2015 m. gegužės 15 d.    
Nr. 19
(2139)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai
2015 metai

Taika Europoje – bendra vertybė ir atsakomybė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Gdanske kartu su Ukrainos Prezidentu
Petro Porošenka ir Europos Vadovų
Tarybos pirmininku Donaldu Tusku
pagerbia 1970 metais
antikomunistiniuose protestuose
žuvusius Lenkijos laivų statytojus

Gegužės 7 dieną Lenkijoje, Gdanske, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su kitais Europos šalių vadovais paminėjo 70-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines. Lietuvos vadovė Vesterplatėje, kur įvyko pirmasis šio karo mūšis, pagerbė karo aukų atminimą ir dalyvavo diskusijoje apie kruviniausio žmonijos istorijoje karo palikimą Europai.

„Antrasis pasaulinis karas atnešė nepamatuojamą žalą – milijonus prarastų gyvybių, šimtus sugriautų miestų ir istorijos paminklų. Ilgus metus Europą reikėjo kurti iš naujo. Deja, ir šiandien taika ne visiems yra vertybė, o trumparegiški ir savanaudiški interesai vis dar skatina agresiją. Ją galime pažaboti tik būdami solidarūs ir vieningi. Taika yra ne tik mūsų bendra vertybė, bet ir atsakomybė“, – sakė Prezidentė. Lietuvos vadovė pabrėžė, kad Antrojo pasaulinio karo pabaiga žymėjo naujo laikotarpio pradžią, kai Europa buvo pusę amžiaus padalinta, o Lietuva okupuota. Tačiau laisvės troškimas visada buvo gyvas Lietuvos žmonių širdyse. Po 50 metų priespaudos Lietuva grįžo į Europos žemėlapį ir per trumpą laiką sugebėjo įsilieti į Vakarų bendruomenę – ES ir NATO.

Dvišaliuose pokalbiuose su Lenkijos Prezidentu Bronislavu Komorovskiu, Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku, Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka ir Estijos Prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu Prezidentė aptarė dabartinę saugumo situaciją Europoje.

Antrasis pasaulinis karas – daugiausiai žmonių gyvybių nusinešęs karas žmonijos istorijoje. Lietuvai šis karas ir 50 metų trukusi okupacija padarė didžiulę žalą – dar karo metu buvo nužudyta apie 250 tūkst. Lietuvos žmonių, iš kurių beveik 200 tūkst. žydų tautybės. 100 tūkst. žmonių buvo įkalinta, išsiųsta į darbo ar koncentracijos stovyklas. Net ir pasibaigus karui, beveik 300 tūkst. žmonių buvo išvežta į Sibirą. Partizaniniame pasipriešinime Sovietų Sąjungos okupuotoje Lietuvoje dalyvavo daugiau negu 30 tūkst. žmonių, iš jų žuvo daugiau negu pusė.

Lankydamasi Lenkijoje Prezidentė Gdanske pagerbė 1970 metais antikomunistiniuose protestuose žuvusius Lenkijos laivų statytojus.

Roberto DAČKAUS (lrp.lt) nuotrauka

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija