2015 m. sausio 9 d.    
Nr. 1
(2121)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai

Trijų Karalių šventė Lietuvoje

Kaune eisenos priekyje
tamsoje išsiskyrė Angelas

Trys Karaliai Kauno
Rotušės aikštės scenoje
Livijos ŠIUGŽDIENĖS nuotraukos

Sausio 6-ąją, antradienį, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje ir kai kuriuose kituose Lietuvos miestuose buvo švenčiama Trijų Karalių šventė. Ši diena minima ir visame krikščioniškame pasaulyje. Sakoma, kad Betliejuje gimusio kūdikėlio Jėzaus pasveikinti ėję trys bibliniai vyrai iš tiesų buvo ne karaliai, o trys Rytų išminčiai, stebėję dangaus kūnų judėjimą. Danguje suspindus ryškiai žvaigždei, išminčiai pagal pranašų liudijimus žinojo, kad tai turi sutapti su pasaulio Atpirkėjo atėjimu į Žemę. Taigi jie keliavo pasveikinti Betliejuje gimusio kūdikėlio Jėzaus ir nešė karališkų dovanų – aukso, smilkalų ir miros. Krikščionybės laikais paplito paprotys ant durų bažnyčioje pašventinta kreida parašyti pirmąsias trijų karalių vardų raides: +K+M+B (Kasparas, Merkelis, Baltazaras). Kiekvienam karaliui skirtas kryželis prieš jo vardą reiškia išminčiaus šventumą. Simboliškai per Tris Karalius bažnyčiose šventinami smilkalai ir kreida, kuria virš durų užrašomos trys pirmosios karalių vardų – Kasparo, Merkelio (Melchioro) ir Baltazaro – raidės, tikint, kad jas užrašius namai bus apsaugoti nuo piktųjų dvasių. Trijų Karalių švente tradiciškai pasibaigia kalėdinis laikotarpis. Sakoma, kad nuo Kalėdų iki Trijų Karalių diena pailgėja per gaidžio žingsnį.

Prie Vilniaus Aušros Vartų tradiciškai pasirodę trys karaliai dalyvavo eisenoje, lydimoje didelėmis lėlėmis persirengusių aktorių – piemenų, gyvulėlių, angelų – ir prie jų prisijungusių miestiečių. Eisena keliavo į Katedros aikštę. Karaliai miestui linkėjo derlingų metų ir nešė dovanas į prakartėlę.

Vėliau Mokytojų namų kiemelyje vyko šventė visai šeimai „Lik sveika, Kalėdų eglute“. Teatralizuotoje programoje mažieji galėjo dalyvauti smagiuose žaidimuose, parašyti padėkos laiškelį Kalėdų seneliui, patys geriausieji galėjo įsigyti „Gerojo Vilniaus vaiko“ pažymėjimus. Baigiantis šventei stebuklingu sunkvežimiu eglutės buvo palydėtos miško link, kad ateinančiais metais vėl galėtų grįžti į mūsų namus.

Šventė Kaune prasidėjo Trijų Karalių eitynėmis nuo Laisvės alėjos ir Daukanto gatvės sankirtos Laisvės alėja – Trijų karalių ir jų palydos eiseną Angelas vedė nuo S. Daukanto gatvės į Rotušės aikštę. Įspūdingo dydžio lėles – Kasparą, Merkelį ir Baltazarą – tradiciškai lydėjo persirengėlių svita, nešina žibintais ir karališkomis dovanomis: auksu, smilkalais, mira. Rotušės aikštėje įrengtoje koncertinėje scenoje buvo įrašytos trijų karalių vardų raidės: +K+M+B. Čia po eitynių vyko koncertas „Trys karaliai atkeliavo – visas svietas uždainavo“. Senasis Krivis paskelbė, kad prasidėjo Etnografinių regionų metai, o visų penkių etnografinių Lietuvos regionų atstovai pasveikino kauniečius nepakartojama savo krašto tarme. Koncerte dalyvavo folkloro ansambliai „Žaisa“, „Kupolė“, „Bitula“, „Sodyba“, „Brydė“, „Jotija“, „Alda“, „Ratilėlis“, kapela „Lankesa“, o išskirtinę programą rodė šokio su ugnimi studija „Ugnies valdovai“. Kartu vyko ir atsisveikinimo su Kalėdų eglutėmis akcija.

Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyko tradicinių giedojimų vakaras „Bernelis gimė Betliejuj. Trys Karaliai su Kalėdų giesmėmis“. Marijos, Taikos Karalienės, parapijos giesmininkai giedojo kalėdines giesmes.

* * *

Naktį iš sausio 6 į 7-ąją Vilniuje, stačiatikių cerkvėje, buvo aukojamos pamaldos pasitinkant Ortodoksų Kalėdas. Jose gražiai skambėjo lietuviškos apeigos, kurioms suėjo jau 10 metų. Buvo skaitomas gražus arkivyskupo Inokentijaus kalėdinis sveikinimas.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija