"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą, 2002 m. spalio 18 d., Nr. 20 (47)

PRIEDAI







Ekologiški produktai - tai ir sveikas maistas, ir vaistai

Ekologiniu ūkininkavimu rimčiau susidomėta prieš dešimt metų. Ko šioje srityje pasiekta, buvo galima įsitikinti aplankius ekologinių produktų mugę. Vieną rugsėjo šeštadienį ją Senvagėje organizavo Panevėžio apskrities viršininko administracija ir viešoji įstaiga "Tatulos programa". Tokį pirmąjį renginį Aukštaitijos sostinėje parėmė Panevėžio savivaldybė.

Atsigynė skausmų

Laima Lapinskienė iš Širvėnos seniūnijos Biržų kaimo ekologiniu ūkininkavimu užsiima treji metai. Maždaug 60 arų sklype augina įvairias daržoves. Šiemet derlius nekoks, daržovėms augti trukdė sausra.
Mugėje žmonės pirko biržietės atsivežtus salierus. Juos sveika naudoti - Laima pati tuo įsitikino, nes aprimo sąnarių liga. Apie salierų naudą sužinojusi skaitydama literatūrą. Juos ruošusi įvairiai, gerdavusi jų sultis. Dabar sveikata pagerėjo.

Ūkininkaudama badu nemiršta

Mirus tėvui ir mamai, L.Lapinskienė parvyko gyventi į gimtąjį Biržų kaimą. Abi dukros su šeimomis liko Vilniuje. Moteris dabar turi darbo visą dieną. Ji augina morkas, kopūstus, papriką, porus, salierus, pomidorus bei kitokias daržoves. Gaila, ankstyvąsias bulves apgraužė kenkėjai. Dirvas tręšia perpuvusiu mėšlu, srutomis, taiko sėjomainą arba atskirus plotelius užsėja dobilais. Be ekologinio ūkelio, ji dar turi apie 30 ha žemės. Įdirbti ją samdo žmogų.

Pavadinta keistuole nepyksta

Biržietė išsikovojo firmos "Ekoagra" išduotą ekologinio ūkio sertifikatą. Jeigu tręštų mineralinėmis trąšomis, iš karto netektų šio dokumento. Tikrintojai iš Kauno gali atvykti bet kurią dieną, iš anksto nepranešę.
Kad į jos sklypą nepatektų chemikalų, kada kaimynas purškia savo pasėlius, L.Lapinskienė nuo jo atsitvėrė tankia kukurūzų "tvora". "Tai buvo veiksmingiau nei medinė tvora", - mugėje šypsojosi biržietė. Čia pat ji ir pardavinėjo kukurūzų burbuoles.
Ekologinio ūkelio savininkei teko lankytis Suomijoje ir Danijoje, kur domėjosi, kaip plėtojama tokia žemdirbystė. Vokietijoje, prie sienos su Danija, pavyko apžiūrėti maždaug 50 metų ekologiškus maisto produktus auginantį ūkį. Jame sėklinių avižų iš hektaro prikulia šešias tonas, o pas mus - apie dvi tonas. Ten dirbama su našia technika, o lietuvių darbo įrankis dažniausiai būna kauptukas.
Kauno politechnikos institutą baigusią ir nemažai metų Vilniuje inžiniere ekonomiste dirbusią bei grįžusią ūkininkauti į kaimą L.Lapinskienę kai kas vadina keistuole. "Netgi mama, kuriai jau 86 metai, taip mane apibūdina", - iškeitusi sostinės triukšmą į kaimo tylumą, juokavo biržietė.

Ekologinio ūkininkavimo priekyje - biržiečiai

Mugėje daugiausia ūkininkų buvo iš Biržų rajono. Ten ypač svarbu populiarinti ekologinį ūkininkavimą. Kur gausu karstinių įgriūvų, taip dirbant požeminius vandenis galima apsaugoti nuo užteršimo. "Neslepiame, kad gyvename ir dirbame karstinėje zonoje, bet kad esame "trenkti" - čia irgi yra truputį teisybės", - linksmai porino Biržų rajono meras Vytautas Zurba, į mugę atvežęs savo išaugintų daržovių. Jo ūkis - tai 10,7 ha. Žemę gavo pagal Valstiečių ūkio įstatymą. Meras teigė, kad ekologinis ūkis negali būti didelis, nes reikia įdėti daug rankų darbo.
Meras papasakojo, kaip jam ir keliems kaimynams pavyko parduoti tris tonas kmynų vienai JAV firmai. Užsieniečiai nepatikėjo Panevėžio laboratorijoje atliktais sėklų tyrimais. Tik padarę juos savo namuose, amerikiečiai faksu perdavė žinią, kad kmynams pervežti jau išsiųstas jūrinis konteineris. Už kilogramą sėklų jie mokėjo 12 litų.
V.Zurba sakė, jog rajone yra per 30 ekologinių ūkių. Juose auginamų daržovių paklausa būtų didelė, tačiau supirkėjai prašo didelių kiekių. Švedai iš karto norėtų paimti 800 tonų svogūnų. Italai pirktų 1000 tonų kvietinių miltų, iš jų gamintų makaronus.

Ūkiai plėsis, jei bus remiami

Už produktų atvežimą bei jų augintojų kelionę į mugę sumokėjo viešoji įstaiga "Tatulos programa". Jos administratorė Valerija Gražinienė teigė,kad tokia mugė - tai kol kas patikimiausias būdas parduoti savo produktus. Ūkininkai čia iš karto gauna pinigus. Vykti į didelius prekybos centrus, kur yra ekologinių produktų paklausa, - per brangu.
Švedijoje, pasak V.Gražinienės, ūkininkas beveik viską gali parduoti savo kieme. Beje, Skandinavijos šalyse ekologiniai ūkiai labai remiami. Lietuvoje taip dar nėra. Kad mūsų šalyje ekologinių ūkių plėtra pasiektų 15 proc. visos žemėnaudos, reikia jų rėminą padidinti dešimteriopai. Paprastai ekologinis ūkininkavimas yra nuostolingas. Ekologinė produkcija būna 2-2,5 karto brangesnė.
V.Gražinienė valgo tiktai ekologiškai išaugintas daržoves, pati sodų bendrijoje turi 12 arų sklypą. Pusę jo skiria daržovėms. "Nekiltų ranka jas tręšti chemikalais", - prisipažino V.Gražinienė.

Žmonės patys turėtų rūpintis savo sveikata

Mugės svečias - Vilniaus VšĮ "Tatulos programa" pirmininkas Almontas Gutkauskas pateikė tokius skaičius. Pernai sertifikuoti ekologiniai ūkiai turėjo apie 6500 ha žemės ir jos įdirbimu rūpinosi maždaug 400 ūkininkų (šiemet atitinkamai - 9000 ha ir 600 žmonių). Dabar ekologiniai ūkiai užima apie 0,3 proc. šalies žemėnaudos. Reikėtų, kad iki 2010 metų jie užimtų 20-30 proc. žemėnaudos. "Ūkių, kurių žemės tręšiamos mineralinėmis trąšomis, savininkai turi suvokti, kad, valgant tokius produktus, 99 proc. jų vaikų bus išsigimę. Taip išauginti produktai ilgainiui sukelia vėžinius susirgimus", - teigė A.Gutkauskas.
Sertifikuoti ekologiniai ūkiai gauna kasmetes Žemės ūkio ministerijos nustatytas tiesiogines išmokas už žemės hektarą: daržovių augintojai - 400 litų, sodininkai - 700 litų. Deja, po trejų ekologinio ūkininkavimo metų šios išmokos mažinamos 50 proc.
A.Gutkauskas pasidžiaugė, jog pagaliau išspręstas ekologiškai išaugintų grūdų pardavimo klausimas. Sudarius sutartį su malūnininku, šis iš karto atsiskaitys su grūdų tiekėjais. Malūno vadovas gaus trumpalaikį kreditą su sąlyga, kad jis nevilkins apmokėjimo ūkininkams. Sumalęs grūdus ir pardavęs miltus, jis turės iš ko grąžinti skolą. Tokia naujovė turėtų atkreipti ir chemines trąšas naudojančių ūkių savininkų dėmesį.


Bronius VERTELKA
Panevėžys

© 2002 "XXI amžius"

Ekologinių produktų mugės Panevėžyje svečias - Vilniaus viešosios įstaigos "Tatulos programa" pirmininkas
Almontas Gutkauskas

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija