2013 m. gruodžio 6 d.    
Nr. 44
(2068)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai

Grąžintos bažnyčios gimtadienis

Elena Birutė Garšvienė

Vyskupai Jonas Boruta SJ
ir Linas Vodopjanovas OFM
ir klebonas kun. Vilius Viktoravičius

Šventovės statytojas
prel. Bronius Burneikis
Bernardo Aleknavičiaus nuotrauka

Parapijiečiai Klaipėdos Marijos,
Taikos Karalienės, bažnyčioje

Parapijiečių grupelė
ruošiasi sveikinti Marijos,
Taikos Karalienės,
bažnyčioje dirbusius kunigus

Vyskupai, kunigai ir parapijos aktyvas
prie centrinio bažnyčios altoriaus

Ekskursija į bažnyčios bokštą

Tamsokas ir niūrokas besibaigiančio rudens vakaras. Nuo Baltijos pučia dar nešaltas, bet žvarbokas vėjas. Ir tokios dienos vakarą būriai žmonių, važiuotų ir pėsčių, skubėjo į Klaipėdos Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčią: juk šios šventovės jubiliejinis gimtadienis – 25 metai, kai klaipėdiečiams ji grąžinta! 1963 metais šventovė buvo paversta LTSR filharmonija (ačiū Dievui, kad tapo tik filharmonija, o ne „garnizonu“, kaip Krakių miestelio (Kėdainių r.) Šv. Kotrynos vienuolynas, paskui kareivių sudegintas).

Klaipėdos Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčios parapijiečiai ir svečiai, apžiūrėję jos išorę, bokštų didybę, pasimeldę prie šios šventovės statytojo ir vėliau po didelių kančių jos atgavėjo prelato Broniaus Burneikio ir kitų šalia palaidotų kunigų kapų, sugužėjo į Marijos, Taikos Karalienės, šventovę, kur vyko iškilmingas bažnyčios atgavimo minėjimas: ekskursija po bažnyčios vidų ir aplinką, iškilmingos šv. Mišios ir koncertas.

17 val. prasidėjo ekskursija po šventovės vidų. Ją vedė bažnyčios vikaras kun. Pranas Bartasūnas. Pirmiausia pasakojo apie bažnyčią, jos likimą (kuris atsispindėjo ir stende), kovas už atgavimą, apie kunigus, kurie čia dirbo ir kentėjo nuo sovietinės valdžios, kol atgavo bažnyčią. Kun. P. Bartasūnas tikinčiuosius vedžiojo po bažnyčią ir pasakojo apie jos interjerą, altorius, paveikslus, aiškino jų prasmę.

Šioje šventovėje yra trys dideli altoriai ir keturi altorėliai. Dideli altoriai išpuošti freskomis. Kairėje – altorius-freska „Kristaus Krikštas“ (autorius – Juozas Vosylius), prie kurio krikštijami vaikučiai, kartais ir suaugusieji... Dešinėje pusėje – Angelinos Banytės šviesi freska-altorius „Dievas Tėvas“, tapyta 1996 metais. O centrinis altorius – „Marija, Taikos Karalienė“ (autorius – Antanas Kmieliauskas). Ši freska labai išraiškinga ir, galima sakyti, istorinė, todėl mūsų šventovė vien dėl šios freskos „Marija, Taikos Karalienė“ galėtų būti įtraukta į lankytinų objektų sąrašą. Freskoje pavaizduota Švš. Motina Marija skausmingomis akimis žvelgianti su išsigandusiu Kūdikėliu ant rankų. O apačioje – baisi tremtis su kareiviais, atstačiusiais durtuvus į tremiamus, stumiamus į gyvulinius vagonus žmones: vaikus, senelius, moteris ir vyrus... Šalia – angelai dideliais sparnais tarsi norėtų jais apglėbti visus vargšus ir skriaudžiamuosius, ir partizanų motinas, raudančias savo žuvusių sūnų. Didysis altorius labai išraiškingas. Marija, Taikos Karalienė, skatina nubraukti skausmo ašarą už visus kenčiančius...

Toliau ekskursijos vadovas kunigas Pranas pasakojo apie mažuosius altorėlius ir visas statulas. Šalia didžiojo altoriaus iš abiejų pusių – Petro ir Povilo medinės skulptūros. Toliau – mažieji altorėliai: kairėje – Jėzaus Kūdikėlio Kristaus Karaliaus ir Šv. Teresėlės skulptūros, dešinėje – Šv. Antano ir Šv. Pranciškaus altorėliai. Kun. P. Bartasūnas papasakojo ir apie naujus vitražus, kuriuose pavaizduoti Švč. Mergelės Marijos ir Jėzaus Kristaus gyvenimo epizodai...

Jubiliejui buvo išleistas bažnyčios laikraščio „Dievo link“ naujas nr. 24. Klaipėdos dekanas, Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčios klebonas kun. Vilius Viktoravičius vedamajame straipsnyje „Klebono žodis“ rašė: „Šiemet lapkričio 25 d. sukanka dvidešimt penkeri metai, kai tikintiesiems grąžinta mūsų Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčia. Bažnyčios istorija tikrai įspūdinga. Vienintelė pastatyta sovietmetį, konsekracijos išvakarėse nacionalizuota, paversta filharmonija. Ne vienas žmogus dėl šių maldos namų prarado darbus, „svečiavosi“ kalėjimuose, buvo gavę „nemokamą komandiruotę“ į Sibiro lagerius. 1979 m. visoje Lietuvoje buvo renkami parašai, reikalaujant, kad būtų sugrąžinta bedievių atimta Klaipėdos katalikų Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčia. Surinkti 148149 parašai, kurie įrišti knygoje, susidedančioje iš 1589 puslapių, ir pasiųsti TSRS ATP Pirmininkui L. Brežnevui. Knygoje įdėtos 56 nuotraukos...“

Kova už šią šventovę tęsėsi 30 metų...

2013 m. lapkričio 23 d. šios parapijos tikintieji – ir seneliai, ir jaunimas, ir vaikučiai, didesnių ir tėvelių laikomi ant rankų, – meldėsi ir dėkojo Dievui ir Marijai, Taikos Karalienei, už laisvę ir atgautą šventovę, kuri tikintiesiems yra maldų, susikaupimo, apmąstymų ir didelių darbų šventa vieta.

Laisvę atgavome, bet kodėl neatgauname dvasinės laisvės?! Klebonas kun. V. Viktoravičius laikraštyje „Dievo link“ rašė: ,,Per dvidešimt penkerius metus labai pasikeitė Lietuvos veidas. Iš laisvės ir tiesos ištroškusių širdžių virstame į vien tik linksmybių, žaidimų, pramogų ir materialinių gėrybių tetrokštančių žmonių minią. Tokių, rodos, dauguma. Tačiau kaip džiugu, kad savo vietą po Dievo namų stogu atranda vis daugiau žmonių, kurie buvo suklaidinti ir pasidavė įvairioms priklausomybėms...“

18 val. prasidėjo iškilmingos šv. Mišios, kurias aukojo vyskupai Jonas Boruta SJ ir Linas Vodopjanovas OFM ir daug kunigų. Šv. Mišiose giedojo Vilniaus Edukologijos universiteto akademinis mišrus choras ,,Ave Vita“. Po šv. Mišių vyko šventinis koncertas, kuriame giedojo St. Šimkaus chorų konkurso dalyviai (trys latvių chorai ir vienas iš Vilniaus), kurie Klaipėdos tikinčiuosius džiugino skambiomis, dvasingomis giesmėmis...

Klaipėdos Marijos, Taikos Karalienės, bažnyčioje visada būna pilna žmonių, gražu, jauku, bet per šią šventę bažnyčia dar pagražėjo. Pakeistas stendas. Jis dabar iš dviejų dalių, daug nuotraukų. Pirma dalis – ,,Bažnyčios statymas, pirmosios šventovės dienos“, antroje dalyje – dabartinė bažnyčia. Pakeisti visi vitražiniai langai (jų daugiau kaip 20). Šventovė papuošta baltomis juostomis, gausybė gėlių ir kitos atributikos.

Ruošiantis jubiliejinei šventei daug darbo ir širdies įdėjo šventovės klebonas kun. V. Viktoravičius, visi kunigai ir bažnyčios tarnautojai: vikarai P. Bartasūnas ir Algirdas Lukšas, diakonas Martynas Girininkas, rezidentas kun. Ferdinandas Žilys, Klaipėdos įgulos karo kapelionas kun. Remigijus Monstvilas, zakristijonas Antanas Steponavičius ir kiti. Ačiū jiems visiems už tokią gražią šventę!

Be to, Klaipėdos Marijos, Taikos Karalienės, šventovėje parapijiečiams organizuojama labai daug įvairios veiklos: jaunimo ir vaikų stovykla „Spiečius“, Lietuvos skautai, jaunimo ansambliai (5 vargonininkai), įvairios pramogos, kursai ir t.t. Pagrindinis visų darbų įkvėpėjas ir organizatorius yra bažnyčios klebonas kun. V. Viktoravičius.

Klaipėda
Ritos Alminaitės nuotraukos

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija