2011 m. sausio 5 d.
Nr. 1
(1881)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

Adventinė etnokultūrinė vakaronė

Stasė Mickutė

Vakaronėje skambėjo adventinės giesmės

Poezijos ir kitų mėgėjiškų menų asociacija „Branduma“ ir „Griundvig“ projekto „Senjorų vadovai“ dalyviai pakvietė žiūrovus į adventinę etnokultūrinę vakaronę Kauno kultūros centre „Tautos namuose“. Vakaronės dalyviai domėjosi Adventui skirtomis kūrybinių darbų ir kultūrinio paveldo parodomis.

Vokalinis ansamblis „Židinys“ (vadovas Pranas Jurkonis) pradėjo vakaronę adventinėmis giesmėmis. Skambėjo sakralinės: J. Naujalio „Rasokit dangūs“, „Atskamba balsas iš toli“, Cherubini, Veni Jezus, Hans Nyber „Ave Marija“, P. Jurkonio „Adventinis ruduo“ bei dzūkiška daina pritariant kanklėms „Už girių girių ugnelė dega“.


Paroda apie kraštietį

Vytautas Bagdonas

Svėdasų krašto (Vaižganto)
muziejuje veikia paroda,
skirta Stepo Zobarsko 100-mečiui

Anykščių rajono Kunigiškių kaime esantis Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus žiemos metą sulaukia mažai lankytojų. Šiuo metu muziejuje veikiančią parodą, skirtą  kraštiečio rašytojo, vertėjo, knygų leidėjo Stepo Zobarsko (1911–1984) 100-mečiui, apžiūri tik patys atkakliausi, šalčio nebijantys muziejaus lankytojai – mat muziejus nešildomas.

Paroda pradedama nuo pirmųjų muziejuje atsiradusių Stepui Zobarskui skirtų eksponatų. Pirmiausia tai buvo pluoštelis S. Zobarsko ir jo artimųjų nuotraukų, gautų iš Utenos kraštotyros muziejaus. Prie vieno pirmųjų eksponatų galima priskirti ir anykštėnų muziejininkų parengtą bei 1991 m. sausio mėnesį išleistą lankstinuką, skirtą rašytojo 80-mečiui. Būtent tų metų sausio 30-ąją S. Zobarsko gimtajame Svėdasų seniūnijos Pamalaišio kaime, kur kadaise stovėjo Zobarskų sodyba ir vaikystę bei pirmuosius jaunystės metus praleido būsimasis rašytojas, buvo iškilmingai atidengta ir pašventinta anykštėno tautodailininko Jono Tvardausko sukurta stogastulpių kompozicija, įamžinusi S. Zobarsko apsakymų rinkinio „Ganyklų vaikai“ veikėjus. Tą  labai šaltą ir speiguotą žiemos popietę Pamalaišyje  buvo pagerbtas žymiojo kraštiečio atminimas, o prisiminimų vakaras vyko Svėdasų kultūros namuose. Jubiliejaus proga spaudoje pasirodę rašiniai taip pat eksponuojami parodoje. Šie pirmieji S. Zobarskui skirti eksponatai byloja apie „primiršto“ rašytojo sugrįžimą. Iš tiesų vyresnio amžiaus žmonės buvo skaitę ne vieną šio rašytojo kūrinį, šį bei tą žinojo ir apie patį rašytoją. O jaunesnioji karta nežinojo nei rašytojo pavardės, nei kūrybos. Nors prieškario Lietuvoje S. Zobarsko apsakymų rinkiniai „Ganyklų vaikai“ ir „Pabėgėlis“ buvo įvertinti premijomis, o ir kitos knygos tapo populiariomis, mėgstamomis ir skaitomomis, jų niekur negalėjai gauti.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija