2015 m. gegužės 15 d.    
Nr. 19
(2139)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai
2015 metai

Lietuvos diplomatai užsienyje pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukas

Minint 70-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines, Lietuvos diplomatai kartu su tarptautine bendruomene pagerbė vienos didžiausių tragedijų žmonijos istorijoje aukas.

Lietuvos ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas gegužės 5 dieną drauge su visų Europos Sąjungos valstybių narių diplomatinių atstovybių vadovais pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukų atminimą ir dalyvavo bendroje vainiko padėjimo ceremonijoje prie Nežinomojo kareivio kapo Aleksandrovo sode.

Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis Vokietijos parlamento, Lenkijos ir Ukrainos ambasadų kvietimu karo aukas gegužės 8 dieną pagerbė simbolinę reikšmę turinčiose Berlyno vietose.

Karo Europoje ir nacionalsocialistinio režimo valdymo pabaiga paminėta iškilmingame renginyje Reichstage. Tą pačią dieną ambasadorius pagerbė kare žuvusius Lenkijos karius prie jiems skirto paminklo Frydrichshaino parke. Vėliau D. Matulionis dalyvavo visų karo aukų pagerbimo ceremonijoje memoriale Treptovo parke, kurią surengė Ukrainos ambasada. Šiame parke yra palaidota maždaug 8 tūkst. per Berlyno puolimą kritusių karių, kurių didelė dalis buvo ukrainiečiai. Minėjime dalyvavo karo veteranai iš Ukrainos ir kitų ambasadų atstovai.


Danijoje atnaujintas pokario metais lietuvių pastatytas paminklas

Gegužės 1 dieną Tistedo mieste Danijoje surengta šventė, skirta lietuviško paminklinio ansamblio, 1947 metais sukurto lietuvių karo pabėgėlių, prisiglaudusių tuomet buvusioje karo pabėgėlių stovykloje, atnaujinimui.

Renginį organizavo Lietuvos ambasada Danijoje kartu su Danijos nepaprastųjų situacijų valdymo agentūros (DNSVA) padaliniu Šiaurės Jutlandijoje, kurios teritorijoje yra paminklas, Tistedo muziejumi, Tistedo miesto savivaldybe.

Į šventę susirinko daugiau kaip pusantro šimto dalyvių, tarp jų – ambasadorius Danijoje Vytautas Pinkus, Tistedo merė Lenė Kjeldgard Jensen (Lene Kjeldgaard Jensen) ir DNSVA dalinio vadas pulkininkas Lenartas Kvistas Sorensenas (Lennart Kvist Sørensen), keletas buvusių pabėgėlių bei daugelis jų vaikystės draugų iš Tistedo, miestelio gyventojai.


Taika Europoje – bendra vertybė ir atsakomybė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Gdanske kartu su Ukrainos Prezidentu
Petro Porošenka ir Europos Vadovų
Tarybos pirmininku Donaldu Tusku
pagerbia 1970 metais
antikomunistiniuose protestuose
žuvusius Lenkijos laivų statytojus

Gegužės 7 dieną Lenkijoje, Gdanske, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitais Europos šalių vadovais paminėjo 70-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines. Lietuvos vadovė Vesterplatėje, kur įvyko pirmasis šio karo mūšis, pagerbė karo aukų atminimą ir dalyvavo diskusijoje apie kruviniausio žmonijos istorijoje karo palikimą Europai.

„Antrasis pasaulinis karas atnešė nepamatuojamą žalą – milijonus prarastų gyvybių, šimtus sugriautų miestų ir istorijos paminklų. Ilgus metus Europą reikėjo kurti iš naujo. Deja, ir šiandien taika ne visiems yra vertybė, o trumparegiški ir savanaudiški interesai vis dar skatina agresiją. Ją galime pažaboti tik būdami solidarūs ir vieningi. Taika yra ne tik mūsų bendra vertybė, bet ir atsakomybė“, – sakė Prezidentė. Lietuvos vadovė pabrėžė, kad Antrojo pasaulinio karo pabaiga žymėjo naujo laikotarpio pradžią, kai Europa buvo pusę amžiaus padalinta, o Lietuva okupuota. Tačiau laisvės troškimas visada buvo gyvas Lietuvos žmonių širdyse. Po 50 metų priespaudos Lietuva grįžo į Europos žemėlapį ir per trumpą laiką sugebėjo įsilieti į Vakarų bendruomenę – ES ir NATO.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija