Atnaujintas 2002 m. sausio 23 d.
Nr. 6
(1013)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Atmintis
Likimai
Nuomonės
Lietuva
Lietuva. Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Studentai sulaukia socialinės, dvasinės ir psichologinės pagalbos

Trijų Karalių dieną kardinolas Audrys Juozas Bačkis lankėsi Vilniaus universiteto studentų miestelyje, kuris nuo senų laikų vadinamas "Kamčiatka". Čia buvo pašventinta Vilniaus akademinės sielovados centro "Saulėtekio stotelė". Į šventę prigužėjo svečių, buvo gražių kalbų, sveikinimų ir linkėjimų. Prašau suprasti teisingai: buvo šventinama stotelė, bet ne ta, kurioje laukiama autobusų ar troleibusų. Tad kokia gi? Kas iš tiesų slepiasi už pavadinimo "Saulėtekio stotelė"? Ką atvykusieji čia randa, kas jų laukia? Ir apskritai - kaip ji čia atsirado? Į šiuos klausimus sutiko atsakyti Vilniaus akademinės sielovados centro vadovas, stotelės įkūrimo iniciatorius kun. Antanas SAULAITIS, SJ, ir "Saulėtekio stotelės" vadovė Liuda MATONIENĖ.

Kun. A.Saulaitis šios stotelės pradžių pradžią sieja su Šv. Jonų bažnyčia, kuri nuo pat Atgimimo yra pagrindinė studentų sielovados vieta ir universitetinė bendruomenės koplyčia. Čia veikia Šventojo Rašto būreliai, diskusijų klubas, maldos būreliai, našlių klubas, vaikų tarnyba, vyksta įvairios pamaldos, sekmadienio bei šiokiadienių Mišios, organizuojami poezijos vakarai, katechumenatas, parodėlės ir kt. Kadangi tūkstančiai studentų gyvena Saulėtekio alėjoje esančiuose bendrabučiuose, buvo imta rūpintis, kad panaši veikla galėtų pasiekti ir juos. Su Vilniaus universiteto reikalų valdytoju dr. S. Sunelaičiu buvo sutarta dėl patalpų, esančių Saulėtekio al. 41-2. Padedant savanoriams studentams ir "Communicants" fondui šios patalpos buvo suremontuotos.
Patys pirmutiniai kone prieš metus į "Saulėtekio stotelę" atvyko studentų vaikučiai. Jiems čia buvo įkurtas Vaikų dienos centras, nes aplinkiniuose bendrabučiuose gyvena 2000 susituokusių studentų. Tėveliai čia palieka savo atžalėles, kol patys būna paskaitose ar skaityklose. Taigi Vaikų dienos centras - tarsi vaikų darželis. Tik čia daug smagiau: vaikai su ūpu ateina ir labai nenoriai grįžta į namus... Kad ten būti išties smagu, liudija ir tai, kad į Vaikų dienos centrą pabendrauti, pasidalyti savo patirtimi ir pagelbėti darbuotojoms dažnai ateina mamos, vedinos savo mažyliais. Štai taip netikėtai susibūrus, atsirado tarsi mamų klubas. Stotelės vadovė Liuda džiaugėsi, kad studentės mamos, pačios augindamos savo vaikučius, padeda ir kitiems tėveliams, kurie tuo metu yra labiau užsiėmę. Be to, Vaikų dienos centras tapo ir ta vieta, kur studentų šeimos susipažįsta, susidraugauja ir netgi suranda būdų bendradarbiauti, kai centriukas neveikia. Stotelės darbuotojos sumanė čia rengti vakarėlius, į kuriuos kviečia ateiti jaunas šeimas. Joms skaitomos paskaitos aktualiomis temomis, bendraujama.
"Saulėtekio stotelėje" neužmiršti ir vyresnieji - mokyklinio amžiaus studentų vaikai. Kartą per savaitę jiems vyksta teminės pamokos, kurias veda savanoriai studentai. Vaikai piešia, vaidina, gauna namų užduotis, vėliau dalijasi tarpusavyje savo patirtimi. Įdomu, kad į šias pratybas ateina ne tik bendrabučių vaikai, bet, pamatę išklijuotus skelbimus, stotelės duris ryžtasi praverti ir aplinkinių namų jaunieji gyventojai.
Neseniai stotelės darbuotojos suorganizavo "Saulėtekio stotelės" kavinę. Kai pasiteiravau, kur ji įkurta, stotelės vadovė Liuda patikslino: "Tose pačiose patalpose. Kai baigiasi Vaikų dienos centro veikla, iš darželio greitai padarome kavinę. Čia studentai prie arbatos puodelio gali jaukiai praleisti vakarą, juolab kad tada pas mus svečiuojasi žmonės, kurie tam pabendravimui gali suteikti šilumos ir nuotaikos".
Nuo pat stotelės darbo pradžios studentai renkasi į maldos grupelę, kuriai vadovauja Algirdas Bimbiris. Ši grupelė visada pasimeldžia ir už žmones, dirbančius stotelėje, ir už tuos, kurie čia ateina ir kurie dar ateis. Pernai stotelėje studentai dalyvavo įdomiose Kaukių teatro repeticijose (vadovė Lilijana Marcinkevičiūtė). Tikimasi jas pratęsti ir šiemet.
"Pas mus dirbančios dvi socialinės darbuotojos apklausė studentus ir sužinojo jų poreikius. Pasirodo, studentai buvo ne itin informuoti apie mūsų "Saulėtekio stotelę". Iš apklausos paaiškėjo, kaip jie įsivaizduoja jos veiklą ir ko tikisi iš šios stotelės. Studentų pageidavimu jau šį vasarį visus, mėgstančius diskutuoti, pakvies diskusijų klubas. Mūsų stotelėje dirba savanorė psichologė. Ji konsultuoja visus studentus, kurie čia kreipiasi. Nuo vasario mėnesio "Saulėtekio stotelė" pasipildys dar viena veiklos sritimi. Čia veiks psichologinė grupė, kurios tikslas - padėti jauniems žmonėms pažinti save, atsiskleisti", - sakė L.Matonienė. Kiti vadovės rūpestėliai jau siekia vasarą. Ne visi mokyklinio amžiaus studentų vaikai išvyksta kur nors atostogauti. Tada vadovė sumanė programą, kad šie vaikai turiningai ir linksmai galėtų praleisti vasaros dienas.
"Saulėtekio stotelės" tikslas - kad čia ateinantys studentai gautų psichologinę, socialinę ir dvasinę pagalbą. Todėl čia planuojama kartą per mėnesį švęsti šv.Mišias, per Adventą ir Gavėnią rinktis į rekolekcijas. Ir tai dar ne viskas. Paprastai stotelėse stovi kioskai, kur žmonės perka spaudą. Ši stotelė kiosko neturi, bet tie, kurie norės paskaityti religinės spaudos, jos čia tikrai ras. Ir tai nekainuoja nė cento. Planuojama įkurti ir bibliotekėlę.
"Saulėtekio stotelė" dalijasi patirtimi, idėjomis, planuoja bendrus renginius su Vilniaus arkivyskupijos šeimos centru ir su "Caritas" "Vilties angelu". Galvojama, kaip padėti išrūpinti stipendijas tiems studentams, kurie sunkiai verčiasi.
L.Matonienė sakė, kad stotelėje studentai turi galimybes veikti, naudotis, bendrauti ir kurti. Ji labai džiaugėsi čia talkinančiais savanoriais ir visais, kurie su meile prisideda prie "Saulėtekio stotelės" veiklos.
"Tokios stotelės, patarnaujančios bendrabučių gyventojams, pasaulyje yra įprastas dalykas, - patikino kun. A.Saulaitis, SJ. - Ten būna skaityklos, bendri kambariai poilsiui, svečiams, didesniems renginėliams, pavyzdžiui, gimtadieniams ar kitoms šventėms organizuoti. Mūsų svajonė būtų realizuota, jei įkurtume tylos ar ramų kambarį su muzikos aparatūra, jei atsirastų patalpų pokalbiams su psichologu, socialiniu darbuotoju, dvasininku ar kitu patarėju, jei stotelėje būtų galima gauti informaciją apie krikščioniškus (ir ne tik) ryšius ir renginius, jei čia veiktų savitarpio pagalbos būreliai: jaunų šeimų, tėvų, auginančių paauglius, studijų ir pan. Galvojame ir apie platesnę psichologinę pagalbą, turime omenyje ir savižudybių prevenciją. Daug darbo laukia rūpinantis sutuoktiniais. Juk daugiau nei pusė jaunų šeimų išsituokia... Studijos, nelengva ekonominė padėtis itin apsunkina jaunų šeimų gyvenimą. Į šią "Saulėtekio stotelę" galima žiūrėti kaip į pavyzdį. Tokios stotelės, įkurtos pačių studentų ir universiteto iniciatyva, kurios būtų savarankiškos ir palaikytų tarpusavio ryšius, turėtų veikti kiekviename bendrabutyje."

Audronė GELŽINIENĖ

Vilnius

© 2002 "XXI amžius"

 

Susirinkusiuosius į stotelės šventinimo iškilmes išradingai pasveikino kun. Antanas Saulaitis, SJ. Antras iš dešinės - kardinolas Audrys Juozas Bačkis

Vilniaus Saulėtekio alėjoje gyvenančius studentus ir jų vaikus kviečia "Saulėtekio stotelė"

Vinco MATONIO nuotraukos

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija