2018 m. balandžio 6 d.
Nr. 14 (2281)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai
2015 metai
2016 metai
2017 metai

Reikšmingas įvykis: Baltijos šalių prezidentai Vašingtone susitiko su JAV prezidentu

JAV prezidentas Donaldas Trampas priima
Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę

Balandžio 3-iąją, antradienį, įvyko Lietuvai ir kitoms dviem Baltijos valstybėms reikšmingas įvykis: Vašingtone JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) priėmė Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentus. Dalia Grybauskaitė, Raimondas Vėjuonis (Raimonds Vējonis) ir Kersti Kaljulaid su JAV prezidentu pasirašė bendrą politinę deklaraciją, kuria įtvirtina visų keturių valstybių įsipareigojimą pagal Vašingtono sutarties 5-ąjį straipsnį, kuris apibrėžia pamatinį NATO kolektyvinės gynybos principą „visi už vieną ir vienas už visus“. JAV prezidentas savo kalboje gyrė Baltijos šalis už įsipareigojimo vykdymą skirti 2 proc. BVP gynybai ir pavadino tai pavyzdžiu pasauliui. „Mūsų ryšiai su Baltijos valstybėmis yra labai glaudūs. Tie santykiai nuostabūs jau seniai. Dirbame gynybos, prekybos, saugumo srityse. Visos šios trys valstybės pramonės prasme yra labai stiprios. Šie žmonės yra labai darbštūs ir daug dirba, todėl visos trys šalys yra puikios investicijoms“, – Baltijos šalių gyventojų darbštumą gyrė JAV lyderis. D. Grybauskaitė, sakiusi kalbą išsyk po jo, pabrėžė regiono šalių bendrystę su JAV kaip pagrindą užtikrinti taiką ir išvengti grėsmių ateityje. Lietuvos prezidentė pabrėžė Rusijos grėsmę ir trūkstamą NATO dėmesį oro gynybai. „Mes turime prisidėti prie taikos pasaulyje. Mes esame partneriai, sąjungininkai, pasitikime vieni kitais, todėl esame tikri, kad tos lėšos, kurias drauge investuojame į NATO, teiks pridėtinės vertės. Matome JAV demonstruojamą lyderystę, ryžtą. Galiu atvirai kalbėtis su JAV prezidentu, juokauti su juo ir taip pat kalbėti apie bendras iškylančias problemas“, – sakė Lietuvos lyderė, kuriai pirmajai buvo suteiktas žodis spaudos konferencijoje po JAV prezidento.

Keturių valstybių vadovai priėmė bendrą politinę deklaraciją, kuria įtvirtino visų keturių valstybių įsipareigojimą Vašingtono sutarties 5-ajam straipsniui, kuris apibrėžia pamatinį NATO kolektyvinės gynybos principą „visi už vieną ir vienas už visus“. JAV įsipareigoja tęsti karinių pajėgų dislokavimą Baltijos šalyse. Taip pat sutarta ieškoti sprendimų dėl oro gynybos tiek dvišaliu pagrindu, tiek ir NATO bendradarbiavimo rėmuose. Viršūnių susitikimas, kuris vyko praėjus vos 15 mėnesių nuo D. Trumpo kadencijos pradžios, laikomas dideliu įvertinimu Baltijos šalims. D. Grybauskaitei viršūnių susitikimo metu skirtas išskirtinis dėmesys, ją D. Trampas laiko „Baltijos šalių seniūne“. Lietuvos prezidentė dalyvavo suskystintųjų gamtinių dujų terminalus (SGD) valdančių Lietuvos ir JAV įmonių tarpusavio bendradarbiavimo memorandumų pasirašymo ceremonijoje. Pirmąjį dokumentą pasirašė akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ ir JAV įmonė „Freeport LNG“, antrąjį – dujų importuotojas Lietuvoje „Lietuvos dujų tiekimai“. Šie memorandumai – kelerius metus trukusio politinio bendradarbiavimo rezultatas, kuris turėtų paskatinti prekybą JAV suskystintosiomis dujomis Europoje ir sudaryti sąlygas jas pigiau įsigyti Baltijos regiono vartotojams. Lietuva viena pirmųjų Europoje pradėjo importuoti amerikietiškas suskystintąsias dujas per Klaipėdos terminalą. JAV SGD eksportas į Lietuvą ir kitas Europos šalis – svarbus veiksnys atsikratant „Gazpromo“ monopolio ir užsitikrinant skaidrų, diversifikuotą bei saugų dujų tiekimą.

Lietuvos prezidentė trečiadienį Kongrese susitiko su Atstovų Rūmų Baltijos grupės pirmininku Džonu Šimkumi (John Shimkus).

(Plačiau apie trijų Baltijos valstybių vadovų vizitą JAV – priede „XXI amžiaus horizontai“ balandžio pabaigoje.)

Roberto DAČKAUS (lrp.lt) nuotrauka

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija