Laikraštis apie katalikų gyvenimą Lietuvoje ir pasaulyje

2018 m. liepos 20 d., Nr. 14 (305)


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Mirė Bažnyčios kamerlingas

Kardinolas Žanas Luisas Toranas

Liepos 5 dieną Jungtinėse Amerikos Valstijose, Konektikute, mirė Popiežiškosios tarpreliginio dialogo tarybos pirmininkas, Bažnyčios kamerlingas ir buvęs Šventojo Sosto diplomatijos šefas kardinolas Žanas Luisas Toranas (Jean-Louis Tauran). 75 metų kardinolas sirgo Parkinsono liga, pastarosiomis dienomis gydėsi Konektikute, slaugomas Hartforto arkivyskupijos pranciškonių eucharistiečių seserų.

Kardinolas Ž. L. Toranas, būdamas pirmuoju iš kardinolų diakonų, 2013 m. kovo 13 d. paskelbė iš Vatikano bazilikos balkono apie Argentinos kardinolo Chorchės Marijaus Bergoljo (Jorge Mario Bergoglio) išrinkimą Popiežiumi ir naujo Romos vyskupo vardą, Pranciškų. Tuomet daugelis nežinojo, kad kardinolas protodiakonas Toranas jau sunkiai sirgo Parkinsono liga.

Popiežius Pranciškus pareiškė užuojautą kardinolo Torano seseriai Ženevjeva Diuber (Genevičve Dubert), velionio artimiesiems, Kardinolų kolegijai, Bordo (Prancūzija) arkivyskupijos ganytojams ir tikintiesiems. „Branginu gražius atsiminimus apie šį gilaus tikėjimo žmogų, kuris nepaisydamas ligos naštos, drąsiai tarnavo Kristaus Bažnyčiai. Viešpats tepriima savo tarną į savo nesibaigiančią taiką ir džiaugsmą“, – rašė Popiežius užuojautos telegramoje.

Ž. L. Toranas gimė Bordo mieste 1943 m. balandžio 4 d., kunigu įšventintas 1969 m. rugsėjo 20 d. ir po kelerių metų pasiųstas į Romą studijuoti Bažnyčios diplomatijos Popiežiškojoje Bažnyčios akademijoje ir teisės Grigaliaus universitete, 1975 metais pradėjo Bažnyčios diplomato tarnystę Šventojo Sosto nunciatūrose Dominikos Respublikoje, paskui Libane. 1983 metais įdarbintas Vatikane, Bažnyčios viešųjų reikalų (dabar Santykių su valstybėmis) taryboje. 1988 metais tapo šios tarybos pasekretoriu, o 1990 metais sekretoriumi, užėmė vyriausiojo Šventojo Sosto diplomato postą. Kardinolas Ž. L. Toranas trylika metų vadovavo Bažnyčios santykių su valstybėmis sekretoriatui, vykdė misijas užsienyje, vadovavo Šventojo Sosto delegacijoms tarptautinėse konferencijose. Tapęs kardinolu 2003 metais Ž. L. Toranas jau sirgo Parkinsono liga, todėl jam buvo pavestos garbingos, tačiau su Bažnyčios vadovavimu tiesiogiai nesusijusios Bažnyčios archyvisto ir bibliotekininko pareigos. Tačiau popiežius Benediktas XVI, siekdamas nuraminti dėl jo „Regensburgo kalbos“ įsikarščiavusį musulmonų pasaulį, kardinolą Ž. L. Toraną sugrąžino į vadovaujantį kurijos postą, paskirdamas Popiežiškosios tarpreliginio dialogo tarybos pirmininku. Jį šiose pareigose patvirtino popiežius Pranciškus, kuris jam pavedė ir kitas atsakingas pareigas, įskaitant Bažnyčios kamerlingo, kuris laikotarpiu, kai neužimtas apaštalo Petro Sostas, valdo Katalikų Bažnyčią, postą.

Mirus kardinolui Ž. L. Toranui Kardinolų kolegiją sudaro 225 kardinolai, iš jų 124 turi teisę dalyvauti konklavoje.

Britanijoje leidžiamas „Economist“ kardinolą Ž. L. Toraną pavadino Vatikano diplomatijos milžinu, prisiminė, kaip atkakliai velionis priešinosi Persų įlankos karui ir taisė pairusius santykius su musulmonų pasauliu.

JAV katalikų vyskupai liūdi dėl kardinolo netekties, nepamiršdami jo nenuilstamų pastangų kuriant santykius su musulmonų bendruomene ir skaitlingose kitose pareigose palaikant santykius su valstybėmis ir tarptautinėse konferencijose, kuriose buvo ištikimas Vatikano ambasadorius. Svarbią jo paveldo dalį užima įsipareigojimas dėl religijų susipratimo ir troškimas bendradarbiauti Kristaus ir Bažnyčios tarnystėje.

Kardinolas Ž. L. Toranas prieš 15 metų lankėsi Lietuvoje, Užsienio reikalų ministerijos kvietimu dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „Lietuva ir Šventasis Sostas. Praeitis, dabartis, ateitis“, skirtoje Lietuvos ir Šventojo Sosto diplomatinių santykių 80-mečiui bei pirmojo konkordato tarp Kauno ir Vatikano 75-mečiui.

Tuometinis Šventojo Sosto sekretorius santykiams su valstybėmis arkivyskupas Ž. L. Toranas lankėsi Prezidentūroje, buvo apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino pirmojo laipsnio ordinu.

Liepos 12-osios rytą popiežius Pranciškus dalyvavo kardinolo Ž. L. Torano laidotuvių Mišiose Šv. Petro bazilikoje. Gedulingoms šv. Mišioms vadovavo Kardinolų kolegijos dekanas kardinolas Andželas Sodanas (Angelo Sodano), po Eucharistijos šventimo popiežius Pranciškus vadovavo velionio žemiškų palaikų išlydėjimo apeigoms.

Kardinolo Ž. L. Torano laidotuvių Mišias koncelebravo daugelis Romos Kurijos kardinolų, arkivyskupų ir vyskupų, dalyvavo velionio artimieji ir daugelio kraštų ambasadoriai prie Šventojo Sosto. Kardinolas A. Sodanas prisiminė laikotarpį, kai kartu su velioniu ėjo aukštas pareigas Vatikane: Sodanas – Vatikano Valstybės sekretorius, o Toranas – Vatikano sekretorius santykiams su valstybėmis. „Daug metų liudijau didingą apaštališką velionio kardinolo Torano dvasią ilgoje mūsų abiejų tarnystėje Šventajam Sostui. Niekuomet neužmiršiu šio didžiai kilnaus kunigo, vyskupo ir kardinolo, paaukojusio visą gyvenimą tarnystei Šventajam Sostui, Bažnyčiai, o pastaraisiais metais dialogui su visais geros valios žmonėmis“.

Kardinolo Ž. L. Torano amžinojo poilsio vieta bus jo titulinė bažnyčia Romos senamiestyje, Šv. vyskupo ir Kankinio Apolinaro bazilika.

Pagal Vatican News

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija