Atnaujintas 2002 m. sausio 23 d.
Nr. 6
(1013)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Atmintis
Likimai
Nuomonės
Lietuva
Lietuva. Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Žygdarbiais, o ne žodžiais mylėjęs Lietuvą

Tądien Kauno karinininkų ramovėje po šv. Mišių Šv.arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje rinkosi Laisvės kovų, rezistencijos dalyviai, karininkai, jų giminės, artimieji, inteligentijos atstovai, jaunieji kariai.
Svečiai - krašto apsaugos viceministras, pulkininkas Jonas Gečas, Lietuvos sausumos kariuomenės vadas, brigados generolas Valdas Tutkus, Karinių oro pajėgų štabo viršininkas pulkininkas Vidas Patašius, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio valdybos pirmininkas, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius dim. kpt. Jonas Čeponis, daug Vyčio kryžiaus ordino kavalierių, - atvyko pagerbti Lietuvos Laisvės Kovos didvyrio, pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio, paminėti jo 100-ąsias gimimo metines, dar kartą prisiminti įžymaus rezistencinės kovos vado nuopelnus, kovojant su okupantais.
Istorijos daktaras Juozas Jankauskas kalbėjo apie J.Vitkaus - Kazimieraičio rezistencinę veiklą. Autobiografija mums primena...
1901 m. gruodžio 10 d. Marijonos ir Juozapo Vitkų šeimoje gimė sūnus Juozas, buvusioje senelio Mykolo sodyboje, prie Šerkšnės upės (Mažeikių apsk., Skuodo r., Kėtūnų k.). Žmonės tą vietą vadindavo Pašerkšne.
Spaudos draudimo metais senelis gabeno lietuviškus raštus iš Prūsų. Tirkšliuose, prie šventoriaus, turėjo kioską, kur iš po stalo pardavinėdavo lietuvišką spaudą, o ant stalo laikydavo įvairias devocionalijas, medalikėlius, rožinius, paveikslėlius, škaplierius.
Senelis Mykolas buvo labai griežtas. Visus vaikus vertė mokytis lietuviško rašto. Vyresniuosius pats mokė, o šie turėjo padėti jaunesniesiems.
...Kai vaikai užaugo, ūkį pavedė sūnui Juozapėliui, būsimojo pulkininko tėveliui.
Pasak Juozo, 1919 metų rudenį tėvas išvežė jį į Telšių gimnaziją. Ten mokydamasis dalyvavo ateitininkų veikloje. 1920 m. lapkritį Juozas išvyko į Kauno karo mokyklą.1921-ųjų gruodžio 14 d. ją baigęs gavo jaunesniojo leitenanto laipsnį ir buvo paskirtas į 4-ąjį pėstininkų pulką. 1924 m. lapkričio 10-ąją J.Vitkus buvo komandiruotas pasisemti žinių į Kauno aukštesniuosius dvimečius karo technikos kursus, statybos skyrių. 1926 metais bebaigiančiam kursus J.Vitkui paskirtas vyresniojo leitenanto laipsnis.
1927 m. birželio 5 d. J.Vitkus vedė mokytoją Genovaitę Grybauskaitę. Šeimoje gimė sūnūs: Vytautas (g.1930), Rimgaudas (g. 1933), Algimantas (g.1934), dvynukai Jūratė ir Kastytis (g. 1937), Liudas (g. 1944). Besimokant Belgijos karo mokykloje J.Vitkui suteiktas kapitono laipsnis, o ją baigus - karo inžinieriaus vardas.
1938 metų pabaigoje Karo mokykloje J.Vitkus kariūnams dėstė karo inžinerijos kursą, rašė straipsnius į "Kardo" žurnalą, "Trimitą", buvo "Mūsų žinyno" redakcijos bendradarbis.
1940 m. rugsėjo 15 d. panaikinus lietuvišką karo mokyklą, jos dalis prijungta prie 29-ojo korpuso pėstininkų karo mokyklos ir perkelta į Vilnių.Taip J.Vitkus pateko į Vilnių.
1941-ųjų birželį J.Vitkų, buvusį Pabradės-Švenčionėlių poligone, užklupo prasidėjęs karas. Karo mokykla gavo įsakymą trauktis į Rusijos gilumą. Vieno vokiečių lėktuvų antskrydžio metu J.Vitkus su plk. ltn. Karolinu Dabulevičiumi atsiskyrė nuo ešelono. Apyaušriu nusiplėšę nuo uniformų raudonarmiečių ženklus, persirengę civiliais drabužiais, laimingai pėsti grįžo į Vilnių.
Lietuvoje buvo prasidėjęs sukilimas, paskelbta, kad atkurta nepriklausomybė. Nacių okupacinė valdžia kategoriškai nepripažino Lietuvos savarankiškumo. J.Vitkus susisiekė su Lietuvos laikinąja vyriausybe, apsivilko senąją lietuvišką uniformą ir aktyviai prisidėjo prie tų, kurie siekė atkurti Lietuvos kariuomenę. Jis dirbo Vilniaus įgulos savisaugos (atstatymo tarnybos) dalinių štabe, tačiau Lietuvos laikinoji vyriausybė netrukus turėjo nutraukti savo veiklą. Suburtas savivaldybių organizacijas perėmė okupacinė karinė ir civilinė valdžia.
Visa "savisaugos tarnyba" privalėjo paklusti nacių valdžiai. J.Vitkus dirbo nekilnojamojo turto skyriuje. 1942 metų gegužės mėnesį Kaune lietuvių katalikiškasis jaunimas būrėsi į Lietuvių frontą (LF), aktyviausią antinacinės veiklos grandį, kuri rengėsi ginkluotai kovai dėl Lietuvos nepriklausomybės, ir sukūrė karinį skyrių "Kęstutis". J.Vitkus buvo aktyvus to štabo narys ir vadovas. A.Šiaulikalnis straipsnyje "Plk. ltn. inž. Juozas Vitkus-Kazimieraitis" Čikagos laikraštyje "Draugas" 1972 m. sausio 11 d. rašė: "Teko asmeniškai pažinti plk. ltn. J.Vitkų ir su juo dirbti "Kęstučio" vadovybėje Vilniuje. Tai buvo didelis Lietuvos patriotas, labai mielas, kultūringas, kuklus, bet kartu stiprios dvasios žmogus. Nebuvo jis oratorius, o daugiau santūrus karys. Jis sugebėjo stebėti, spręsti ir veikti".
1942 metų rudenį J.Vitkus dėstė karo inžinerijos kursą Lietuvos laisvės armijos (LLA) suorganizuotoje pogrindinėje Karo mokykloje. Čia dirbo iki 1944-ųjų pavasario.

* * *

...Pulkininkas J.Vitkus žuvo 1946 m. liepos 2 d. Žaliamiškio pagiryje (Ladijų r., Leipalingio sen.), kovodamas su okupantais.
Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos prezidiumo sprendimu 1949 metais Juozas Vitkus-Kazimieraitis (po mirties) apdovanotas 1-ojo laipsnio Laisvės kovos kryžiumi, suteikiant Laisvės kovos karžygio garbės vardą, o 1997-aisiais - Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu - Vyčio kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinu.
...Pradėjęs partizaninę veiklą dar dirbdamas Kabelių girininkijos buhalteriu, J.Vitkus-Kazimieraitis pats tvarkė raštvedybą, rašė pirmuosius įsakymus ir nuostatus, juos daugino.
Apie J.Vitkų - Kazimieraitį Adolfas Ramanauskas-Vanagas rašė: Visuomet kaip pavyzdį kėliau Kazimieraičio asmenybę: žmogų, kuris visas savo dvasines ir fizines jėgas paskyrė Lietuvos išlaisvinimo kovai; karininką, kuris iki paskutinio atodūsio tesėjo duotą priesaiką; kovotoją, kuris pelnytai buvo ir yra laikomas partizanų idealu. Per savo partizaninės veiklos laikotarpį jis pelnė meilę ir pagarbą visų partizanų bei jų vadų ne tik kaip aukštesnysis vadas, bet ir kaip vyresnysis brolis. Visiems partizanams Kazimieraitis turėjo didžiulę įtaką dėl to, kad buvo išsižadėjęs asmeninės gerovės, be galo pasišventęs sąjūdžio reikalams, nepaprastai darbštus, teisingas, kantrus, blaivus ir labai religingas žmogus.
Vyriausiasis J.Vitkaus sūnus Vytautas ilgus metus po kruopelytę rinko faktus ir išleido knygą "Pulkininkas Kazimieraitis". Tai dokumentinė apysaka apie įžymųjį partizaną.
Šioje knygoje V.Vitkus rašo: "Skaitytoją, mėgstantį gražius nukrypimus į gamtą,istoriją, psichologiją, tikriausiai nuvilsiu. Mat nesu rašto žmogus. Duoną valgiau iš statybininko profesijos. Esu įpratęs kalbėti ir rašyti trumpai, konkrečiai, kitaip tariant, sausai. Man rūpėjo ne pasipuikuoti ar sublizgėti kūrybine išmone, o sudėlioti po trupinėlį rašytinį pagarbos ženklą, kuklų paminklą Žmogui, Karininkui, Partizanui, šventai tesėjusiam priesaiką savo Tėvynei, jos Laisvei".
...Dar ilgai Kauno karininkų ramovėje skambėjo džiugūs buvusių partizanų sveikinimai, prisiminimai.

Kazimieras DOBKEVIČIUS

© 2002 "XXI amžius"

 

Pulkininko Juozo Vitkaus sūnūs, praėję Sibiro gulagų tremtį (iš dešinės): Vytautas, Rimgaudas, Kastytis, Liudas prie tėvo portreto

Pulkininko J.Vitkaus vaikaitis - Kauno jėzuitų gimnazijos direktorius kun. Gintaras Vitkus, SJ

Autoriaus nuotraukos

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija