2011 m. vasario 9 d.
Nr. 11
(1891)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai

Galimybės

Liudas Lukmanas

Artėjantys savivaldos rinkimai atskleidė jau ryškėjančią tendenciją – į valdžią veržiasi korupcijos skandalais pagarsėję įvairių regionų politikai, kriminaliniai baronai ir oligarchai. Jie jau yra sukaupę didžiulius turtus, kai kurie jų praeityje užėmė arba ir šiuo metu užima valdžios postus ir dabar nori išlaikyti ar dar labiau išplėsti savo įtaką. Į savivaldos tarybas nori patekti itin turtingi oligarchų klasės atstovai: į Klaipėdos tarybą kandidatuoja įtakingas Darbo partijos veikėjas A. Bosas, deklaravęs turto už 78 milijonų litų, į Vilniaus tarybą kandidatuojančio  Darbo partijos pirmininko V. Uspaskicho turtas – 72 milijonai (jo žmona turi dar daugiau turto, tad bendras Uspaskichų šeimos turtas vertinamas 187,5 milijono), Kaune kandidatuojantis dabartinės tarybos narys, Liberalų ir centro sąjungos atstovas T. Barštys valdo 13,5 milijonų vertės turtą, kitas kandidatas į Kauno tarybą judėjimo „Vieningas Kaunas“ lyderis V. Matijošaitis deklaravo turintis turto už 11 milijonų litų, kandidatas į Palangos tarybą nuo konservatorių partijos, dabartinis tarybos narys V. Šimaitis valdo 30,3 milijono litų vertės turtą, o Liberalų ir centro sąjungos atstovo, dabartinio Palangos mero V. Stalmoko turtas siekia 5,3 milijono litų.


Ministras... dvejinasi

Praėjusią savaitę lankydamasis Maskvoje užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pareiškė, kad nepasiekus sutarimo dėl bendros praeities kalbėti apie Rusijos kompensacijas Lietuvai dėl Sovietų Sąjungos okupacijos yra juokinga ir nerealu. Be to, Lietuvos ministras pareiškė pirmą kartą girdintis, kad Lietuva yra suskaičiavusi 31 mlrd. dolerių (80 mlrd. litų) okupacijos žalai atlyginti. „Nežinau tokio skaičiaus“, – teigė A. Ažubalis. Tačiau Lietuvos ministras sukritikavo Rusijoje naudojamą formuluotę „vadinamoji sovietinė Lietuvos okupacija“. „Nuo žodžių „vadinamoji“ aš nuimčiau kabutes, nes „vadinamąją okupaciją“ pripažįsta visa pasaulio visuomenė“, – tvirtino ministras. Kartu jis vylėsi, kad Lietuva ir Rusija po kurio laiko sutars dėl bendro istorijos vertinimo – tai padėti pasiekti turėtų jau šeštus metus dirbanti bendra dviejų šalių istorikų komisija, artimiausiu metu planuojanti išleisti 1939–1940 metų dokumentų rinkinį. Ministras A. Ažubalis neatskleidė, ar per susitikimą su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu kėlė Lietuvos diplomatijos vadovams nepatogų sovietinės okupacijos žalos atlyginimo klausimą. Jis tik pasakė, kad buvo kėlęs „visą spektrą klausimų, tarp jų ir praeities – liūdnos, žiaurios, kokios tik nori, kuri mus vienija ir kartu skiria“.


Žlunga šešiolika rinkimų sąrašų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išmetė iš savivaldybių rinkimų keliolika rinkimuose dalyvaujančių partijų ir koalicijų sąrašų. Pirmadienį VRK išbraukė dvylika, dar keturi buvo išbraukti penktadienį. Daugiausiai sąrašai byra dėl teistumą nuslėpusių kandidatų, kurie yra šalinami iš rinkimų. Tarp kandidatuojančių į Kauno miesto tarybą nebeliks koalicijos „Kitokia Lietuva“, nes garsus verslininkas, „Pūko“ radijo savininkas Kęstutis Pūkas nuslėpė savo teistumą septintajame dešimtmetyje. Su juo koalicinį tandemą sudaręs Jonas Viesulas turės kandidatuoti vienas – kaip nepriklausomas kandidatas. Vilniuje ir Kauno rajone žlunga ir kitos vadinamos žvaigždžių partijos – Arūno Valinsko vadovaujamos Tautos prisikėlimo partijos (TPP) sąrašai. Kaune savo kandidatų kelti negalės ir kraštutiniai kairieji – Socialistinis liaudies frontas. Vilniuje kandidatuojančios Kazimieros Prunskienės vadovaujama Lietuvos liaudies partija (LLP) dėl nuslėptų teistumų praras savo kandidatus Panevėžio mieste ir Šilutės rajone. Krikščionių partija nekonkuruos dėl mandatų Mažeikiuose – dar penktadienį ji neteko sąrašo ir Radviliškio rajone. Žemaičių partija netenka savo sąrašo Telšių rajone. Akmenės ir Kėdainių rajonuose nebeliks Lietuvos socialdemokratų sąjungos sąrašų. Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija (LKDP) netenka sąrašo Kaune, Marijampolėje ir Biržuose dėl neteisingų deklaracijų arba kitų neatitikimų. Penktadienį VRK jau išbraukė ir Liberalų sąjūdžio (LS) kandidatų sąrašą Pakruojo rajone. Praėjusią savaitę tapo aišku, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) negalės dalyvauti rinkimuose Druskininkuose. Teisę dalyvauti rinkimuose prarado tos partijos, kurios į kai kurias savivaldybes pasiūlė rizikingai mažą skaičių kandidatų, tad vienas teistumą nuslėpęs ar klaidingai gyvenamąją vietą deklaravęs bendražygis galėjo sužlugdyti visą sąrašą. Savivaldos rinkimai vyks vasario 27 dieną.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija