2010 m. rugpjūčio 18 d.
Nr. 59
(1844)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

„Tyrimą tikslinga perduoti kitiems prokurorams“

Europarlamentaras
prof. Vytautas Landsbergis
Jono ČESNAVIČIAUS nuotrauka

„XXI amžius“ toliau domisi mūsų Generalinės prokuratūros veikla tiriant Medininkų žudynių aplinkybes bei keista buvusio omonininko Konstantino Michailovo-Nikulino byla. Šiandien mus labiausiai domina atsakymai į klausimus, ar tikrai Medininkų skerdynių išvakarėse į Lietuvą buvo permesta ta pati KGB grupė, kuri šturmavo televizijos bokštą Vilniuje 1991-ųjų sausio mėnesį, ar tikrai dingo žudynių vietos apžiūros vaizdo medžiaga, nufilmuota 1991 m. liepos 31-osios rytą, ar išties ne visi mūsų pareigūnai buvo nužudyti vagonėlyje. Mes taip pat ieškome atsakymų į klausimus, kodėl mūsų teisėsauga slėpė kai kuriuos Tomo Šerno liudijimus ir kodėl kai kurioms politinėms jėgoms neįtiko generalinis prokuroras Kazys Pėdnyčia.

Šiandien į „XXI amžiaus“ žurnalisto Gintaro Visocko klausimus atsako europarlamentaras prof. Vytautas LANDSBERGIS, 1991-aisiais vadovavęs  Aukščiausiajai Tarybai – Atkuriamajam Seimui.

 

1991-ųjų metų Seimo posėdžių stenogramoje radau Jūsų žodžius, jog „prieš dvi savaites iki Medininkų į Lietuvą atvyko ta pati KGB grupė, kuri šturmavo telecentrą“. Man regis, toks faktas leidžia abejoti kol kas vienintele Lietuvos teisėsaugos plėtojama versija, esą dėl Medininkų kaltas tik OMON.

OMON, kuris Lietuvoje buvo neteisėta organizacija už įstatymo ribų, nors ir „priregistruotas“ prie SSRS VRM divizijos Vilniuje, turėjo atsakingą politinę vadovybę Maskvoje – SSRS vyriausybę ir visų ginkluotųjų pajėgų vadą prezidentą Michailą Gorbačiovą. Todėl mūsų teisėsaugos versija, kad dėl siautėjimų pasieniuose ir Medininkų žudynių kaltas tik OMON, ir dar šiukštu ne tas Vilniuje, yra sunkiai suvokiamas vištakumas. Kokią konkrečiai informaciją buvau gavęs, kad Vilniuje vėl pasirodė „Alfa“, dabar negaliu atkurti – tegul tarnybos, kurios mane informuodavo, peržiūri savo archyvus, signalų įrašus. Gal ką nors prisimintų buvęs Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus vadovas Artūras Skučas.

Ar tiesa, kad Jūs esate matęs vaizdo įrašus iš įvykio vietos dar 1991 m. liepos 31 dieną? Jei taip, gal galite prisiminti, kas tąsyk labiausiai įsiminė? Šiandien iš tos medžiagos tėra likę tik kelios ištraukos. Gal mėginama nuslėpti kai kurias svarbias detales?

Vaizdo medžiagos nesu matęs, nors muitinės vadovas V. Valickas 1991 m. rugpjūčio 1 dieną Aukščiausiosios Tarybos posėdyje siūlė visiems susipažinti. Neatėjo į galvą, kad tokia medžiaga galėtų vėliau dingti, juolab – kad ji nerūpės tiriančiai institucijai.

Generalinė prokuratūra 2000 m. rugpjūčio 23 d. K. Betingio pasirašytu atsakymu man įsipareigojo tos ištisinės juostos ieškoti muitinėje ir kitur – ten juk užfiksuota net visai realūs įkalčiai: pasaloje užpuolikų ištuštinti mineralinio vandens buteliai (ar 1991 m. tyrėjai surinko?). Bet netrukus pasikeitė politinė valdžia ir A. Paulausko – R. Pakso aljansas (nauja Seimo dauguma) kuo skubiau ir antikonstituciškai atleido veiklų generalinį prokurorą K. Pėdnyčią. Vis dėlto dabar jau praėjo dar dešimt metų, tad jei būtų iš tikrųjų ieškoję, galėjo rasti.

Savaitraštyje „The Europeans“ cituojami Jūsų žodžiai, kad Medininkų žudynės – tai KGB, o ne juodųjų berečių darbas. Ar Jūs taip sakėte? Ar šios nuomonės laikotės ir dabar? Tas leidinys su Jūsų žodžiais pasirodė 1991 metų rugpjūčio mėnesį.

Tikriausiai taip sakiau, bet neatribočiau SSRS KGB ir VRM (OMON viršininkų ir maitintojų). Abi pučistų V. Kriučkovo ir B. Pugo vadovaujamos struktūros dirbo ranka rankon prieš Lietuvos valstybę, kaip ir prieš naująją Rusiją, kurios prezidentas B. Jelcinas tą pačią dieną pasmerkė žudikus ir pareikalavo išvesti OMON iš jau pripažintos Lietuvos.

Kaip Jūs vertinate versiją, jog ne visi Medininkų posto vyrai buvo sušaudyti vagonėlyje?

Apie tai užsiminta jau 1991-08-01 neeiliniame Aukščiausiosios Tarybos posėdyje. Esą „detalių, kurios rodo...“ O plente budėjusių policininkų automobilis buvo sušaudytas ir prikruvintas. Kur jis dabar?

Kada ir kas pranešė apie Medininkų žudynes? Kodėl vienur teigiama, kad apie žudynes Lietuva sužinojo 5 valandą, kitur – kad apie 6 valandą ryto?

A. Paulauskas pranešė sužinojęs 5 val. ryto, o greitoji pagalba – tik po šešių. Vien tai kelia daug klausimų. Generalinis prokuroras nepasirūpino mirštančiaisiais?

Kaip vertinate versiją, jog Tomas Šernas pirmą kartą buvo apklaustas dar 1991 08 01 dieną? Kodėl tos apklausos protokolo nėra byloje?

Atrodo, jis apklaustas net žudynių dieną, po operacijos, kai tik atgavo sąmonę.  Antai tame Aukščiausiosios Tarybos posėdyje kitą dieną peikti žurnalistai, kurie „vakar“ brovėsi net į reanimacinę palatą klausinėdami, „ką pasakė“. Šiaip ar taip, įrašas, kuriame T. Šernas įvardijo B. Makutinovičių, buvo nuslėptas, atrodo, net ligi šių metų vasaros. Prokurorai neigė jo buvimą panašiai kaip kadaise M. Gorbačiovas Molotovo-Ribentropo slaptuosius protokolus. Manau, tyrimą tikslinga perduoti kitiems prokurorams.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija