2011 m. balandžio 13 d.
Nr. 28
(1908)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai

„Solo virš Atlanto“

Dokumentinis filmas apie transatlantinį lakūną Feliksą  Vaitkų

Regina Rajeckienė

Feliksas Vaitkus prie
lėktuvo „Lituanica II“

Stepono Dariaus ir Stasio Girėno transatlantinis skrydis buvo be galo svarbus lietuvių tautos indėlis į aviacijos ir transatlantinių skrydžių istoriją. Feliksas Vaikus savo skrydį lėktuvu „Lituanica II“ atliko po dvejų metų. Jis buvo šeštas lakūnas, vienas perskridęs Atlanto vandenyną, ir vienintelis, kuriam pavyko tai padaryti nepalankiais skrydžiui 1935-aisiais. Po nesėkmingo nusileidimo Airijoje į Lietuvą atvykusį F. Vaitkų lietuvių tauta sutiko labai nuoširdžiai, tačiau vėliau lakūnas buvo nepelnytai užmirštas. Sovietiniais metais oficialiojoje spaudoje apie jį buvo mažai rašoma, nes Antrojo pasaulinio ir Korėjos karo metais lakūnas tarnavo JAV karinėse oro pajėgose. Lietuvos televizijos laidų vedėja ir įvairių projektų autorė Edita Mildažytė šiemet sukūrė dokumentinį filmą „Solo virš Atlanto“, kuriame panaudota Vytauto Didžiojo karo ir  Lietuvos aviacijos muziejų rinkiniuose saugoma istorinė medžiaga,  F. Vaitkaus šeimos archyvas, avarijos liudininkų iš Balinrobės (Ballinrobe) pasakojimai, ekspertų pasisakymai, iškilmių Airijoje momentai, gyventojų interviu ir ypač vertinga iš užsienio prodiuserių įsigyta archyvinė medžiaga.


Motinos laukas

Marija Macijauskienė

Kosmonautas (iš kairės):
Jurijus Gagarinas, Pavelas
Popovas, Germanas Titovas,
Andrianas Nikolajevas

Balandžio 12-oji – pirmojo kosmonauto Jurijaus Gagarino skrydžio diena, pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena. Man šie įvykiai  yra glaudžiai susiję. Bet apie tai vėliau.

1963-aisiais man rūpėjo pamatyti žemes, kur prieš kelis šimtmečius lietuviai arė ir akėjo, dainas pynė, kur buvo ištremtas pirmojo lietuvių romano autorius Vincas Pietaris, kur 1863-ųjų sukilėliai savo vargą vargo. Smolenske Pirmojo pasaulinio karo metu gyveno mano seneliai, Motinos tėvai, o dėdė istorikas kalbėjo, kad daug istorinių dokumentų pasigrobė ir išvežė į Smolenską ne tik caro, bet ir po Spalio revoliucijos sukurpti pareigūnai.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija