2015 m. vasario 27 d.    
Nr. 8
(2128)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai
2015 metai

Tapybos darbų parodoje – seni motyvai

Paulius LEMEŽIS

KAUNAS. Sausio 16 dieną Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje atidaryta penkioliktoji menininko Arvydo Palevičiaus tapybos darbų paroda ,,Seni motyvai“. Renginyje dalyvavo pats autorius – jis yra Kauno technologijos universiteto profesorius, habilituotas mokslų daktaras, kiti menininkai, būrys meno gerbėjų.

Vos užėjus į parodos erdvę ir iš pirmo žvilgsnio pažvelgus į parodoje eksponuojamus tapybos darbus, galėjai pasakyti viena: ekspozicijoje vyrauja žemiškos, tamsios ir blankios, gana buitiškos spalvos. Visus A. Palevičiaus darbus vienija bendras motyvas: kiekviename paveiksle užfiksuota paslaptis, ją slepia tai užraktas, tai langas, tai durys, tai skrynia, ar kitas panašus objektas. Ekspozicijoje pristatomi tapybos paveikslai, sukurti 2014 metų vasarą įvairiuose Lietuvos kampeliuose vykusiuose pleneruose: Dubičių kaime, Šilavote ir Plinkšių dvare. Bene pagrindiniu paveikslų objektu tapo praėjusio amžiaus mediniai trobesiai, jų liekanos, griuvėsiai, ūkiniai pastatai, nykstantys ir griūvantys apleisti dvarai, lietuvių liaudies interjero ir buities detalės. Daugelyje paveikslų vaizduojami konkretūs daiktai pateikiami kaip sentimentų šaltiniai: žvelgiant į langą, duris ar skrynią, tarsi jaučiamas laiko tėkmės poveikis, vedantis vaikystės prisiminimų link. Senoviški buities rakandai, interjero detalės, trobesiai mena anų laikų būtį ir buitį, kasdienį gyvenimą. Menininkas savo kūrybos motyvais pasirinko iš pirmo žvilgsnio paprastus, kasdienius, niekuo neišsiskiriančius, tačiau lengvai atpažįstamus daiktus: spynas, vartus, kabliukus, langus, duris, skrynias. Visi paveiksluose vaizduojami objektai kupini įdomių ir svarbių praeities paslapčių, tačiau kiekvieno žiūrovo laisvė yra asmeniškai interpretuoti šiuos tapybos darbus. A. Palevičiaus darbų parodos ,,Seni motyvai“ idėją – paprastų daiktų dvasinę, istorinę vertę – puikiai papildė prancūzų rašytojo Antuano de Sent-Egziuperi (Antoine’o de Saint-Exupery) mintys. Anot jo, už visų regimų daiktų plyti šis tas daugiau, ir kiekvienas daiktas yra tarsi kelias, vartai ar langas, kuris atsiveria į tai, kas jau nėra vien tik daiktas. A. Palevičius, dėkodamas susirinkusiems, pasakojo, kokia jam svarbi yra ši personalinė paroda.

Kiekvienas renginio dalyvis galėjo nemokamai pasiimti menininko A. Palevičiaus ir poeto Gintaro Patacko bendrą knygą ,,Širdies aikštėj jų kenotafas“, kurioje – A. Palevičiaus tapybos darbai ir G. Patacko eilės. Abiejų vyrų kūryba knygoje tarsi papildo viena kitą. Tai suteikia leidiniui originalumo.

Tapytoją A. Palevičių su parodos atidarymu sveikino ir Kauno apskrities viešosios bibliotekos Kultūros renginių ir leidybos grupės vadovė, menotyrininkė Rimantė Tamoliūnienė bei kiti. Anot jų, A. Palevičius yra išskirtinė, neeilinė asmenybė: sugeba ne tik suderinti savo mėgstamą, neformalią veiklą, bet ir darbą – formalią veiklą.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija