„XXI amžiaus“ priedas apie slaptąsias tarnybas

2011 m. rugpjūčio 24 d., Nr.8 (57)


PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos


 

Kodėl buvęs KGB pulkininkas supirkinėja laikraščius

Gintaras Visockas

„Novaja gazeta“ – regis, vienintelis tikrai nepriklausomas ir įtakingas leidinys, kuriam pavyko nebankrutuoti ir išsaugoti nepriklausomybę Vladimiro Putino valdomoje Rusijoje. Nūnai šis laikraštis gali prarasti savo veidą, jame gali nebelikti iki šiol Kremliaus atžvilgiu egzistavusio kriticizmo. Kai kurie Vakarų ir Rusijos leidiniai tvirtina, jog „Novaja gazeta“ laikraštį įsigijo KGB atsargos pulkininkas, buvęs Rusijos Dūmos narys, bankininkas ir spaudos magnatas Aleksandras Lebedevas. Tiksliau tariant, šis Rusijos turtuolis viešai pareiškė ieškosiąs lėšų laikraščio leidybai.

A. Lebedevo ketinimas investuoti į opozicinį Rusijos leidinį įdomus. Iki šiol šis turtuolis savo milijonus investuodavo į Didžiosios Britanijos leidinius – tiek nuostolingus, tiek ir į populiarius. O štai dabar staiga susidomėjo nepriklausomybę nuo Kremliaus diktato išsaugojusiu, bet itin varganai besiverčiančiu rusišku leidiniu. Kai kurie šaltiniai nurodo net 50 milijonų svarų sterlingų dydžio sumą, kurią esą žadama investuoti ir skirti skurstantiems „Novaja gazeta“ žurnalistams. Skeptikai įtaria, kad toks buvusio KGB pulkininko sprendimas dviprasmiškas. Puiku, jei mintis įsigyti „Novaja gazeta“ subrendo natūraliai. Tačiau nereikia atmesti versijos, jog A. Lebedevui galbūt neleidžiama savarankiškai valdyti milijonų arba leidžiama tik iš dalies būti savarankiškam. Todėl, sakykim, Aleksandras Starcevas leidinyje „The Moscow Post“ pamini ir tokį klausimą: „O kas, jei A. Lebedevui kažkas nurodinėja, ką pirkti ir ko nepirkti?“

Kai 2009-aisiais metais A. Lebedevas nusprendė įsigyti visame Londone populiarų leidinį „The Evening Standard“, nusistebėjimas kilo ne tik Londone, bet ir Maskvoje. Tąsyk intensyviai spėliota, ką iš tiesų reiškia toks turtuolio žingsnis. Įtakingas britų žurnalistas Endriu Gauersas atvirai klausė, kokios mintys verda pono Lebedevo galvoje.

Po leidinio įsigijimo neprabėgo nė trys mėnesiai, kai A. Lebedevas panoro įsigyti dar vieną įtakingą britišką leidinį – „The Independent“. Duodamas išskirtinį interviu vokiečių leidiniui „Der Spiegel“ turtuolis A. Lebedevas pažymėjo, jog 2010-aisiais jis iš viso investavo 50 milijonų eurų į britiškus leidinius ir 35 milijonus – į „Novaja gazeta“.

Visgi vienas buvęs „Novaja gazeta“ darbuotojas linkęs manyti, jog tai tik gražūs žodžiai Jis prisipažino, jog laikraštį paliko tik dėl nuolat vėluojančių ir itin menkų atlyginimų. Jo žiniomis, panaši padėtis yra ir dabar, kai leidinį įsigijo A. Lebedevas. „Novaja gazeta“ darbuotojams niekas nepasiūlė solidžių honorarų ir įspūdingų atlyginimų. Vienintelis naujojo savininko nuopelnas tas, kad jis paragino įkurti specialųjį fondą, skirtą leidinio palaikymui. Įkūręs fondą A. Lebedevas prašė, kad skaitytojai patys paremtų „Novaja gazeta“ ir į specialią sąskaitą persiųstų po 50 ar 100 rublių, tačiau savų pinigų jis investuoti neskubėjo.

Taigi finansinė šio leidinio padėtis išlieka katastrofiška. Nepaisydami skurdo „Novaja gazeta“ žurnalistai nesiliauja rašę sudėtingomis, pavojingomis temomis. Pavyzdžiui, iki šiol aiškinasi buvusios „Novaja gazeta“ žurnalistės Anos Politkovskajos nužudymo aplinkybes.

Kai kurie ekspertai baiminasi, kad ilgainiui „Novaja gazeta“ nebegalės imtis aktualių, tačiau Kremlių erzinančių temų. Pavyzdžiui, negalės nagrinėti perbėgėlio iš FSB Aleksandro Litvinenkos nužudymo aplinkybių. Juk kai A.Lebedevas įsigijo „The Evening Standard“, leidinys pakeitė įvaizdį – ir temas, ir rašymo manierą. Dabar jis į įvykius žvelgia skandalingiau ir sarkastiškiau. Be to, jį pradėta leisti nemokamai, todėl jis tapo visiškai priklausomas nuo reklamos skelbimų. Jo nuostoliai 2010-aisiais sudarė apie 40 milijonų eurų.

A. Lebedevo įsigytas „The Independent“ savo reitingus bandė pakelti kviesdamas vieną dieną vyriausiojo redaktoriaus postą užimti garsųjį britų dainininką ir atlikėją Eltoną Džoną. Taigi buvo surengtas labdaringas vakaras, skirtas tiems, kurie serga AIDS.

Bet, jei į A. Lebedevo rankas pakliuvusiais britiškais leidiniais rūpinamasi, tai „Novaja gazeta“ padėtis, ją įsigijus A. Lebedevui, nė kiek nepagerėjo. Galima manyti, jog net pablogėjo. Šiandien „Novaja gazeta“ išgyvena bene sunkiausius laikus. Investicijų sulaukti ji gali greičiausiai tik tuo atveju, jei keis savo požiūrį į Rusiją. Juk per pastaruosius dvidešimt metų paaiškėjo, jog A. Lebedevo pažiūros ir nuostatos mažai kuo skiriasi nuo jo buvusių darbdavių. A. Lebedevas visada puikiai sutardavo su Rusijos valdžia. 1995-aisiais jam buvo leista įkurti „Nacionalnyj rezervnyj bank“. Tai leido jam suburti įtakingą korporaciją ir sėkmingai dalyvauti Rusijos pramonės gigantų privatizacijoje. 2008-aisiais A. Lebedevas buvo laikomas vienu iš turtingiausių pasaulio žmonių – jis tada valdė per 3 milijardus JAV dolerių. Be to, A. Lebedevas, tapęs Rusijos Dūmos nariu, pasižymėjo tuo, kad nė karto nekritikavo nei Rusijos prezidento, nei Rusijos premjero. Kritikavo tik buvusį Maskvos merą Jurijų Lužkovą, bet tik tuomet, kai šis užsitraukė Kremliaus nemalonę.

Dar viena iškalbinga detalė. A. Lebedevo įsigytų britiškų leidinių redaktoriumi tapo jo sūnus Jevgenijus Lebedevas, garsėjantis pomėgiu lankytis triukšminguose jaunimo vakarėliuose.

Taip ir lieka neaišku, kodėl A. Lebedevas supirkinėja britų leidinius. Galbūt šį sprendimą lemia aplinkybė, jog Didžiojoje Britanijoje susikoncentravo itin gausus V. Putino oponentų būrys, mintyse turint perbėgėlius iš KGB ir FSB, čečėnų nepriklausomybės šalininkus bei turtuolį Borisą Berezovskį. Štai Kremlius ir nusprendė, jog po perbėgėlio iš FSB A. Litvinenkos žūties atėjo metas imtis kur kas patrauklesnių, mažiau šokiruojančių metodų. Kam bauginti, žudyti Kremliaus oponentus, jei galima supirkti spaudą ir ją pasitelkus veiksmingai kompromituoti V. Putino nedraugus?

Tiesa, šitokią versiją pateikiantys analitikai spėja, jog rusiško laikraščio „Novaja gazeta“ atžvilgiu A. Lebedevas laikysis kiek kitokios taktikos nei keisdamas supirktų britiškų leidinių pozicijas. „Novaja gazeta“ žurnalistų niekas nevers liaupsinti Kremliaus – Kremliui naudinga turėti bent vieną tikrai opozicinį leidinį, kurį būtų galima rodyti vakariečiams, esą, demokratijos Rusijoje paknka. Tačiau dabar ryškėja nuostata, kad niekas neleis laikraščiui „Novaja gazeta“ sutvirtėti finansiškai. Naujasis savininkas šį leidinį galbūt įsigijo tik tam, kad laikytų jį skurde.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija