"XXI amžiaus" priedas apie Lietuvą ir pasaulį
2004 m. gruodžio 8 d., Nr. 23 (92)

PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos

Konstituciją Europai ratifikavus

Sutartis dėl Konstitucijos yra artėjantis didelis žingsnis ir Europai, ir Lietuvai. Mūsų šaliai – tai padėtas taškas kelyje į Lietuvos tikslą: turėti apsaugotą laisvę ir erdvę pažangai, - o kartu indėlis į Europos tikslą.

Sutartis dėl Konstitucijos Europai yra tuo pat metu ir sutartis, ir konstitucija, kuri galėjo vadintis kad ir Sutartimi dėl Europos Sąjungos tikslų, pagrindų ir santvarkos arba Konvencijų Konvencija. Taigi dabar turime Europos Sąjungos aukščiausiąją sutartį, kurios, kaip Konstitucijos, turinys atsiskleis ne teoriniuose seminaruose ar doktrinos žinovų ginčuose, bet gyvenime. Jūs puikiai žinote, kad žalias gyvenimo medis žaliuoja savaip, ne pagal doktrinas, net ne pagal kokį geležinį, liniuote išbraižytą, sodininko planą.

Iš vienos nedidelės valstybės praktikos žinome, kad įstatymai ne visada veikia arba ne visa jėga. Iš vienos didelės valstybės nelaimių matome, kad įstatymas ir gyvenimas gali net visai išsiskirti, ir kas tuomet atsitinka.

Todėl esmė yra ta, kad Europos ir Euroatlantinės civilizacijos grindžiamosios idėjos apie laisvę, lygybę, brolybę, apie žmogaus teises ir pareigas taptų gyvenimo turiniu, kad šie siekiniai virstų natūraliai egzistuojančiu dalyku. Tame procese svarbus pagelbstintis žingsnis bus ir Lietuvos vakar ratifikuotas dokumentas.

Europos Parlamente prieš savaitę aš pirmąsyk girdėjau viešą susirūpinimą ir diskusiją: kas būtų tuo atveju, jeigu viena ar kelios šalys neratifikuotų Sutarties dėl Konstitucijos? Kol kas racionalių numatymų, kuo tada skirtųsi neratifikavusių valstybių statusas, ir ar jos tiesiog vienos kitoms užblokuotų Konstitucijos taikymą ten, kur yra nauji dalykai, dar negirdime. Skamba emociniai vertinimai – tai būtų tragedija, tai būtų katastrofa! Taigi vakar po pietų kaip tik galėjau ten viešai pranešti, kad iš Lietuvos pusės tokia katastrofa neateis.

Dažnai klausiama, ir šiandien Respublikos Prezidentas tai paminėjo: ar Europos Konstitucija atitinka Lietuvos interesus? Paimkim kartu ir Konstituciją, ir jos ratifikavimą, ir apverskim tą klausimą iš kitos pusės.

Ar atitiktų Lietuvos interesus koks nors neratifikavimas? Tikrai ne.

Ar atitiktų Lietuvos interesus didžiųjų dalykų skandinimas begaliniuose ginčuose ir ganduose dėl smulkmenų? Manau, kad tikrai ne.

Todėl vakar buvo žengtas teisingas žingsnis, atitinkąs Lietuvos interesus.

Mes dabar galime rūpintis kitais dalykais, o tikrai turime kuo rūpintis ir Lietuvoje, ir tuo, kas darosi aplink. Kas dedasi aplink Europą, taip pat tampa mūsų rūpesčiu, kur kas geriau juntamu negu anksčiau. Su tuo ateina ir dalyvavimas, ir atsakomybė, kurią mes norėjome ir nebijojome prisiimti.

Vytautas LANDSBERGIS,
Europos Parlamento narys


Pasisakymas konferencijoje, skirtoje Sutarčiai dėl Konstitucijos Europai, vykusioje lapkričio 12 dieną Vilniuje

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija