„XXI amžiaus“ priedas apie slaptąsias tarnybas

2012 m. vasario 24 d., Nr.2 (63)


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Kristus ir pasaulis

Sidabrinė gija

Atodangos

Abipus Nemuno


XXI amzius


ARCHYVAS

2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai

Naujas laukas šnipų žaidimams – Azerbaidžano sostinė Baku

Gintaras Aukštuolis

Azerbaidžano prezidentas
Ilhamas Alijevas, kuriam
šiandien tenka sumaniai
laviruoti tarp Rusijos,
Turkijos, zraelio, JAV
ir Irano įtakų

Londono laikraštis „The Times“ spausdina iškart tris analitinius straipsnius apie užsienio specialiųjų tarnybų, taip pat ir apie Izraelio žvalgybos „Mossad“, veiklą Azerbaidžane. Kuo gi tokia patraukli šnipams tapo ši valstybė? Žurnalistas Tonis Helpinas atsako į klausimą straipsnyje „Žaidimas, kuriame visi turi ką prarasti“. Azerbaidžano teritorijoje susikryžiuoja Rusijos, Turkijos ir Irano intrigos, mano autorius. JAV per Azerbaidžaną gauna žvalgybinių duomenų apie Iraną. Alijevo valdžia būgštauja, kad Teheranas skatins islamizmą. „Vakarų valstybių smūgio Iranui Azerbaidžanas taip pat prisibijo, pavyzdžiui, todėl, kad pabėgėlių iš Irano srautas gali destabilizuoti vyriausybę Baku“, – rašo autorius. Rusija irgi bijo pabėgėlių iš Irano gūsio ir stengiasi sužinoti viską, kas įmanoma, apie JAV ir Izraelio ketinimus.


Kanados slaptųjų tarnybų pergalės ir pralaimėjimai

Antanas Rašimas

Kanados karališkoji raitoji policija (KKP)– Kanados organizacija, kontržvalgybą vykdžiusi iki 1984 metų, kai buvo įsteigta Kanados žvalgybos ir saugumo tarnyba. Šalia grynai policinių funkcijų, KKP (skaisčiai raudoni mundurai ir plačiabrylės skrybėlės) tradiciškai tyrė prieš Kanadą nukreiptą veiklą. Tačiau šie policininkai visada vilkėdavo civilius drabužius, o patį tokių tyrimų faktą valdžia laikydavo paslaptyje.


Vienuoliai su antpečiais

Gintaras Aukštuolis

Praėjusio šimtmečio aštuntojo dešimtmečio pradžioje sovietinės Bulgarijos specialiosios tarnybos „Državna sigurnost“ (DS) pasistengė infiltruotis į Zografou vienuolyną ant Ato kalno. Šia gudruoliška operacija buvo siekiama ne tik perimti į savo rankas vienuolių „dvasios“ kontrolę, bet ir uždėti letenas ant Ato lobių – retų knygų, ikonų bei kitokių religinių istorinių relikvijų.


Australės akistata su Baltarusijos KGB

Gintaras Aukštuolis

27-erių metų australė Kiti
Grin, Baltarusijos KGB
nelaisvėje praleidusi keletą
nerimo kupinų valandų

27-erių metų Kiti Grin – nepriklausoma žurnalistė iš Australijos miesto Melburno. Ji išgarsėjo 2011 metų gruodžio pabaigoje, kai išdrįso filmuoti ne itin linksmus Ukrainos feminisčių nuotykius Baltarusijos sostinėje Minske priešais KGB būstinę. Netrukus po to, kai ukrainiečių feministės iš organizacijos „Femen“ liovėsi demonstruoti savo nuogas krūtines ir sulankstė plakatus „Laisvę politiniams Baltarusijos kaliniams“, Kiti Grin buvo sulaikyta. Sučiupo ją, be abejo, Baltarusijos KGB darbuotojai. Baltarusių saugumiečiams feminisčių akcija buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Iki tol jie nebuvo susidūrę su panašiais incidentais. Jie buvo įpratę gaudyti, tramdyti, areštuoti… apsirengusius žmones. O čia – iki pusės apsinuogusios, mielos, klusnios merginos, tačiau Baltarusijos KGB vis tiek elgėsi grubiai.


Šnipai-hakeriai dirbo KGB naudai

Gintaras Visockas

Liūdnai pagarsėjęs CŽV
darbuotojas Oldridžas Eimsas,
slapta tarnavęs Kremliui

Kompiuterinis šnipinėjimas – prisijungimas prie kompiuterių (arba jų pasiklausymas) be šeimininko žinios, turint tikslą nusikopijuoti slaptus duomenis arba tuos kompiuterius sugadinti. Paprastai specialiųjų tarnybų darbuotojai būtent taip ir kaupia slaptą informaciją. Jie praktikuoja ir kitokius nesankcionuoto prisijungimo prie kompiuterių metodus. „Virusai“, slapta perkelti į kompiuterį, gali sugadinti arba sunaikinti jame saugomą informaciją, o programa „Kurmis“ – užprogramuoti neteisingas komandas ir taip pat sutrikdyti kompiuterio darbą. Tokia programa tarsi nematoma laikrodinė bomba slypi sistemoje iki tam tikro laiko. Tačiau griežtai nustatytu laiku ji paleidžiama ir „užplūsta“ procesorių naikinančio veikimo komandomis.

 
 
Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija