Atnaujintas 2003 m. birželio 11 d.
Nr.45
(1149)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Pasaulis
Istorijos vingiai
Lietuva
Krikščionybė ir pasaulis

Susitikimai
Laikas ir žmonės
Žvilgsniai
Proza
Atmintis
Nuomonės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Popiežius baigė savo kelionę Kroatijoje

Popiežius Jonas Paulius II
ir Kroatijos prezidentas Stipė Mesičius

Baigdamas savo kelionę Kroatijoje, popiežius Jonas Paulius II pirmadienį aukojo šv. Mišias Zadaro mieste Adrijos pajūryje. Į jas susirinko apie 100 tūkst. tikinčiųjų. Sekmadienio vakarą Katalikų Bažnyčios vadovas susitiko su Kroatijos ministru pirmininku Iviča Račanu. Be kita ko, jie kalbėjosi apie Kroatijos santykius su Serbija ir Juodkalnija. I. Račanas iš Popiežiaus viešnagės tikisi paramos savo šalies narystei Europos Sąjungoje. Popiežių per jo vizitą Kroatijoje, kuris buvo 100-oji jo kelionė į užsienį, labai vargino dideli karščiai.


Referendumas Lenkijoje dėl ES – sėkmingas

Vieni iš pirmųjų savo nuomonę referendume dėl ES pareiškė prezidentas ir pirmoji šalies ponia

Vos tik paskelbus pirmuosius preliminarius referendumo dėl Lenkijos narystės Europos Sąjungoje rezultatus, neslėpdamas savo džiūgavimo, pasveikino lenkų tautą prezidentas Aleksandras Kvašnievskis. Europos lyderiai, vid dar nesulaukdami galutinių referendumo rezultatų, taip pat pasveikino Lenkijos prezidentą ir lenkų tautą, pasirinkusią kelią į Europą. Prezidentas A.Kvašnievskis pareiškė, jog Lenkija pagaliau atsidūrė Europoje, ten, kur ir turi būti, bet skaudžių istorinių aplinkybių buvo išstumta iš jos. Iš tiesų prieš referendumą ir iki pat jo pabaigos vyravo nežinia. Buvo baiminamasi, kad balsuoti neateis 50 proc. rinkėjų. Tam atvejui Lenkijos Seimas apsidraudė iš anksto, nusprendęs, jog tada galutinį žodį tartų Seimas dviejų trečdalių balsų dauguma. Tačiau ir Lenkijos valdžia, ir Europos Sąjunga puikiai suvokė, kad tokiu atveju didžiausios iš šalių kandidačių Lenkijos buvimas ES būtų gana problemiškas. Buvo netgi pranešimų, kad, esant neigiamam referendumo rezultatui Lenkijoje, gali apskritai sustoti Europos Sąjungos plėtros procesas.


Šventojoje žemėje dar viena taikos viltis

Palestiniečių premjeras M. Abasas, JAV prezidentas Dž.Bušas ir Izraelio ministras pirmininkas A. Šaronas po viršūnių susitikimo surengė spaudos konferenciją

JAV prezidentas Džordžas Bušas rimtai užsiėmė labai sudėtingomis Artimųjų Rytų taikos problemomis. Po Jordanijoje įvykusio susitikimo su Izraelio premjeru Arieliu Šaronu ir palestiniečių premjeru Machmudu Abasu, JAV prezidentas sakė esąs įsipareigojęs užtikrinti žydų valstybės saugumą ir palestiniečių valstybingumą bei laisvę. Dž.Bušas įpareigojo valstybės sekretorių Koliną Pauelą ir patarėją nacionalinio saugumo klausimais Kondolizą Rais Artimųjų Rytų taikos plano „Kelio gairės“ įgyvendinimą laikyti didžiausios svarbos klausimu. „Kelio gairių“ plane, prie kurio kūrimo, be JAV, prisidėjo Europos Sąjunga ir Rusija, numatoma jau iki 2005 metų Vakarų Krante ir Gazos ruože įkurti nepriklausomą Palestinos valstybę. Daugeliui politikos apžvalgininkų net sunku įsivaizduoti, kad Dž.Bušo taikos planas galėtų būti sėkmingas. Ištisus dešimtmečius nuolat konfliktuojantys žydai ir palestiniečiai sunkiai suvokia, kad abi valstybės galėtų taikiai susitarti. JAV ir Europa daug vilčių deda į naująjį Palestinos premjerą Mahmudą Abasą, dar vadinamą Abu Mazeliu.