2009 m. liepos 3 d.
Nr. 51
(1743)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Už tikėjimą ir lietuvybę Knyga, skirta „Draugo“ laikraščio šimtmečiui

Audronė V. ŠKIUDAITĖ

Jubiliejinė „Draugo“ knyga

„Draugo“ leidėjas – Lietuvių katalikų
spaudos draugijos taryba: (iš kairės)
Saulius Kuprys (pirm.), Marija Remienė
(sekr.), Pranas Povilaitis; (stovi)
dr. Jonas Daugirdas, Juozas Polikaitis,
Vaclovas Momkus. (2008 m. Jono Kuprio
nuotrauka)

Lietuvoje išleista knyga „Draugui“ – 100. Už tikėjimą ir lietuvybę“, skirta „Draugo“ dienraščio jubiliejui (2009 m., 524 psl., 700 egz.). Knygos sudarytoja – Draugo fondo direktorių tarybos pirmininkė, ilgametė Lietuvių katalikų spaudos draugijos valdybos pirmininkė Marija Remienė, išleido Lietuvių katalikų spaudos draugija.

Tai seniausias pasaulyje be pertraukos gyvuojantis lietuviškas laikraštis, pradėtas leisti 1909 m. liepos 12 dieną Wilkes Barre, Pensilvanijos valstijoje. Prisiminti aplinkybes, kuriomis laikraštis gimė ir vystėsi, žmones, kurie jį leido – redagavo, rinko lėšas, administravo, ir skirta knyga. Jubiliejinėje knygoje daugiau dėmesio kreipiama ne į laikraščio turinį, o į žmones, kurie prisidėjo prie laikraščio leidimo ir kurie dažniausiai buvo ryškios asmenybės – lietuviško gyvenimo švyturiai. Tokie buvo: vienas iš steigėjų kun. Antanas Staniukynas, pirmasis oficialus vyriausiasis redaktorius kun. Antanas Kaupas, pirmasis redaktorius marijonas kun. (vėliau vyskupas) Pranciškus Petras Būčys, jo pakviestasis redaktorius Leonardas Šimutis, ilgiausiai dirbęs redakcijoje, jam nemažos įtakos turėjęs senosios kartos redaktorius Ignas Sakalas, kun. Vytautas Bagdanavičius, kun. Viktoras Rimšelis, kun. Pranas Garšva, iš jo redagavimą perėmusi rašytoja Danutė Bindokienė – pirmoji moteris atėjusi į vienuolišką aplinką, redaktoriai Kazys Bradūnas, Aloyzas Baronas, Bronius Kviklys, Česlovas Grincevičius, prel. Juozas Prunskis, Katalikų spaudos draugijos valdybos pirmininkai, administratoriai ir kt. laikraščio darbininkai. Paminėta tik maža dalelė tų žmonių, kurie 100 metų nešė dvasinį medų į „Draugo“ korius.

Apie savo darbą „Drauge“ prisimena buvę darbuotojai – rašytoja Jankutė Užubalienė, Stasė Semėnienė, ilgametis sporto skyriaus vedėjas Edvardas Šulaitis, talkininkė socialiniais reikalais Aldona Šmulkštienė. Organizacijų ryšiais su „Draugo“ dienraščiu dalijasi Lietuvių fondo ilgametis pirmininkas Antanas Razma, Lietuvos vyčių vardu kalba Regina Juškaitė-Švobienė, Amerikos lietuvių tarybos vardu – Pranas Jurkus, JAV Lietuvių Bendruomenės vardu – keletą kartų buvęs JAV LB valdybos pirmininkas Algimantas Gečys ir kt.

Medžiaga knygai paimta iš „Draugo“ puslapių, kitos spaudos, rašiusios apie „Draugą“, šiandien dar gyvų buvusių laikraščio darbuotojų, bendradarbių, skaitytojų prisiminimų. Didelė dalis straipsnių yra parašyta specialiai tai progai, bet yra panaudoti ir įvairiu metu spausdinti straipsniai apie „Draugui“ pasišventusias asmenybes, taip pat ir „XXI amžiaus“ laikraščio medžiaga.

Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis. Laikraštis „Draugas“ – ne vien fiksuoja istorinius įvykius, jis puoselėjo ir kūrė lietuvių kultūrą, buvo autoriumi tūkstančių darbų ir iniciatyvų, organizacijų globėjas. Visa tai ir atsispindi knygoje.

Kai šios knygos rengėjai po dvejų metų bandė įvertinti savo darbo vaisius, deja, turėjo pripažinti, kad tai tik apmatai, gairės būsimiems darbams, tyrinėjimams. „Draugo“ laikraštis laukia mokslininkų dėmesio.

Pirmasis knygos pristatymas vyks „Draugo“ 100-mečio minėjimui skirtame vakare Vilniuje, liepos 9 dieną 18 val. Nacionalinėje galerijoje (Konstitucijos pr. 22). Tai bus vienas iš Pasaulio Lietuvių Bendruomenės seimo, kuris tuo pačiu metu vyks Vilniuje, renginių. „Draugo“ 100-mečio minėjime dalyvaus arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, SJ, LR prezidentas Valdas Adamkus, PLB valdybos pirmininkė Regina Narušienė, knygos sudarytoja Marija Remienė.

Kviečiame visus kartu pažymėti ne tik Amerikos lietuvių, bet visos Lietuvos istorijai svarbų įvykį, kuris gražiai įsipina į Lietuvos vardo tūkstantmečio šventės vainiką.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija