukti „Leo LT“ sandorį. Kovo 25 dieną Jungtinio demokratinio judėjimo lyderis K. Čilinskas, L. Ulevičius („Santalka“) ir V. Daujotis („Kitas pasirinkimas“) dar kartą paragino valdžios institucijas ryžtingai naikinti „Leo LT“.


Susitaikymo palaimingumas

Praėjusio sekmadienio tema buvo Atgailos arba Susitaikymo sakramentas. Žinant, kad ne kunigai ar popiežiai sugalvojo išpažintį, bet pats Dievo Sūnus ją įsteigė (Jn 20, 23), svarbu priminti: Susitaikymo sakramento šventimo metu Jis ne tik sunaikina kaltes, bet net jas visiems laikams pamiršta. Kaip tėvas nebeatmena savo atgailaujančių vaikų nuodėmių, taip ir Viešpats, kai apgaubia atgailos bei meilės skara iš dvokiančių nuodėmių pelkių grįžtančius pas Jį buvusius paklydėlius, „praranda“ atmintį. Jis dėl mūsų „suserga“ nepagydoma amnezijos liga, kad ir mes, sekdami Jo pavyzdžiu, nebijotume „užsikrėsti“ tomis atlaidumo bakterijomis, kurios pirmiausia gydo ir visai išgydo mūsų pačių praeities dvasinių žaizdų likučius, o paskui skatina keistis šalia mūsų esantį kiekvieną žmogų. Tad tenelieka jokio neatleidimo lašo sau ir artimui, kai Visagalis po Atgailos sakramento malonių priėmimo mano ir tavo sąžinei taria: „Nuo šiol esi visiškai LAISVAS ir gyvenk taip, kad išliktum visada vertas šios laisvės!“

 
Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija