Laikraštis apie katalikų gyvenimą Lietuvoje ir pasaulyje

2018 m. liepos 20 d., Nr. 14 (305)


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Arkivyskupijos simpoziumas

Po dvejų metų į Kauno arkivyskupijos sielovados simpoziumą „Turime sėjos laiką, ne vaisių“ birželio 20 dieną vėl rinkosi parapijų, bendruomenių bei institucijų atstovai drauge su savo vyskupais, dekanais ir kunigais apžvelgti dabarties situaciją ir pažvelgti į ateitį mąstant, kokie bus sielovados prioritetai matant nūdienos laiko ženklus, o paskui grįžti į savo kasdienybę tęsti Dievo ir Bažnyčios jiems patikėtos misijos. Per visą simpoziumo laiką buvo prisiminti Šventojo Tėvo Pranciškaus paraginimai Bažnyčiai ir jo nuolat visam pasauliui skleidžiama viltis. Jau netrukus vilties kupinas jis pats atvyks pas mus į Lietuvą. Simpoziumo dalyviai įsiamžino nuotraukoje prie Šv. Jono Pauliaus II kalnelio Santakoje. Čia rugsėjo 23-iosios rytmetį popiežius Pranciškus vadovaus šv. Mišioms.

Šiam simpoziumui iš anksto rengėsi parapijų pastoracinės tarybos – joms buvo organizuojami seminarai Šiluvoje ir Kaune. Birželio 1 dieną Kauno arkivyskupas Lionginas Virbalas savo kreipimusi kvietė rengtis simpoziumui (pagal pasiūlytą klausimyną) parapijų ir bendruomenių aktyvus, organizacijas ir pavienius katalikus, o atsakymai apibendrinti šiame simpoziume.

„Atstovaujame vyskupijai, tačiau svarbiausia, kad esame maldos bendrystė aplink Viešpatį, be kurio tai būtų tik paprastas pasibuvimas“, – sakė arkiv. L. Virbalas, Švč. Trejybės (Seminarijos) bažnyčioje pradėdamas simpoziumą šv. Mišiomis ir pakviesdamas, kad Viešpačiui skirtume savo širdis, žvilgsnius, planus ir sumanymus. Koncelebravo arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius ir daugiau kaip trys dešimtys arkivyskupijos kunigų – simpoziumo dalyvių.

„Kalbant apie arkivyskupijos bendruomenę, galima pasilikti tik prie žemiškų faktų: ką veikėme, darėme, bet šis vaizdas būtų nepilnas. Gera, kad susirenkame žvelgti į Jėzų, pirmiausia Mišiose, save atiduodantį, mus stiprinantį, maitinantį, tad svarbu, kad šio žvilgsnio ir ryšio nepamestume“, – sakė arkivyskupas, šių Mišių pabaigoje pakviesdamas visus tęsti bendrystę arkivyskupijos salėje.

„Dvasia, Viešpatie, ateik“, – Sekminių himnu buvo pradėtas jau trečiasis arkivyskupijos istorijoje simpoziumas, o jame buvo pakviesta pažvelgti ir į Visuotinę Bažnyčią. Jai atstovavo misionieriai iš Slovakijos, ne pirmą kartą atvykstantys į Lietuvą. Kalbėjo bendruomenės „Gyvenimo upė“ („Rieka života“) vadovas Bohušas Živčakas ir kunigas redemptoristas Rastislavas Dluhy. Bendruomenė 27 metus dirba išvien su tėvais redemptoristais, o į misijas vyksta skirtingų pašaukimų, amžiaus nariai – jų „mišinys“, pasak svečių, savaime yra Bažnyčios grožio, jos jaunumo, skirtingų dovanų liudijimas. Svečiai pasakojo apie mažą miestelį, turintį 3500 gyventojų, Tatrų kalnuose. Čia jie tarnauja. Pasak slovakų, krikščionių misija kyla iš paties Jėzaus – pranašo, karaliaus, kunigo – misijos ir yra perduota Bažnyčiai. Jie kvietė nuolat pasitikrinti Bažnyčios gyvybingumą – ar ji kaip ir gyvybinės mūsų kūno funkcijos yra gyva visose srityse: skelbime, liturgijoje, tarnystėje ir bendrystėje. Kaip be vienos iš gyvybinių funkcijų kūnas miršta, taip ir mes turime pasitikrinti, ar vis dar kvėpuojame, jei viena jų apmiršta.

„Buvote čia pakviesti asmeniškai, nes Bažnyčia mato jus kaip svarbų žmogų, kuris turi prisiimti atsakomybę, – sakė svečiai, pabrėždami ir asmens, ir bendruomenės svarbą. – Ar mūsų bendruomenės sveikos? Ar meldžiamės už Bažnyčią, joje švenčiame savo gyvenimą? Juk kuo labiau mylime Bažnyčią, tuo mums dėl jos žaizdų turėtų būti skaudžiau“.

Kita vertus, svečiai atkreipė dėmesį į situaciją Lietuvoje: turime puikius vyskupus, ir mums jau nebereikia daug mokymų. Mums reikia aktyviai veikiančių, tarnaujančių žmonių, reikia mokinių. Jėzaus mokiniai – ne „projektų žmonės“, kurie ateina, įgyvendina projektą ir išeina. Ar patys esame žmonės, iš kurių kiti gali mokytis, stebėdami mūsų gyvenimą? Ypač jaunimas tai trokšta matyti kunigo asmenyje. Augame, kai padedame vieni kitiems, padrąsiname vienas kitą, pataisome.

Vėliau kurijos sielovados programų koordinatorė Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė pristatė minėto klausimyno atsakymus apie pokyčius savo bendruomenėse ir pasiūlymus ateičiai. Be kitų dalykų, pabrėžtas glaudesnis arkivyskupijos sielovados centrų bei institucijų ir parapijų bendradarbiavimas, pasauliečių vaidmens stiprinimas, pasiūlyta daugiau galimybių, kur tai galėtų reikštis. Siūlyta daugiau dėmesio skirti kunigams ugdyti, perimti iš jų administracines funkcijas, plėtoti pradėtą atsinaujinimą parapijose, pavyzdžiui, per atvirų durų dienas, į kurias galėtų atvykti ir kaimyninių parapijų atstovai.

„Dveji metai nėra ilgas laiko tarpas ir kažkokių lūžių nebuvo, bet jis buvo intensyvus“, – sakė arkiv. L. Virbalas apie šiuos metus, kuriais vis dėlto, nors ir labai trūkstant vyskupo pagalbininko, vyko seminarai, rekolekcijos parapijų bendradarbiams ir platesni institucijų darbuotojų bei dekanų susitikimai, kurie tapo impulsu ieškoti, kaip žmones sudominti, užkalbinti, paskui ugdyti, įtraukti, kad jie taptų bažnytinių bendruomenių, Bažnyčios gyvenimo dalimi, be to, kaip palaikyti glaudesnį arkivyskupijos sielovados centrų ir parapijų ryšį, pasiūlant reikiamą pagalbą bei ja pasinaudojant – juk, pasak ganytojo, ir visas pasaulis linksta į didesnį bendradarbiavimą. Džiugu, kad žmonės ateina į bažnyčias, prašo patarnavimų, tačiau krizės ženklas – tai, kad daug žmonių yra tik sakramentų „vartotojai“, o kunigai – tik sakramentų administratoriai. Dar reikia daug padaryti, kad žmonės nebijotų tapatintis su parapija. Jaučiamas teigiamas sujudimas dėl Sutvirtinimo, tačiau, pavyzdžiui, santuokai pasirenkamos „populiarios“ bažnyčios, o ne savos parapijos. Arkivyskupas atkreipė dėmesį, jog ten, kur sakramentus priima gerokai daugiau žmonių, ir užduotys didesnės. Svarbu ne formalumas, o tikėjimo perdavimas ir gilinimas. Daug dėmesio toliau laukia pašaukimų sielovada, kurioje arkivyskupijos mastu neseniai pradėjo aktyviai darbuotis kunigas ir šeimos moteris. Arkivyskupas kalbėjo ir apie sielovados pagundą – sėkmę vertinti kiekybiškai – pasak ganytojo, dabar turime „sėjos laiką, ne vaisių“.

„Svarbu neprarasti 3D žvilgsnio – tai yra viso vaizdo, kuriame greta mūsų darbų, pastangų yra Viešpaties aukštybė ir Jo gelmės“, – sakė arkiv. L. Virbalas, minėdamas dvi tendencijas. Anksčiau norėjome elgtis kaip kiti, šiais globalizacijos laikais vyrauja individualizmas, išskirtinumas. Norima stulbinančių patirčių, žmonėms būdingi dvasiniai ieškojimai. O krikščionių pareiga – atsiliepti į šiuos ieškojimus, konkrečiai pasitarnaujant, žmones jungiant, o ne skirstant, padedant įveikti vyraujantį nusiminimą, daug dėmesio skirti šeimoms, vaikams, jaunimui.

Pranešimą arkivyskupas baigė viltingai paminėdamas mūsų dangiškus užtarėjus – su Kaunu artimai susijusius du palaimintuosius Jurgį Matulaitį ir Teofilių Matulionį, Dievo tarnaites Eleną Spirgevičiūtę ir Adelę Dirsytę, kurių beatifikacijos bylos vedamos arkivyskupijoje. Naujas stiprus dvasinis impulsas – popiežiaus Pranciškaus apsilankymas Lietuvoje, tad tegul jo žodis, pasak ganytojo, paliečia ir veda toliau.

Vėliau simpoziumo dalyviai pakviesti grupelėse aptarti, kas būtų svarbu arkivyskupijoje ateities sielovadoje. Dalyviai siūlė vyresnio amžiaus žmonių katechizavimą parapijose (pavyzdžiui, specialiame „Alfa“ kurse), kunigų ugdymą, jų išlaisvinimą nuo parapijų administracijos ir finansų tvarkymo, paprastų žmonių liudijimus parapijose ir kita.

„Šis simpoziumas – Dievo vedimo ženklas“, – sakė arkiv. L. Virbalas, apibendrindamas ir dėkodamas jo dalyviams bei rengėjams. Ganytojas kvietė žmones ir toliau dalytis iniciatyvomis, ką galėtume nuveikti besirengdami sutikti Popiežių – Kristaus vilties nešėją – ir ne tik veikti, bet ir būti kartu, dalyvauti, tuomet ir gauname daugiau. Pasak arkivyskupo, tebūna bendrystė, pažinimas, paprastas buvimas ir keliavimas tikėjimo keliu drauge.

Kauno arkivyskupijos Informacijos tarnyba

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija