2011 m. kovo 18 d.
Nr. 21
(1901)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai

Japonijai iškilo didelio atominio užterštumo pavojus

Giedrius Grabauskas-Karoblis

Galingo žemės drebėjimo ir cunamio
nusiaubtos pajūrio gyvenvietės

Galingo žemės drebėjimo ir cunamio nusiaubtoje Japonijoje padėtis grėsminga. Aiškėja tikrieji tragedijos mastai – sugriauta daugybė fabrikų, gyvenamųjų namų, kai kurie pajūrio kaimai tiesiog nušluoti nuo žemės paviršiaus, tūkstančiai žmonių žuvo, tūkstančiai dingo be žinios. Kovo 16 dienos ryto duomenimis, žuvo 11,5 tūkstančio žmonių, dingusiųjų be žinios skaičiai dar tikslinami. Bet dingusiųjų labai daug – vien dviejose prefektūrose dingusiųjų be žinios skaičius jau siekia 7 600. O pastaruoju metu didžiausios grėsmės susiję su Fukušimos atomine elektrine. Kovo 15 dieną elektrinėje įvyko dar keli sprogimai, radiacija pradėjo sparčiai plisti dideliu atstumu nuo elektrinės. Radiacijos lygis gerokai pakilo ir šalies sostinėje Tokijuje. O naktį iš kovo 15-osios į 16 dieną elektrinėje kilo gaisras. Gaisro gesinimo darbai stringa, jiems trukdo pakilęs vėjas. Tad situacija Fukušimos elektrinėje vyksta pagal blogiausią scenarijų. Teigiama, kad pažeistas Fukušimos atominės elektrinės trečiojo reaktoriaus apvalkalas. Elektrinės apylinkėse gyvenę ir iš šių vietovių evakuoti žmonės čia negalės grįžti mažiausiai metus.


Viltis kuriama ar griaunama pirmiausia širdyse

Vyskupas Arūnas Poniškaitis

Kovo 11-osios minėjime Seime
kalba vyskupas Arūnas Poniškaitis
Jono ČESNAVIČIAUS nuotrauka

Sveikinu visus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimo proga. Visus, kam buvo ir tebėra brangi Lietuva. Prieš 21 metus buvo ištarti žodžiai, paženklinę naują pradžią ir davę gaires ateičiai. Žodžiai dažnai yra dalykų pradžioje tarsi sėkla, iš kurios palengva išauga medis.

Šventojo Rašto Pradžios knyga pasakoja apie kuriančius Dievo žodžius, pašaukiančius pasaulį į buvimą. Jie išreiškia sprendimą, kuris tampa tikrove. „Tebūna šviesa!“ Ir šviesa pasirodė. [...] ir Dievas atskyrė šviesą nuo tamsos“ (Pr 1, 3–4). Mūsų žodžiai, nors ir neturi tokios galios, taip pat gali būti kuriantys gyvenimą. Ypač tada, kai jie kyla iš širdies, kai yra įkvėpti meilės ir išminties, lydimi ryžto.


Sovietinė nomenklatūra sėkmingai susiliejo su laukinio kapitalizmo daigais

Antano Terleckas,

Lietuvos laisvės lygos vadovas, disidentas

Kalba Lietuvos laisvės lygos
vadovas Antanas Terleckas
Jono ČESNAVIČIAUS nuotrauka

Man didelė garbė šiandien kalbėti iš šios tribūnos Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo proga. Turiu pripažinti, kad pasiūlymas tarti žodį šioje salėje mane nuteikė viltingai – galbūt pagaliau ateina laikas, kai sugebėsime į savo istoriją pažvelgti kaip į nuoseklių įvykių ir pastangų rezultatą – be išankstinių nuostatų, be noro uzurpuoti teisę į vienintelę tiesą.


Mūsų idėjos kuria Lietuvos ateitį

Gabrielė Bubokaitė,

Nacionalinės viktorinos „Laisvės liepsna“ laureatė, Mažeikių „Gabijos“ gimnazijos mokinė

Zenono ŠIAUČIULIO nuotrauka

Aš sveikinu Lietuvos valstybę bei visus jos piliečius 21-ąjį kartą minint savo Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Didžiuojuosi, kad gimiau laisvoje šalyje.

Dėkoju Nepriklausomybės akto signatarams, laisvės gynėjams ir visiems tiems žmonėms, kurie vedė Lietuvą pirmyn. Grožiuosi modernėjančia, tačiau senolių papročių ir tradicijų nepamirštančia Lietuva. Aš mokausi ir tobulėju, kad ateityje galėčiau prisidėti prie tėvynės gerovės.


Rinkimus pralaimėjo ir konservatoriai, ir socialdemokratai

Visuomenės nuomonės ir rinkos
tyrimų centro „Vilmorus“
direktorius Vladas Gaidys
Autoriaus nuotrauka

„XXI amžius“ skelbia išskirtinį visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktoriaus Vlado Gaidžio interviu. Svečias išsako savo kritišką požiūrį į ką tik praėjusius rinkimus ir svarsto, kodėl konservatoriai gavo balsų daugiau, nei tikėjosi, o opozicija pasirodė silpniau.

 

Kas laimėjo rinkimus į savivaldybių tarybas? Džiaugiasi ir konservatoriai, džiaugiasi ir socdemai. O gal jų džiaugsmas netikras, apsimestinis?


Koalicijų dėlionė: ėjimas „žirgu“

Per savivaldybių rinkimus Lietuva ir vėl pasirodė esanti įdomi šalis. Daugelyje didžiųjų miestų – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje – išrinktos tokios partijos ir tokie atstovai, kad jų sudarytos koalicijos bus ypač sunkiai paaiškinamos bei suvokiamos ir vargiai atitiks rinkėjų lūkesčius. Klaipėdoje, kur daugiausia mandatų laimėjo Liberalų ir centro sąjunga, meru tikriausiai taps socialdemokratas, nors pastarieji gavo tik keturias vietas. Mat tokiu atveju jie tampa „labai svarbūs“, nes ir pakankamai vietų laimėjusios partijos, ypač neturinčios savo ideologinio pagrindo, pasirengusios bet ką parduoti, kad tik „nors truputį“ patektų į valdžią. Kuriozinė padėtis susidarė Kaune, kur, kaip iš pradžių buvo tikinama, „triuškinančiai“ laimėjusi TS-LKD, bet netrukus, kai sandėrį su verslininku Matijošaičiu sudarė Garbaravičiaus vadovaujami konservatorių priešininkai liberalcentristai su paksininkais bei socialdemokratais, ši partija buvo nustumta nuo valdžios. Tačiau su partiečių nesėkme susitaikyti niekaip nepanoro „Centras“, verčiantis konservatorius žūtbūt tartis su Garbaravičiumi. Toks naujas sandoris būtų dar labiau kurioziškas – arti dešimtmečio besitęsianti nesantaika tarp šių dviejų partijų padalinių buvusioje laikinojoje sostinėje jau tapo įprastu skausmu.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija