2014 m. vasario 21 d.    
Nr. 8
(2079)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

MŪSŲ
RĖMĖJAS

Lietuvos
kultūros
galerija


XXI Amžius


Projekto rubrikos: „Kronika“, „Penktadienio pokalbiai“,
„Išnašos“, „Laikas ir žmonės“, „Atmintis“, „Paveldas“, „Etnografija“,
„Kristijono Donelaičio metai“, „Iš laiškų“, „Retro“.


Kronika

Skulptoriaus kryžius paženklino koplyčią

Skulptorius Liudvikas
Ivaškevičius prie savo pagaminto
kryžiaus, žyminčio Pranciškonų
vienuolyno koplyčią

Sausio 31-osios, penktadienio, vakarą Kaune,  Šv. Jurgio (Pranciškonų) bažnyčioje, buvo aukojamos šv. Mišios, kurių koncelebracijai vadovavo pranciškonų provincijolas kun. Astijus Kungys OFM, dalyvavo kunigai pranciškonai Tomas Žymantas, Antanas Blužas ir Paulius Saulius Bytautas. Tą vakarą šv. Mišiose dalyvavo didelis būrys merginų ir vaikinų iš Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Kretingos, Telšių, Jonavos, susirinkusių į metinį Lietuvos pranciškoniškojo jaunimo susitikimą.

Po šv. Mišių Kauno Šv. Jurgio konvento gvardijonas kun. S. P. Bytautas OFM pakvietė visus procesijoje su žvakėmis eiti prie šalia esančio Pranciškonų vienuolyno, kurio antrajame  aukšte yra koplyčia. Ši beveik 20 metų veikianti koplyčia buvo be jokio ją žyminčio ženklo – kryžiaus. Dabar tas kryžius atsirado, ir, kaip sakė gvardijonas, jį reikia pašventinti, kad šis tarnautų iki pasaulio pabaigos. Skulptoriaus Liudviko Ivaškevičiaus pagamintą kryžių pašventino provincijolas kun. A. Kungys OFM. Susirinkusieji padėkojo kryžiaus autoriui, o provincijolas – ir apkabino, sakydamas, jog ir jo tėvelis buvo Liudvikas.


Kronika

Dar viena žvaigždutė dailės pasaulyje

Lina Kovalevskienė

Aurelija Viškelytė

IGNALINA. Vasario 14 dieną krašto muziejuje atidaryta gimnazistės Aurelijos Viškelytės tapybos ir keramikos darbų paroda. Talentingą merginą sveikino ir jos kūryba džiaugėsi didžiulis būrys žmonių. Pirmoji personalinė paroda – tikrai svarbus ir įsimintinas įvykis kuriančio žmogaus gyvenime. Gimnaziją šiais metais baigiančiai aštuoniolikmetei Aurelijai parodą surengti padėjo jos mokytojos keramikė Aldona Jakubovskienė ir dailininkė Nijolė Trinkūnienė. Aurelija jau keletą metų lanko jų vadovaujamus keramikos būrelį ir dailės studiją. Taigi ir paroda, apimanti šias dvi kūrybos sritis, stebina bei džiugina darbų gausa, spalvų, formų įvairove bei savitu stiliumi. Vaikystėje Aurelijai labai patiko lipdyti iš plastilino ir ypač figūrėles. Atėjusi į keramikos būrelį ji ir toliau tobulino savo įgūdžius. Figūrėlės pasiliko jos numylėtais lipdiniais. Daugelis jų turi simbolinę prasmę – tai mitologinės, fantastinės būtybės, tapybiškai glazūruotos ryškiomis spalvomis. Apie merginos pirmuosius žingsnius ir kūrybą daug ir gražiai pasakojo jos mokytoja A. Jakubovskienė, pastebėjusi, kad Aureliją iš kitų išskiria savitas stilius ir gili mintis. Mokytoja atkreipė dėmesį ir į gana  tradicinius keramikos darbus – dailius ąsočius, kuriuos turbūt daugelis norėtų turėti savo namuose. Šie ąsočiai buvo puikiai įvertinti konkursuose. Dailės studijoje Aurelija atrado kitas galimybes. Labai susidomėjo tapyba ir grafika. Jaunoji kūrėja stengiasi, kad jos paveikslai atspindėtų vidinį pasaulį, mintis ir svajones. Visi jos darbai tarsi nežemiški, pakylėti į kitą būtį. Kiekvienas jų – tarsi atskira istorija. „Kai Aurelija atėjo į dailės studiją, iškart supratau, kad iš šito molio galima daug ką nulipdyti.“, – mokinės talentu džiaugėsi mokytoja N. Trinkūnienė. Ji minėjo, kad Aurelija yra dalyvavusi įvairiose rajoninėse ir respublikinėse parodose,  konkursuose bei olimpiadose, ne kartą  tapusi laureate ar laimėjusi prizines vietas. Ši paroda – tai gražus jos darbo, svajonių ir siekių įprasminimas, svarbus laiptelis, nuo kurio atsiveria viliojančios ateities erdvės.


Kronika

Šiaulių vyskupas aplankė abituriento drožinių parodą

Skulptorius Liudvikas
Ivaškevičius prie savo pagaminto
kryžiaus, žyminčio Pranciškonų
vienuolyno koplyčią

Šiauliai. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis aplankė Juliaus Janonio gimnazijos abituriento Ryčio Milkinto medžio drožinių parodėlę gimnazijos bibliotekoje. R. Milkintas mokosi Šiaulių J. Janonio gimnazijoje. Drožia užgavėnių kaukes, angelų ir žmonių skulptūrėles, skrynutes, margučius, buities reikmenis. Labiausiai Rytis mėgsta drožti angelus. Pirmąją parodą surengė 2010 metais J. Janonio gimnazijoje. 2013 metais užėmė pirmąją vietą Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ Šiaulių miesto ir Telšių regiono ture (II-ąją respublikiniame ture).


Kronika

Jaunimo muzikos grupių konkursas ,,Garsyn“

PLUNGĖ. Sausio 25 dieną kultūros centras jau 7-ąjį kartą kvietė į respublikinį jaunimo muzikos grupių konkursą ,,Garsyn“. Šiais metais konkurse dalyvavo: ,,The element“ iš Plungės, ,,Netyčiukai“, ,,Išėjimas“ iš Gargždų, ,,On the air“, ,,Impresija“, ,,Karčemėlė“ iš Šilutės, ,,Groovy boys“ iš Krakių, Josvainių kultūros centro instrumentinė grupė, ,,Moon and baloons“ iš Kazlų Rūdos, Gargždų kultūros centro šiuolaikinio dainavimo studija bei ,,Diamons“ iš Luokės. Jaunimo muzikos grupes vertino kompetentinga komisija: operos žanro atstovė, Guildford School of Acting (Jungtinė Karalystė) muzikinio teatro specialybės studentė, tarptautinio operos konkurso laimėtoja Monika Pleškytė, Plungės kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro vadovas ir dirigentas Romas Jasevičius, Mažeikių kultūros centro režisierė, muzikos ir dainų tekstų autorė ir atlikėja Daiva Gedvilienė, LNK televizijos projekto „Lietuvos balsas“ finalininkas plungiškis Donatas Čižauskas ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.


Kronika

Pasakų popietė

STAČIŪNAI. Vasario 5 dienos popietę į Daugiafunkcio centro biblioteką sugužėjo jaunieji kaimo pasakoriai sekti pasakų. Renginiui vaikai ruošėsi net tris savaites. Mokytojų Solveigos Noreikaitės-Janušauskienės bei Ilonos Dūdėnienės padedami mokinukai rinkosi sau mielas pasakėles, jas mokėsi, kantriai repetavo. Jaunimas drauge su bibliotekininke Laura Žurauskaite po pietų dažnai diskutuodavo, kaip reikėtų pasaką suvaidinti, raiškiai ją pasekti. Popietei bibliotekininkė Laura rinko ir paruošė įvairių pasakų knygų parodą. Renginį pradėjo S. Noreikaitė-Janušauskienė bei trečiokė Denisė Pociūtė, sekdamos Salomėjos Nėries „Žiemos pasaką“. Visi dalyvavo diskusijoje „Kam reikalingos pasakos“. Išsiaiškinta, kokia jų nauda: pasakos pamoko, leidžia pajusti nuotykio dvasią, nuramina, praturtina skaitytojo žodyną. Dalyviai buvo apdovanoti ne tik karštais aplodismentais, bet ir arbata, obuolių pyragu bei spurgomis. Bibliotekininkės Lauros kepti saldumynai tirpte tirpo burnoje ir buvo „pasakiško“ skonio.


Laikas ir žmonės

Takas į biblioteką

Bronius VERTELKA

Panevėžio rajono 2012 metų
bibliotekininkė Raguvos bibliotekos
vyr. bibliotekininkė Vida Gailiušytė

Atverdamas bibliotekos duris nepažįstamas vaikinas sako: „Laba diena“. Kita staigmena įėjus į jos vidų: moteris krauna iš namų atneštas knygas – nebėra kam jų skaityti. Ir šiaip biblioteka nejaučia laikraščių ar žurnalų stygiaus – perskaitytus dovanoja, kad kiti šviestųsi, kad veltui neleistų laiko prie stikliuko. Patogu miestelio žmonėms: biblioteka – prie aikštės, kurioje yra paminklas ugniagesių globėjui šv. Florijonui. Ji įsikūrusi buvusios vaikų konsultacijos patalpose ir apšildoma centralizuotai. O vaistinė – už sienos. Prieš keletą dešimtmečių iš plytų mūrytas namas neblogai laiko šilumą, bet sovietmetį menančių langų rėmai jau persikreipę, norėtųsi sandaresnių. Ypač reikia savos salės. Jeigu didesnis renginys, prašosi priimami į kultūros centrą ar bendruomenės namus.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija