2011 m. birželio 23 d.
Nr. 48
(1928)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

MŪSŲ
RĖMĖJAS

Kultūros zona


XXI Amžius

Kultūra

Minėjimas muziejuje

Benjaminas ŽULYS

Kaune, Juozo Tumo-Vaižganto memorialiniame bute-muziejuje pakiliai paminėta Tėvo diena. Jos organizatoriai – muziejaus vedėjas poetas Alfas Pakėnas ir asociacijos „Vyrų krizių centras „ direktorė Oksana Slapšienė. A. Pakėnas papasakojo apie Juozo Tumo tėvą Anuprą, jo šviesų gyvenimą. Konferencijos viešnia Kauno kamerinio teatro aktorė Kristina Kazakevičiūtė paskaitė A. Pakėno trumpą esė fragmentą  apie savo tėvą. „Mama parvežė mane iš ligoninės, iš miesto. Tėvas pasitinka mane gale sodo, prie vyšnyno. Kvepia šviežiai suarta žemė saulės nudžiovintomis bulvėmis – pats bulviakasis. Jis paskubom ima mane už rankų, priglaudžia prie tabaku dvelkiančio neskusto skruosto, bučiuoja, nebesodina vežiman, o neša namo, šnabždėdamas kažkokius neaiškius ir jau nebeprisimenamus žodžius.  Nejaugi tos rankos, tos stiprios, gyslotos, kietos rankos, kurios kažkada nešiojo, glaudė mane, glostė mano vaikišką galvą, jau dūli seniai ir giliai po žeme žydinčiose Deltuvos kapinėse?  

Mačiau tėvą grubų, įšėlusį prieš girtą kolchozo brigadininką dėl neteisybės, tik niekada neteko matyti ir niekas nematė girto tėvo. Ir neteisingo, norinčio pažeminti ar apgauti žmogų. (...) Prisimindamas savo tėvą, galvoju apie daugelį tėvų – mylinčių ir nemylinčių, gerų ir negerų, laimingų ir nelaimingų...“

Etnologas, Kauno tautinės kultūros centro lektorius Aleksandras Žarskus pabrėžė, kad tėvo samprata neatsiejama nuo moters, motinos. Jo žiniomis, prieš daugelį metų Lietuvoje moterimi būdavo laikoma tik toji, kuri ištekėjusi  susilaukdavo kūdikio (ir vedęs vyras tik tada tapdavo vyru). Ligi tol moteris būdavo šaukiama marčia, vyras – marčiumi. Moteris esanti stipresnioji žmonijos pusė, todėl vyras turi tarnauti moteriškumui. Pasirodo, nevedusieji vyrai gyvena trumpiau negu vedusieji. Tiesa, moterims ši tarsi taisyklė negalioja. Kalbėtojas abejojo, ar reikalingos tokios šventės kaip Motinos ir Tėvo diena. Ji turinti trukti visus metus, o ne kurią nors vieną dieną metuose. Renginio dalyvis kun. Jonas Varkala kalbėjo apie šių dienų tėvą, jo paskirtį bei atsakomybę. Jis pabrėžė, kad tėvas, kaip kiekvienas žmogus, yra meilė ir per ją galima nuveikti daug gerų darbų.

Ekonomikos mokslų dr. doc. Arvydas Širvinskas svarstė, ką daryti, kad vyrai, ypač jauni, nebėgtų iš Lietuvos, kuriai labai reikia darbščių rankų. Deja... Jei sovietmečiu vyrai su šeimomis į svetimus kraštus buvo gabenami gyvuliniuose vagonuose, tai dabar į kitas šalis vyrai vyksta savo noru, dažnai net nemokėdami tų šalių kalbos...

Kaunas

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija