2013 m. gegužės 3 d.    
Nr. 18
(2042)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai

Kunigas Antanas Adomaitis

Kun. A. Adomaičio
ir jo tėvų kapavietė Kudirkos
Naumiesčio kapinėse 2012 metais

Prieš 111 metų, 1902 m. sausio 24 d., Kudirkos Naumiestyje gimė kunigas, bažnytinės muzikos daktaras Antanas Adomaitis. Nuo pat vaikystės jis jautė didelį potraukį muzikai. Pirmasis muzikos mokytojas buvo Zigmas Skirgaila, mokęs skambinti pianinu, vargonuoti, supažindinęs su muzikos istorija. Tėvas nupirko smuiką, kuriuo Antanas irgi išmoko griežti.

Baigęs Naumiesčio gimnazijos keturias klases, 1920 metais įstojo į kunigų seminariją Gižuose. Joje pasižymėjo muzikiniais gabumais. Muziką seminarijoje tada dėstė dr. M. Rašeitis. Būdamas antrame kurse, Antanas savo mokytojui padėdavo mokyti klierikus giedoti. Seminarijoje, atsiradus fisharmonijai ir rojaliui, padėdavo choristams išmokti savo partijas. Choras daugiausiai giedojo vokiečių kompozitorių religinius kūrinius. Nemažai dėmesio buvo skiriama grigališkajam giedojimui. Muzikinį išprusimą gavo daug būsimųjų kunigų, iš kurių paminėtinas ir vyskupas Vincentas Brizgys.

A. Adomaitis, baigęs kunigų seminariją, 1926 m. birželio 20 d. įšventintas į kunigus. 1926–1927 metais buvo Simno (Alytaus r.) parapijos, o 1927–1929 metais – Vilkaviškio katedros vikaras. Apsigyvenęs Kaune, studijavo Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos-filosofijos fakultete, buvo vikaras Aleksote. 1931–1932 metais lankė Kauno muzikos mokyklą (prof. Juozo Naujalio vargonų klasę). Mokyklą baigęs labai gerais pažymiais, 1932 metų rudenį nuvyko į Romą ir įstojo į Pontificio Instituto di Musica Sacra; pradėjęs ordinariniu klausytoju, studijavo grigališkąjį giedojimą ir kitas muzikos disciplinas. Parašė mokslinį darbą „Del Buono della Salmodia di S. Niceto versc. Di Traveri“ ir 1935 metais gavo bažnytinės muzikos daktaro laipsnį. 1935 m. rugsėjo 1 d. paskirtas į Kauno arkidiecezinę kunigų seminariją muzikos mokytoju.

Jis dar važinėjo į Vilkaviškį ir dėstė kunigų seminarijoje, klierikus mokė grigališkojo giedojimo, celebruodavo giedotines Mišias, kad būsimieji kunigai geriau pajustų liturgijos ir giedojimo prasmę. Sustiprino choro meninę vertę, pasirodydavo viešuose koncertuose, giedojo Kauno radiofone. Globojo įvairias katalikiškas organizacijas ir pats dalyvavo jų veikloje. Buvo Šv. Cecilijos draugijos vicepirmininkas, Kauno metropolijos vargonininkų sekcijos vedėjas, vienas iš iniciatorių steigti bažnytinės muzikos mokyklą prie Šv. Cecilijos draugijos, vadovavo mokyklos programos parengimo komisijai.

Kun. A. Adomaitis buvo vienintelis bažnytinės muzikos daktaras. 1936 metų vasarą išvyko į JAV, aplankė ten gyvenančias tris seseris. Buvo Brukline, Čikagoje, aukojo šv. Mišias, skaitė paskaitas vargonininkams.

Sukūrė giesmių vyrų ir mišriems chorams. Išgyvenęs vos 34-erius metus, 1936 m. lapkričio 22 d. (šv. Cecilijos – muzikos globėjos – dieną) mirė Kaune. Buvo palaidotas Kudirkos Naumiestyje, šalia savo tėvų – Juozapo ir Marijonos Adomaičių.

Kapinėse aukštas akmeninis kryžiaus pavidalo paminklas liudija kilnų bei taurų šio kunigo gyvenimą. Jame iškalti žodžiai: „Broliai, atminkite mus savo maldose“. Tai ir kvietimas, ir paraginimas, ir priminimas visų kartų žmonėms atminti čia gyvenusius ir jau išėjusius. Jie grįžo pas Viešpatį.

Kapavietė buvo pamiršta, tačiau 2012-ųjų metų vasarą geros valios žmonių rūpesčiu sutvarkyta. Belieka prisiminti maldoje ir aplankyti kapinėse. Muzikos profesoriaus, daktaro kunigo Antano Adomaičio pėdos giliai įmintos parapijos bei Lietuvos Katalikų Bažnyčios istorijoje.

Tai – praeitin, bet ne užmarštin laiko tėkmėje nuvingiavusios istorijos puslapiai...

Aldona KAŠIUBAITĖ

Kudirkos Naumiestis, Šakių rajonas
Autorės nuotrauka

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija