2010 m. kovo 10 d.
Nr. 19
(1804)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

Poetas, tremtinys, Mokytojas

Vytautas Guliokas

Martinaičių šeima: Zofija
Radzevičiūtė-Martinaitienė,
dukros Dainė ir Eglė, sūnus
Vytautas, Algirdas Martinaitis

Algirdas Martinaitis buvo neeilinė asmenybė, plačių interesų ir sugebėjimų, kuriuos nukreipė savo pasirinktai profesijai. Poetas, nors neišleido nė vieno savo eilių rinkinio (dalis buvo publikuota periodinėje spaudoje, o didžioji dalis, užrašyta smulkia aiškia rašysena mokykliniame sąsiuvinyje, laukia savo valandos). Svarus eiliuotas žodis yra ne visada tas, kuris tūno po puikiais viršeliais, o tas, kuris nusėda juos skaitančiojo širdyje. Tremtinys – tokia dalia buvo lemta pasidalinti su tūkstančiais mūsų tautiečių. 1951 metais su tėvų šeima nugabentas į Krasnojarsko krašto Kazačinsko rajoną, pradedantis pedagogas dirbo medienos plukdymo darbuose, staliumi. Jis nepaliko savo užrašų iš tremties metų, net nemėgo apie tai pasakoti savo artimiesiems. Jam tai buvo jo gyvenime išbraukti metai iš jo pedagoginės veiklos, todėl sugrįžęs į mokyklos klasę su įkvėpimu dirbo, atrasdamas vis naujus užklasinio darbo plotus, lyg norėdamas atsiimti prarastus tremtyje metus. Tremties metų užuominų galima rasti tik jo eilėraščiuose, tarp jų – apie pilną pavojų sėlininkų darbą (Sibiro kalnų upėse povandeniniai akmenys patvenkia vandens srovę ir šiose vietose, vadinamais slenksčiais):


Tylios metinės

Kazimieras Dobkevičius

Kazys Škirpa

Lietuvos kariuomenės karių savanorių kūrėjų sąjungos Kauno apskrities valdybos nariai nepraleido garbaus pulkininko Kazio Škirpos 115-ųjų gimimo metinių ir padėjo gėlių prie pulkininko amžinojo poilsio vietos.

Lietuvos generalinio štabo pulkininkas, politikas, savanoris, diplomatas Kazys Škirpa (1895 02 18 – 1979 08 18) baigęs karo mokyklą Peterhofe tarnavo Sibiro 20-ajame šaulių pulke Omske. Grįžęs į Petrapilį aktyviai prisidėjo organizuojant lietuvių tautinius dalinius Rusijoje. Kai 1918 m. Lietuvos Taryba pradėjo registruoti inteligentus valstybiniam darbui pagal įvairias profesijas, K. Škirpa pirmasis užsirašė į Lietuvos kariuomenę. Faktiškai ėjo Vilniaus karo komendanto pareigas, o 1919 m. sausio 1 dieną iškėlė Lietuvos Trispalvę Gedimino pilies bokšte.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija