„XXI amžiaus“ priedas apie slaptąsias tarnybas

2011 m. vasario 23 d., Nr.2 (51)


PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos


 

Rusijos apžvalgininkė peikia rusų FSB ir giria lietuvių VSD

Gintaras Visockas

Rusijos apžvalgininkė Julija Latynina

Rusijos politikos apžvalgininkė Julija Latynina RTVi televizijos kanalo laidoje „Kod dostupa“ be perstojo kritikavo Rusijos slaptąsias tarnybas, nesugebėjusias užkirsti kelio teroro aktui tarptautiniame Domodedovo oro uoste. Ji ne tik kritikavo FSB vadovybę, bet ir, mano supratimu, taikliai šaipėsi iš Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo. Jos įsitikinimu, kvaila visą bėdą už pražiopsotą savižudžio sprogimą suversti komercinėms oro uosto struktūroms, o rusų saugumiečių net nepabarti. Politikos apžvalgininkė svarstė, ar už šią nelaimę kaltės neturėtų prisiimti ir pats šalies vadovas, nes būtent jam pavaldžios jėgos struktūros, įskaitant ir žvalgybines.

Apžvalgininkė J. Latynina pagarsino iki šiol mažai kam žinomą faktą. Jos teigimu, Domodedovo oro uoste jau senokai dirba dešimties FSB darbuotojų komanda, atsakinga už jai patikėto objekto apsaugą. Tie dešimt FSB darbuotojų dirbo ir tądien, kai nugriaudėjo galingas sprogimas. Tik apie tai, kad Domodedovo oro uoste įkurtas specialusis dešimties FSB darbuotojų padalinys, nei Rusijos prezidentas, nei premjeras, nei Dūmos pirmininkas neprisipažino. Šią aplinkybę buvo linkę nutylėti ir daugelis Rusijos leidinių bei televizijų.

Todėl J. Latyninai klausia, ką teroro akto išvakarėse veikė dešimt FSB specialistų? Juk savižudis, susisprogdinęs Domodedove, likus kelioms dienoms iki savižudybės buvo atvykęs į oro uostą ir ten keletą valandų tarsi be tikslo slampinėjo. Liudininkų tvirtinimu, be tikslo vaikštinėjęs kaukazietiškų veido bruožų vyriškis buvo labai panašus į narkomaną arba nuo žolelių rūkymo apsvaigusįjį. Bet specialiojo FSB padalinio darbuotojams tie keistuolio pasivaikščiojimai nesukėlė įtarimų. Įtarimų nesukėlė ir tai, kad įtartinasis kaukazietis išsimaudė oro uoste esančiame duše ir neturėjo pinigų susimokėti už paslaugas. Vaizdo kamerose užfiksuota, kaip keistasis vyriškis vietoj pinigų siūlo striukę, paskui nervingai rausiasi kišenėse, išsitraukia mažiausiai dešimt kreditinių kortelių, kurios, pasirodo, neveikia. Įsitempęs ir susijaudinęs jas siūlo oro uosto darbuotojams, kol pagaliau vienoje aptinkama šiek tiek smulkiųjų pinigų. Vargais negalais susimokėjęs už dušą vyriškis išvyksta iš Domodedovo. Bet duše prižiūrėtojai aptinka jo apatines kelnes. Deja, niekam nekyla įtarimų, kodėl vyriškis paliko būtent apatines kelnes: pamiršo ar specialiai paliko. Pasak apžvalgininkės J. Latyninos, apatinių drabužių nenešioja būtent vahabitai. Bet už oro uosto apsaugą atsakingiems FSB darbuotojams nepasirodo įtartina net ši detalė.

Žurnalistė šias detales papasakojo ne tam, kad pasišaipytų iš savižudžio, o kad vaizdžiai parodytų, kokia silpna ir nekompetentinga yra FSB. Mat akivaizdu, kad tas savižudis, beje, ne čečėnų tautybės, buvo labai neprofesionaliai paruoštas. Ir savižudybės išvakarėse elgėsi neapdairiai, pridarė akivaizdžiausių klaidų. Bet FSB darbuotojai nesugebėjo sučiupti net tokio, pasak J. Latyninos, diletanto.

„Kai aš įrodinėju, kokie silpni, susiskaldę, prastai finansuojami radikalūs islamistai, iš tikrųjų tenoriu parodyti, kokia niekam tikusi yra mūsų FSB, nesugebanti kontroliuoti net tokių nemokšų kaip tas, kuris susisprogdino Domodedove“, – kalbėjo J. Latynina.

J. Latyninos pastebėjimu, moteris, kurios neseniai susisprogdino Maskvos metro, buvo galima įtarti rengiant kažką negero jau seniai, dar iki nelaimės. Tačiau FSB ir čia apsižioplino. Mat tos moterys buvo našlės, kurių vyrai, broliai, dėdės ir tėvai žuvo kovodami su Rusijos kariuomene. Kaip atsitiko, kad Rusijos FSB neturėjo sukaupusi informacijos apie „juodąsias našles“? O jei turėjo, kodėl nesekė po Maskvą vaikščiojančių moterų, kurios turi patį tikriausią motyvą nekęsti Rusijos?

Apžvalgininkė pateikė keletą akivaizdžių pavyzdžių, kaip FSB gyrėsi užkardžiusi teroro aktą arba išaiškinusi jo užsakovus bei vykdytojus. Tie pasigyrimai – iš piršto laužti. Juk Rusijos saugumiečiai turi būti dėkingi tik atsitiktinumui, kad Naujųjų metų išvakarėse „juodoji našlė“ netyčia susisprogdino  Maskvos pakraštyje, nepridarydama jokios žalos aplinkiniams. Rusijos saugumiečiai giriasi, kad jie ją likvidavo „iš anksto“, bet juk FSB šiuo konkrečiu atveju privalo dėkoti tai mobiliojo telefono kompanijai, kuri atsitiktinai į „juodosios našlės“ mobilųjį telefoną atsiuntė žinutę – pasveikinimą su artėjančiais Naujausiais 2011-aisiais metais. Ir bomba, paruošta sprogti gausiai žmonių lankomoje vietoje, sprogo per anksti. J. Latyninos išvada kategoriška: šį teroro aktą išaiškino ne FSB, o tie, kurie atsiuntė žinutę.

Žurnalistės J. Latyninos nuomone, FSB pasisekė ne tik praėjusių metų gruodžio 31-ąją, kai po atsiųstos naujametinės žinutės nuaidėjo sprogimas, bet ir šių metų vasario 3-iąją, nes tądien Maskvoje į autoavariją pateko ingušas. Tas ingušas – vienas tų, kurie Ingušetijoje žudė Rusijos milicininkus  ir savo tautiečius, bendradarbiaujančius su Rusijos jėgos struktūromis. Taigi Rusijos FSB jį čia pat apkaltino rengus bei organizavus teroro aktą Domodedovo oro uoste. Pasak J. Latyninos, į avariją pakliuvusio ingušo rankos tikrai suteptos rusų karių ir milicininkų krauju. Jį tikrai būtina teisti dėl mažiausiai penkių politinių žmogžudysčių, bet dėl teroro akto Domodedove jis nekaltas. Bet FSB vadovybei pasitaikė proga rasti atpirkimo ožį. Ir FSB vadovai teroro akto organizatoriumi pavertė tą, kuris sugebėdavo pašaudyti bei sprogdinti tik toli nuo Maskvos – Ingušijoje.

Apžvalgininkės įsitikinimu, teroro aktų Rusijoje po truputį daugėja.

Išskirtiniu jų bruožu tampa tai, kad bombas Rusijoje vis dažniau sprogdina ne čečėnai, kurie turi priežasčių nekęsti Rusijos, o išeiviai iš Dagestano, Ingušijos, Karačiajevo-Čerkesijos. Dagestane nebuvo karo, tačiau vis dažniau sprogdinasi būtent dagestaniečių tautybės vyrai ir moterys. Šioje respublikoje daug netvarkos, kuri, matyt, ne mažiau vargina nei karas.

Papasakojusi šiuos su Rusija susijusius faktus J. Latynina nemokšiškam Rusijos FSB kaip pavyzdį nurodė Lietuvos saugumą – VSD, kuris, jos įsitikinimu, mažų mažiausiai vieną sykį apsaugojo Maskvą nuo teroro akto. Rusijos apžvalgininkė omenyje turėjo Lietuvos pilietę Eglę Kusaitę, kuri, jos manymu, buvo susidėjusi su čečėnais fanatikais ir ruošėsi vykti į Rusijos sostinę susisprogdinti. Apžvalgininkės įsitikinimu, Lietuvos slaptųjų tarnybų darbuotojai rimtai ėmėsi agentūrinės veiklos: į fanatikų čečėnų gretas sugebėjo infiltruoti savo agentų, iš visų pusių apsupti E. Kusaitę savo žmonėmis taip, kad ilgainiui agentūrinis VSD darbas atnešė puikių rezultatų – E.Kusaitė buvo demaskuota ir suimta.

Pasak J. Latyninos, vienintelė būdas apsisaugoti nuo teroristų – į jų gretas infiltruoti savo agentus. Visi kiti pasiūlymai, sakykim, sugriežtinti oro uostų apsaugą, įrengiant metalo detektorius, – didžiausia nesąmonė. Kai Rusijos prezidentas D. Medvedevas liepia milicijai tikrinti visus, įeinančius į oro uosto teritoriją, jis net neįsivaizduoja, kad visų žmonių, įeinančių į Domodedovą, neįmanoma patikrinti. Ironizuodama J. Latynina gūžčiojo pečiais, o kodėl metalo detektorių nepastatyti ir prie visų stambiųjų prekybos centrų, teatrų, restoranų, baseinų?..

J. Latynina ypač šaipėsi iš D. Medvedevo pareiškimo: „kad aš daugiau negirdėčiau oro uosto darbuotojų pasiaiškinimų, girdi, mes už apsaugą neatsakingi.“ J. Latynina viešai paklausė: įdomu, o už ką tada atsakingas FSB? Jei FSB už nieką neatsako, tai gal tada šią struktūrą racionaliau būtų privatizuoti?

Beje, J. Latynina pastebėjo, kad Rusijos FSB ir Rusijos milicija nieko kito neveikia, tik ima kyšius iš į Maskvą atvykstančiųjų arba kuria neveiksnias, niekam nereikalingas struktūras, kad prisidengdami jomis iš šalies biudžeto galėtų išlupti kuo didesnį finansavimą. „Taigi FSB darbuotojams nusispjauti į teroristus, jie turi ir rimtesnių užsiėmimų“, – šaipėsi J. Latynina.

Mums, lietuviams, ne taip jau svarbu, kiek iš tiesų uždirba eiliniai milicininkai ar FSB darbuotojai. Mums labiausiai derėtų suklusti, kodėl žymi Rusijos apžvalgininkė staiga ėmė girti Lietuvos saugumą, o lietuvę E. Kusaitę priskyrė teroristams?..

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija