2012 m. gegužės 25 d.    
Nr. 21
(1996)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

MŪSŲ
RĖMĖJAS

Kūrybos
horizontuose


ARCHYVAS

2012 metai


XXI Amžius


Kronika

Tautos teatro įkūrėjas

Tautos teatro įkūrėjas Antanas Sutkus
Lietuvos teatro, muzikos
ir kino muziejaus archyvo nuotrauka

Gegužės 24 dieną, ketvirtadienį, Vilniuje, Lietuvos teatro sąjungoje (Teatro g. 8), vyko šventinis vakaras, skirtas 120-osioms iškilaus teatro režisieriaus ir pedagogo Antano Sutkaus gimimo metinėms paminėti. Renginio metu prisiminimais dalinosi žinomi teatro aktoriai, kritikai, kultūros veikėjai.

Į teatrą A. Sutkus atėjo tuo metu, kada Lietuva iš gyveno herojinį atgimimo laikotarpį. Tai buvo 1909–1910 metai. Ši data sutampa su mūsų profesionalaus teatro įsikūrimu. A. Sutkus įkūrė net du teatrus. Pirmasis – „Vilkolakio“, kuriame jis pastatė net 83 spektaklius. Teatras išsiskyrė savo satyrine kryptimi, užpildyta liaudies teatro formų gausa ir jų talentinga interpretacija. Jau pirmieji „Vilkolakio“ pastatymai patvirtino atlikėjų veiklos laisvę, aktualios medžiagos panaudojimo galimybes. Artistai sėkmingai naudojo savitas kalbos intonacijas, išraiškingą scenos judesį, pamėgdžiojimus, atitinkamo charakterio tipo kūrybos savitumus, kaukes, kostiumus. Išskirtinis A. Sutkaus kūrybos atvejis – jo sukurtas Tautos teatras, kuriame garsus režisierius statė Vydūno, V. Krėvės, kitų autorių aktualius ir svarbius veikalus. Tai buvo lietuvių teatro drąsi naujovė, kurią sovietmečiu buvo bandoma ištrinti iš atminties.

Režisierius A. Sutkus buvo talentingas pedagogas, įsteigęs Tautos teatro mokyklą. Ją baigė 22 artistai, vėliau dauguma iš jų buvo ryškūs lietuvių teatro meno kūrėjai, artistai, režisieriai, pedagogai (H. Kačinskas, J. Siparis, P. Pinkauskaitė, N. Vosyliūtė, E. Žalenkevičaitė, A. Gricius, K. Juršys ir kiti). A. Sutkaus mokiniai parodė, kokia išraiškinga turi būti kalba. Teatras buvo virtęs pavyzdinės bendrinės kalbos teatru. Tai buvo didžiulis režisieriaus nuopelnas.

LTS informacija

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija