„XXI amžiaus“ priedas apie Lietuvą ir pasaulį
2018 m. liepos 20 d., Nr. 7 (312)

PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Baltijos valtybių vadovai atsiėmė Vestfalijos taikos premiją

Vokietijos prezidentas Frankas
Valteris Štainmajeris ir Lietuvos,
Estijos, Latvijos prezidentai
Dalia Grybauskaitė, Kersti Kaljulaid
ir Raimundas Vejonis su Vestfalijos
taikos premijos statulėlėmis

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė iškilmingoje ceremonijoje Miunsterio miesto rotušėje (Vokietija) Lietuvos žmonių vardu atsiėmė prestižinę Vestfalijos taikos premiją. Šiemet šis garbingas apdovanojimas įteiktas trims Baltijos šalims už išskirtinį demokratinio vystymosi pavyzdį ir indėlį į Europos taiką. Kaip rašo prezidentės spaudos tarnyba, atsiimdama apdovanojimą Prezidentė pabrėžė, kad Baltijos šalys, prieš šimtą metų atkūrusios valstybingumą, gerai žino, kad taika nėra gaunama veltui. Patyrusios penkiasdešimties metų okupaciją, Baltijos tautos nesijautė nugalėtos, nes laisvės dvasia visada buvo gyva. Jos žino, kad laisvę galima iškovoti dainuojančia revoliucija, todėl nieko nebijo, net agresyviai besielgiančio kaimyno, nes turi patikimų draugų. Šalies vadovė sakė, kad didžiuojasi šiuo apdovanojimu, kurį Baltijos šalys gauna už savo darbą ir pasiaukojimą. Prezidentė Lietuvos žmonių vardu taip pat padėkojo Vokietijai, kurios kariai padeda užtikrinti saugumą ir naujų grėsmių akivaizdoje išsaugoti taiką visai Europai. Prezidentės teigimu, ši premija – artimų šalių ryšių ir bendro įsipareigojimo taikai simbolis. Iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje Baltijos šalių žmones sveikino ir Vokietijos prezidentas Frankas Valteris Štainmajeris (Frank-Walter Steinmeier). Ceremonijoje taip pat dalyvavo Latvijos ir Estijos prezidentai Raimundas Vejonis (Raimunds Vējonis) ir Kersti Kaljulaid.

Vestfalijos taikos premija teikiama kas dvejus metus už ypatingus nuopelnus stiprinant Europos ir tarptautinę taiką. Tarp premijos laureatų – buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas, buvęs JT generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Kofis Ananas (Kofi Annan), Jordanijos karalius Abdula (Abdullah) II, buvę Vokietijos kancleriai Helmutas Kolis (Helmut Kohl) ir Helmutas Šmitas (Helmut Schmidt).

Šios premijos steigėja – įtakinga Vestfalijos ir Lipės regionų verslo asociacija, vienijanti per 60 tarptautinių Vokietijos kompanijų, kurios dirba ir Lietuvoje. Lietuvai svarbūs ir ryšiai su Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žeme, kuriai priklauso Vestfalijos ir Lipės regionai. Tai – svarbiausias Vokietijos energetikos, automobilių, elektronikos pramonės centras, su kuriuo mus sieja glaudūs ekonominiai ryšiai. Šiaurės Reino-Vestfalijos žemė – pagrindinė Lietuvos prekybos partnerė Vokietijoje. Būtent čia prieglobstį nuo sovietinės okupacijos žiaurumo gavo daugybė Baltijos šalių pabėgėlių. Šiandien šios žemės mieste Bonoje įsikūrusi gausi Vokietijos lietuvių bendruomenė.

Premijos įteikimas sukėlė niekuo nepagrįstą pyktį kai kuriuose Rusijos politiniuose sluoksniuose.

Roberto DAČKAUS (lrp.lt) nuotrauka

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija