„XXI amžiaus“ priedas apie Lietuvą ir pasaulį
2011 m. kovo 9 d., Nr.5 (227)

PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos

Armėnų mafijos aštuonkojis

Giedrius Grabauskas-Karoblis

Vasario 21–22 dienomis FTB pareigūnai ir policijos specialieji daliniai Jungtinėse Amerikos Valstijose  suėmė daugiau kaip 100 armėnų mafijos narių. Visi jie priklauso  didelei ir įtakingai armėnų mafijos grupuotei „Armėnų jėga“. Grupuotės nariams pateikti kaltinimai reketu, stambių plėšimų organizavimu, sukčiavimu ir kelių nužudymų organizavimu.

Dar 2010 metų spalio mėnesį JAV teisėsaugos pareigūnai suėmė per 70 „Armėnų jėgos“ narių. Tarp suimtųjų – ir įtakingas kriminalinis lyderis Armenas Kazarianas (Pazo). Teigiama, kad A. Kazarianas palaikė artimus ryšius su aukšto rango Armėnijos valdžios pareigūnais ir įtakingais asmenimis, tarp jų ir su buvusiu Armėnijos prezidentu R. Kočarianu. Dauguma suimtųjų buvo armėnų kilmės, tačiau yra ir rusų, kazachų, ukrainiečių, taip pat rusų kilmės manekenė T. Bolšakova, iš Kazachstano kilęs buvęs boksininkas A. Nabijevas. Suimtas ir Jerevano centre esančio restorano „Atlantik“ savininkas Pagosas Satamianas. Armėnų mafijos nariams pateikti kaltinimai dėl reketo ir sukčiavimo.

Armėnų mafija veikia ne tik JAV ir Kanadoje, bet ir Argentinoje, Italijoje, Prancūzijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Čekijoje, Olandijoje, Ukrainoje. 2009 metų pavasarį Čekijos teisėsaugos pareigūnai sulaikė armėnų mafijos klano lyderį, „įteisintą vagį“ (vor v zakonie) Androniką Sagojaną ir kelis jo bendrus. Jiems buvo pateikti kaltinimai reketu, stambaus masto aferų organizavimu ir pasikėsinimu nužudyti. Šiuo metu A. Sagojanas ir dar keli jo klano nariai teisiami, teismo procesas jau artėja prie pabaigos.

Rusijoje armėnai irgi užima svarbias pozicijas vietos mafijos struktūrose. Egzistuoja ir etniniai armėnų klanai, kuriuose daugumą sudaro armėnai, o kai kurie armėnai priklauso kitiems mafijos klanams, yra įtakingų grupuočių lyderiai. Rusijoje labai artimai susijęs oficialus ir šešėlinis verslas, daugelyje oficialaus verslo struktūrų armėnai užima vadovaujančias pozicijas ir tai dar labiau sustiprina jų pozicijas kriminaliniame pasaulyje. Kai kuriuose Rusijos regionuose 60–70 procentų vietos turgaviečių valdo armėnai, armėnai valdo ir kai kuriuos stambius Rusijos bankus arba eina bankų vadovų pareigas. Armėnai yra ir kai kurių stambių viešbučių, statybos bendrovių ir naftos biznio įmonių savininkai. Stambias oficialaus verslo struktūras Rusijoje ir Ukrainoje valdo broliai Ašotas ir Surenas Jegizarianai, vadinami ir vienais įtakingiausių armėnų mafijos vadeivų. Jie palaikė ryšius ir su JAV jau daugelį metų gyvenusiu A. Kazarianu. Teigiama, kad A. Kazarianas telefonu dažnai bendraudavo su žymiuoju rusų mafijos „krikštatėviu“ Aslanu Usojanu (Dedu Hasanu). Šiuo metu armėnų mafijos klanų veiklą ir jų tarptautinius ryšius bei artimą bendradarbiavimą su aukšto rango Armėnijos, Ukrainos ir Rusijos valdžios pareigūnais tiria JAV Federalinis tyrimų biuras.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija