2014 m. kovo 28 d.    
Nr. 13
(2084)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

MŪSŲ
RĖMĖJAS

Lietuvos
kultūros
galerija


XXI Amžius


Kronika

Nuotraukose – Lietuvos totorių indėlis į karybos istoriją

Kaunas. Miesto muziejaus skyriuje, Kauno pilyje, veikė fotografijų paroda „Lietuvos totorių indėlis į karybos istoriją“. Parodoje pristatyta istorinė medžiaga apie totorių karybą nuo XIV amžiaus pabaigos iki XX amžiaus vidurio.

Parodos atidarymo metu buvo galima gyvai pamatyti totorių karį su XVIII amžiaus pabaigos uniforma ir karo ginklais – lengvosios kavalerijos kardu ir XVIII amžiaus titnaginio pistoleto kopija. Atidaryme dalyvavo Kauno apskrities totorių bendruomenės ir Generolo Juzefo Beliako Lietuvos totorių karo istorijos klubo nariai, skambėjo Pavolgio ir Krymo totorių dainos.

Apie 700 metų – nuo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laikų – totoriai kartu su lietuviais, lenkais, baltarusiais, žydais, karaimais ir kitų tautybių žmonėmis kūrė Lietuvos valstybę. Jie atvyko į LDK iš Aukso Ordos XIV–XV amžiuje. Lietuvos totoriai ypač išsiskyrė ir pasižymėjo karyboje. Jie buvo vadinami Rytų kraštų riteriais. Už karo tarnybą totoriai gaudavo žemių, turėjo teisę statyti savo maldos namus – mečetes. Jie priklausė bajorų luomui.

Lietuvos totoriai dalyvavo visuose karuose, gindami Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir bendros su lenkais Abiejų tautų respublikos interesus. Didelės sėkmės karo lauke sulaukė totorių ulonų kavalerija, kuri vėliau tapo ir kitų valstybių kariuomenių dalimi. Totoriai pasižymėjo karyboje savo kavalerijos taktika. Nuo XVIII amžiaus apie 50 totorių tapo generolais. Lietuvos totorių atstovai ir dabar tarnauja Lietuvos Respublikos kariuomenėje, dalyvauja tarptautinėse misijose.

Kauno apskrities totorių bendruomenė renka informaciją apie savo protėvių indelį į karybos istoriją. Įkurtas Generolo Juzefo Beliako Lietuvos totorių karo istorijos klubas. Jam vadovauja Kauno apskrities totorių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Zenonas Šafranavičius. Išleista knyga „Lietuvos totoriai istorijoje ir kultūroje“ (autoriai – Adas Jakubauskas, Galim Sitdykov, Stanislav Dumin), kurioje daug dėmesio skirta totorių įnašui į karybos istoriją.

Šioje parodoje pateikti eksponatai apėmė XV–XXI amžių laikotarpį. Jie sukaupti iš Lietuvos ir užsienio muziejų. Dalis nuotraukų ir piešinių gauta iš privačių kolekcijų. Parodoje pristatyta ir Generolo Juzefo Beliako Lietuvos totorių karo istorijos klubo veikla. Klubas atkūrė LDK priešakinės sargybos I ir IV pulko karininkų ir eilinių uniformas, Lietuvos totorių eskadrono karininko vėliavininko uniformą. Šios uniformos rekonstrukcijos autorė – Daina Rinkevičienė. Parodoje buvo pateikta mažai žinoma informacija apie totorių dalyvavimą Napoleono kariuomenėje. Pateikti fotomenininko Eugenijaus Striogos užfiksuoti epizodai iš įvairių renginių, vykusių 2008–2012 metais, kuriuose dalyvavo klubo nariai.

Parodą organizavo Kauno apskrities totorių bendruomenė ir Generolo Juzefo Beliako Lietuvos totorių karo istorijos klubas.

XXI

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija