2016 m. liepos 15 d.    
Nr. 28
(2196)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai
2015 metai
2016 metai

Vilkaviškio vyskupijoje

Šakių dekanate

Prisiminė parapijos įkūrėją vyskupą

Vysk. Rimantas Norvila teikia
Sutvirtinimo sakramentą

LEKĖČIAI. Liepos 3 dieną čia minėtos 110-osios Šv. Kazimiero parapijos metinės ir švenčiami Švč. Mergelės Marijos Aplankymo atlaidai. Nors protarpiais krapnojo lietus, bet Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila šv. Mišias aukojo ir Sutvirtinimo sakramentą teikė šventoriuje. Šv. Mišias koncelebravo vyskupo generalvikaras mons. Gintautas Kuliešius, kancleris kun. Linas Baltrušaitis, Šlienavos klebonas kun. Antanas Mickevičius, Lukšių klebonas kun. Vytautas Jonas Insoda. Vysk. R. Norvila priminė Lekėčių parapijos istoriją. Ji buvo sudaryta iš vakarinių buvusios Zapyškio parapijos kaimų, kurių gyventojai dėl atstumo ir miškų sunkiai galėjo pasiekti Zapyškį. Jau 1830 metais buvo pradėta rūpintis, kad Lekėčiuose būtų pastatyta bažnyčia. 1843 metais čia pastatyta medinė koplyčia, o aukoti šv. Mišių kartais atvažiuodavo Zapyškio klebonas. Atskira parapija buvo įkurta 1906 metais, o pirmuoju klebonu paskirtas kun. Justinas Staugaitis, vėliau tapęs Telšių vyskupu ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru. Jis mažą koplyčią padidino ir pavertė bažnyčia. Lekėtiškiai vysk. J. Staugaitį vadina savo parapijos įkūrėju, o kasmet, pirmąjį liepos sekmadienį, mini parapijos įkūrimo metines. Vysk. R. Norvila priminė ir visus čia dirbusius kunigus. Šv. Mišiose giedojo suaugusiųjų ir jaunimo chorai, fleita grojęs Muzikos akademijos studentas Algirdas Tamulaitis žadino kilnius dvasinius jausmus, iškilmingą nuotaiką. Pamoksle vysk. R. Norvila kvietė visus būti tvirtus tikėjime, jaunajai kartai linkėjo jį vis auginti, eiti aukštos krikščioniškos moralės keliu. Vyskupas teikė Sutvirtinimo sakramentą, o vėliau kiekvienam sutvirtintajam – ir Sutvirtinimo sakramento pažymėjimą.


Vilkaviškio vyskupijoje

Marijampolės dekanate

Mėlynių ir voveraičių apsupty

Prie Jūrės Dievo Gailestingumo
šventovės, vyskupo atvykimo proga
papuoštos vainiku. Iš kairės:
prof. Juozas Banionis, zakristijonas
Antanas Algirdas Juronis, Vilkaviškio
vyskupo generalvikaras mons. Gintautas
Kuliešius, vyskupas Rimantas Norvila,
kun. jubil. Ignas Plioraitis,
patarnautojas Mikas Bendžius,
Rūta Jurkšaitė ir dr. Darius Juodis

JŪRĖ. Liepos 10 dieną Dievo Gailestingumo šventovėje šv. Mišiomis, kurias aukojo Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, generalvikaras mons. Gintautas Kuliešius, kun. jubil. Ignas Plioraitis ir Veiverių klebonas, šią koplyčią aptarnaujantis g. kan. Kęstutis Vosylius, pradėtas Lietuvos bažnytinės provincijos įkūrimo 90-mečio minėjimas. Dievo Gailestingumo vardu pavadinta jūriečių iniciatyva ir pastangomis pastatyta šventovė greitai minės dešimtmetį. Pamoksle vyskupas jautriai kalbėjo apie Gailestingumo būtinybę, jo svarbą. Džiaugėsi jūriečių iniciatyva ir pastangomis pastatyti šventovę ir daugybės tikinčiųjų dalyvavimu šv. Mišiose. Po šv. Mišių vyskupą su Jūrės miškų gėrybėmis – mėlynėmis ir voveraitėmis – sveikino dvynukės Emilija ir Milda Bendžiūtės.


Vilkaviškio vyskupijoje

Lazdijų dekanate

Kai šeimos gyvenimas statomas ne ant Kristaus uolos, bet ant egoizmo smėlio

Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei
Marijai parapijos bažnyčioje
per Marijos, Krikščioniškų šeimų
Karalienės, atlaidus skaitomi skaitiniai.
Kairėje – kan. Vytautas Prajara

ŠLAVANTAI. Lazdijų rajone yra smaragdinėmis pušynų kalvelėmis apsupta, Dievo palaiminta Šlavantų Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapijos bažnytėlė... Per patį medunešį, gamtos smilkytuvais – liepžiedžiais – iškvėpintas oras, nušienautos pievos, brandinančios grūdus javų varpos pirmąjį liepos sekmadienį palydėjo piligrimus į didžiuosius Šlavantų parapijos Marijos, Krikščioniškų šeimų Karalienės, atlaidus. Į juos mielai sugrįžta išsisklaidę po visą Lietuvą kraštiečiai. Susirenka vietiniai ir aplinkinių parapijų tikintieji, kun. Juozo Zdebskio mylėtojai, tarsi ir Jis iš Amžinybės aukštybių sukvietė gražų būrį „vaikelių“, kad nuoširdžia malda ir giesmėmis visi pagarbintų Dievą ir išmelstų malonių sau, savo šeimoms ir artimui. „Kol Dievas laiko, tol visi esame, todėl turime skubėti daryti gera, turime skubėti mylėti. Ir meilė neturi turėti ribų“, – šie, jo, buvusio Šlavantų parapijos klebono, žodžiai, palikti dienoraštyje, atgyja priesaku: „Gailestingumo jubiliejaus metai turi būti įprasminti meilės darbais“. Pirmiausia pamalonino akį švariai nušienauta, gražiai sutvarkyta aplinka. Prie šventoriaus piligrimus pasitiko naujas stendas. Jame įdėta išsami bažnyčios istorija. Atnaujinti šventoriaus suoliukai. Visa tai atlikta rūpestingai ir atsakingai vadovaujant Šlavantų seniūnei Julijai Maziukienei.


Telšių vyskupijoje

Gargždų dekanate

Pasiryžęs tarnauti

Po šv. Mišių. Iš dešinės: kun. teol.
dr. Andrius Vaitkevičius, neopresbiteris
Audrius Undraitis, kun. Česlovas Degutis,
klebonas kan. Jonas Paulauskas

GARGŽDAI. Birželio 26 dieną, sekmadienį, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje vyko Šv. Jono Krikštytojo atlaidai, o birželio 1 dieną – kunigu įšventinto Audriaus Undraičio Primicijos – pirmosios iškilmingos šv. Mišios. Jis kilęs iš Tauragės, todėl atvyko ir iš Tauragės kilęs Švėkšnos parapijoje dirbantis kun. Česlovas Degutis bei iš Gargždų kilęs, prieš 10 metų įšventintas kunigu, o dabar jau teologijos daktaras Andrius Vaitkevičius.

Susirinkusieji su viltimi ir pagarba žvelgė į naują kunigą prie altoriaus. Šv. Mišių metu atnešta prie altoriaus parapijiečių sumanymu ir aukomis nupirkta puošni Mišių taurė. Buvo melsta, kad Dievas išklausytų kunigo Audriaus maldas, kad užtartų parapijiečius.

Pamoksle kun. teol. dr. Andrius Vaitkevičius sakė: „Švęsdami Primicijas esame kviečiami sutelkti dėmesį į širdį, į vidų, į gyvybės šaknis, į jausmų branduolį, kitaip tariant, – į žmogaus asmens centrą. Šiandien prieš akis turime dvi širdis: Jėzaus – Gerojo Ganytojo – ir savo, nes mes, kunigai, taip esame ganytojai. Gerojo Ganytojo širdis ne tik gailestinga, bet ji pati yra gailestingumas. Iš jos spinduliuoja Tėvo meilė; ji mane supranta ir priima tokį, koks esu. Nepaisydamas savo ribotumo ir nuodėmių, galiu neabejoti, kad Jėzus mane išsirinko ir myli. Tad ir kunigas į kiekvieną turi žvelgti Kristaus žvilgsniu. Jėzaus širdies akivaizdoje gimsta fundamentalus kunigiško gyvenimo klausimas: „Į kur nukreipta mano širdis?“ Kunigui tenka, rūpi daugybė įvairių dalykų – katechezė, liturgija, labdara, sielovada, administraciniai reikalai. Tačiau tarp daugybės veiklos sričių vis išlieka tas pats klausimas: „Kur yra mano širdis? Į kur ji žiūri? Kokio lobio ieško?“ Net ir Jėzus sako: „Kur tavo lobis, ten ir tavo širdis“ (Mt 6, 21), – kalbėjo pamoksle kunigas Andrius.


Telšių vyskupijoje

Mažeikių dekanate

Paminėtos klebono žūties 75-osios metinės

VIEKŠNIAI. Birželio 26 dieną, sekmadienį, čia buvo paminėtos aštuoniolika metų viekšniškiams tarnavusio kan. Jono Navicko (1864 07 03–1941 06 27) tragiškos žūties 75-osios metinės. Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios ir Viekšnių vaistinės muziejaus organizuotas renginys buvo skirtas Lietuvos gyventojų genocido aukoms atminti. Šv. Mišias kunigui atminti aukojo Endriejavo Šv. apaštalo Andriejaus parapijos klebonas kun. Stanislovas Anužis ir kiti kunigai. Viekšniškiai kartu su kanauninko artimaisiais po šv. Mišių aplankė velionio kapą bažnyčios šventoriuje, drauge su bažnyčios choru sugiedojo Lietuvos himną, padėjo gėlių, uždegė žvakių, kun. S. Anužis pasidalino mintimis apie tragišką tų laikų įvykį.

Minėjimas tęsėsi Maigų miške, kur kan. J. Navickas buvo pėsčias nuvarytas ir nukankintas ne svetimų, bet savų – lietuvių. Čia kartu su kun. Boleslovu Pacevičiumi pasimelsta. Vaikystės prisiminimais dalinosi Viekšnių gyventojas Albertas Navickas bei tų įvykių liudytojas Alfonsas Degutis, savo akimis matęs kunigo kankinio kelią.


Kaišiadorių vyskupijoje

Širvintų dekanate

Sesers karmelitės vienuolinių įžadų 50 metų jubiliejus

Krikštėnuose įsikūrusios
seserys karmelitės. Dešinėje –
sesuo Rozana Graulich

KRIKŠTĖNAI. Liepos 2 dieną į Krikštėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčią gausiai rinkosi tikintieji dėkoti Dievui už jiems brangią seserį Rozaną Graulich, švenčiančią savo vienuolinių įžadų 50 metų jubiliejų. Šv. Mišių aukai vadovavo Kaišiadorių vyskupas Jonas Ivanauskas, koncelebravo Kaišiadorių vyskupijos kurijos kancleris kun. Gediminas Tamošiūnas, Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios rektorius kun. Kęstutis Rugevičius ir Ukmergės Šv. apašt. Petro ir Povilo bažnyčios vikaras kun. Robertas Urbonavičius. Dalyvavo keturios Krikštėnuose įsikūrusios seserys vienuolės, iš Belgijos atvykę s. Rozanos giminaičiai, Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas, administracijos direktorius Stasys Jackūnas, grojo ir giedojo ukmergiškė vargonininkė Dalia Sližytė, psalmę giedojo iš Vilniaus atvykusi Marijos Dangun Ėmimo kongregacijos sesuo Benedikta Rollin RA.


Kaišiadorių vyskupijoje

Birštono dekanate

Skulptūra rašytojui ir kunigui Juozui Tumui-Vaižgantui

Skulptūra Juozui Tumui-Vaižgantui Birštone

BIRŠTONAS. Birželio 12-ąją, per titulinius Šv. Antano Paduviečio atlaidus, skvere prie Šv. Antano Paduviečio bažnyčios ir Sakralinio muziejaus, atidengta skulptūra, įprasminanti rašytojo ir kunigo Juozo Tumo-Vaižganto nuopelnus Birštono kurortui. Pastatyti paminklą J. Tumui-Vaižgantui nuspręsta atsižvelgus į jo nuopelnus kurortui, nes, gyvendamas Kaune, mėgo lankytis Birštone, jį vietiniai gyventojai vadina Birštono metraštininku ir mineralinių vandenų „Vytautas“ ir „Birutė“ krikštatėviu. Skulptūrą sukūrė skulptorius Gediminas Piekuras, o lėšas jam rinko Birštono savivaldybė ir draugija „Lietuvai pagražinti“. Be to, birželio 10 dieną Birštono sakraliniame muziejuje atidaryta fotografijų paroda, skirta J. Tumui-Vaižgantui. Kurorte tris dienas vyko kurorto šventė „Birštonuokimės!“, skirta paminėti kurorto 170 metų jubiliejų.


Panevėžio vyskupijoje

Utenos dekanate

Po 35 kunigystės metų

Pirmoje eilėje: arkivyskupas
Lionginas Virbalas, arkivyskupas
Tadeušas Kondrusevičius, vyskupas
Jonas Kauneckas, antroje eilėje:
kunigai Juozas Kaknevičius, Povilas
Klezys, Antanas Gylys, Jonas Katulis,
mons. Adolfas Grušas, prel. Vytautas
Gustaitis, Edmundas Paulionis,
Edvardas Zeidotas

SPITRĖNAI. Gegužės 31 dieną Švč. Mergelės Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčioje Kauno arkivyskupas Lionginas Virbalas SJ, Minsko arkivyskupas Tadeušas Kondrusevičius, Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas, 1981 metais Kauno kunigų seminariją baigę ir prieš 35 metus kunigais įšventinti mons. Adolfas Grušas, prel. Vytautas Gustaitis, Antanas Gylys, Juozas Kaknevičius, Jonas Katulis, Edmundas Paulionis, Edvardas Zeidotas, šios parapijos klebonas Povilas Klezys ir keli aplinkinių parapijų klebonai aukojo šv. Mišias.

Neužmirštamą 1981 metų pavasarį keturiolika Kauno Arkikatedroje Bazilikoje arkivyskupo Liudviko Povilonio ir Panevėžio Katedroje vyskupo Romualdo Krikščiūno įšventintų kunigų atėjo prie Viešpaties altoriaus šventinti, mylėti ir dirbti tarnaujant Dievui per žmones. Trys iš jų – Tadas Ivanovskis, Jonas Kuizinas ir Jonas Raudonikis – jau amžinybėje. Pamokslą sakė irgi 1981 m. gegužės 31 d. kunigu įšventintas Minsko arkivyskupas T. Kondrusevičius. Nors buvo antradienis, susirinko nemažai parapijiečių ir valdžios atstovų, kurie atvyko pasveikinti ne tik savo klebono, bet ir jo bendrakursių.


Panevėžio vyskupijoje

Zarasų dekanate

Atlaiduose pagerbtas ilgametis zakristijonas

Iš kairės: Salako seniūnas Renius
Kisielius ir apdovanotieji garbės
ženklu „Už nuopelnus Salako kraštui“
Salako pagrindines mokyklos direktorius
Leonas Sadauskas ir Salako bažnyčios
zakristijonas Albertas Gasiūnas

SALAKAS. Birželio 26 dieną Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčioje vyko didieji Šv. apaštalų Petro ir Povilo atlaidai. Iškilmingas šv. Mišias aukojęs kraštietis Kauno Gerojo Ganytojo parapijos vikaras kun. Nerijus Pipiras pasveikino visus susirinkusius su šiemet minimais miestelio (520 metų), mokyklos (110 metų) ir bažnyčios (105 metai) jubiliejais. Homilijoje kunigas ragino šv. Petro pavyzdžiu nuolat net kasdienybėje išpažinti Jėzų esant Mesiju ir kartu skirti laiko ir jėgų Gerosios Naujienos sklaidai. Šv. Mišių pabaigoje bažnyčios šventoriuje vyko eucharistinė procesija. Po šv. Mišių gausiai atlaiduose dalyvavę tikintieji neskubėjo skirstytis – visi laukė ypatingo momento, kai iškilmingai perskaičius Salako seniūno Reniaus Kisieliaus potvarkį, garbės ženklu „Už nuopelnus Salakui“ buvo apdovanoti ilgametis Salako bažnyčios zakristijonas Albertas Gasiūnas ir Salako pagrindinės mokyklos direktorius Leonas Sadauskas. Visi susirinkusieji juos pagerbė gausiais aplodismentais. Jiems ir ankstesniems nominantams – Algirdui Vapšiui, Vidai Jadvygai Žilinskienei ir Janinai Onai Bukelskienei – koncertavo kamerinės muzikos ansamblis „Chilly trio“.


Panevėžio vyskupijoje

Rokiškio dekanate

Dvasinės traukos centras

Naujosios Skemų socialinės
globos namų koplyčios altorius

Obeliai–SKEMAI. Įkurti dvasinės traukos centrą buvo Skemų socialinės globos namų direktoriaus Gintaro Girštauto idėja. Jis vis brandino mintį nebenaudojamoje vandens nugeležinimo stotyje įrengti koplyčią, o į apleistą raudonų plytų bokštą įkelti varpą. 2016-ųjų pradžioje prasidėjo šių statinių remontas, o 17-ojo ,,Medžio drožybos, kalvystės, skulptūros, dailės ir langinių tapymo plenero“ dalyvių kūriniai buvo paskirti koplyčios ir varpinės puošybai.

Birželio 29 dieną Obelių Šv. Onos bažnyčioje vyko Dievo žodžio pamaldos ir dailininko Arvydo Bagdono nutapytų ,,Kryžiaus kelio stočių“ pašventinimas, kuriam vadovavo Obelių klebonas kun. Laimonas Nedveckas, tą pačią dieną šventęs 15 metų kunigystės sukaktį. Vidurdienį vyko naujos Skemų kaimo koplyčios ir varpinės pašventinimo bei meno plenero uždarymo renginiai, skirti Skemų socialinės globos namų 80-mečiui. Prie pašventinto altoriaus šv. Mišias už Skemų kaimo bendruomenės gyventojus naujoje koplyčioje aukojo Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas, koncelebravo Panevėžio vyskupijos generalvikaras kun. Eugenijus Styra, Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos klebonas dekanas kun. Eimantas Novikas. Giedojo solistės Asta Vajegienė ir Giedra Markevičienė bei Rokiškio kultūros centro kamerinis moterų choras, vadovaujamas Giedros Markevičienės.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija