"XXI amžiaus" priedas jaunimui Nr. 10 (23)

PRIEDAI





(atnaujinta)



(atnaujinta)

Netarnavęs kariuomenėje - ne vyras

Vaikinai, netarnavę armijoje, visais laikais būdavo laikomi "netikrais vyrais". Tai ypač jausdavosi kaime, kur žmonės vienas kitą pažinojo. Tokiems ir gauti žmonas sunkiau sekdavosi, ir rimtesnio darbo jie negalėdavo tikėtis.

Šauktiniams dažniausiai "atsisuka varžtai"

Panevėžio miesto savivaldybės karo prievolės specialistas Normundas Šarkanas pateikė nemažai statistinių duomenų: Panevėžio apskrityje šiuo metu yra 145 šauktiniai, pagal teismo nuosprendį atlikę bausmę laisvės atėmimo vietose, dar 506 šaukiamojo amžiaus jaunuoliai ją atlieka. Tarp jaunuolių, pagal amžių turinčių tarnauti kariuomenėje, yra 189 invalidai (narkomanai, alkoholikai). Aukštosiose ir aukštesniosiose mokyklose mokosi 1850 vaikinų. Armijos tarnybai netinkamų jaunuolių - net 1500. Iš jų daugiausia serga psichinėmis ligomis. Kartais būna ir taip: prieš tapdamas kareivėliu, šauktinis ima ir pradeda šlapintis į lovą.
N.Šarkanas stebėjosi: "Kodėl slepiasi nuo tarnybos vaikinai iš tų šeimų, kuriose nebūna duonos? Armijoje būtų sotūs ir aprengti. Smulkioms išlaidoms mėnesiui dar gautų 87 litus, o šv. Velykoms bei Kalėdoms - papildomai po 120 litų. Tokie pinigai dirbančiajam nesimėto".

Išsisukinėjimams daromos kliūtys

Kasmet į Lietuvos kariuomenę pašaukiama apie šešis tūkstančius naujokų. Baigusius tarnybą karius pakeičia šauktiniai. Šaukimas į armiją vyksta visus metus. Veikia du regioniniai Kauno ir Klaipėdos šaukimo centrai. Vilniaus, Utenos, Šiaulių ir Panevėžio apskrityse naujokų šaukimą organizuoja dar ir Krašto apsaugos savanorių pajėgos.
Pagal įstatymą šaukti jaunuolius į armiją turi civiliai, bet ne kariškiai. Naudojantis švedų projektu, pirmiausia pradeda dirbti Kauno ir Klaipėdos, kitais metais tai ims daryti Panevėžio, Šiaulių ir Utenos, o 2003-aisiais - Vilniaus apskritys.
Pagal naująją tvarką naujokai vietoje atrenkami atsižvelgiant į jų sveikatą, išsilavinimą, šeimynines aplinkybes ir tik tada siunčiami į karo prievolės centrus. Juose dirba šauktiniams nepažįstama karo gydytojų komisija, prie kurios jiems beveik neįmanoma "prieiti", norint išsisukti nuo tarnybos.

Trečdalis naujokų vyksta tarnauti

Karo prievolės administravimo tarnyba prie Krašto apsaugos ministerijos yra įsikūrusi Vilniuje, Pamėnkalnio gatvėje 13. Tai - neužslaptinta ar uždara įstaiga. Tarnybos darbuotojai mielai bendravo su šių eilučių autoriumi. Jam buvo tiesiai pasakyta, kad į šaukimo punktus atvyksta apie 50-60 proc. naujokų. Daliai jų dėl mokslo ar dėl prastos sveikatos tarnyba atidedama. Tik apie 30 proc. šauktinių tampa kariais. O ką veikia likusi jų dalis? Slapstosi. Bandoma jų ieškoti per adresų biurus ar per policijos komisariatus. Policijos pagalba nėra didelė, nes ji pati vos verčiasi.

Besislapstantieji išvengia kalėjimo

Gavęs šaukimą ir neatvykęs nurodytu adresu, jei tai būna pirmą sykį, šauktinis baudžiamas šimto litų bauda. Jeigu jis ir toliau vengia tarnybos, antrą kartą pažeidęs įstatymą gali būti nubaustas iki 500 litų. Trečią kartą neatvykus jau keliama baudžiamoji byla. Tokių būta kelių. Vengiantiems tarnybos teismas realių laisvės atėmimo bausmių neskyrė.
Jeigu šauktinis išvyksta į užsienį, apie tai jis turi pranešti naujokų šaukimo centrui, o kur jo nėra, - Krašto apsaugos savanorių pajėgoms. Išvykęs į užsienį ilgiau nei pusmečiui, šauktinis turi prisistatyti į toje šalyje dirbančią Lietuvos ambasadą ir ten įsirašyti į karinę įskaitą.
Jeigu jaunuolis yra pacifistinių įsitikinimų arba priklauso kokiai nors religinei bendruomenei, oficialiai užregistruotai valdžios organų, jis turi pareikšti raštu, kad nenori atlikti tarnybos su ginklu. Jam gali būti paskirta alternatyvioji karo tarnyba. Tokiu būdu kareivėlis atlieka ūkinius darbus dalinio teritorijoje arba dirba ligoninėje pusiau ūkinius darbus. Jis yra maitinamas valstybės ir gauna uniformą. Alternatyvioji tarnyba trunka ne 12, kaip paprastai, bet 18 mėnesių. Žinomas tik vienas alternatyviosios tarnybos atlikimo atvejis.

Keitėsi laikai, kito ir naujokų šaukimas

Pulkininkas leitenantas Pranciškus Vaišvila, karo prievolės administravimo tarnybos prie KAM viršininko pavaduotojas, nurodė priežastį, kodėl jaunuoliai neina tarnauti: "Dauguma jų dar nežino, kuo mūsų kariuomenė skiriasi nuo sovietinės armijos. Tai yra ir KAM pareigūnų, atsakingų už švietimą, darbo trūkumas".
Karininkas pasakojo, jog pagal kariuomenės vado patvirtintą tvarką tikroji karo tarnyba gali būti pakeista tarnyba Krašto apsaugos savanorių pajėgose (KASP). Jeigu vaikinas į ją atėjo nuo 18 metų ir ištarnavo metus, tokiam rekomenduojama pakeisti tarnybą. Tai sprendžia naujokų šaukimo komisija. Jai šauktinis turi pateikti vietos KASP vado rekomendaciją, ar yra to vertas.
Šių eilučių autoriui teko bendrauti su Panevėžio naujokų šaukimo komisija ne kaip žurnalistui, bet kaip šaukiamojo tėvui. Jis buvo maloniai nustebintas joje vyraujančia šilta ir dalykiška aplinka. Name, kuriame buvo karinis komisariatas, nebeliko sovietinio tvaiko. Čia nematyti storžieviškumo, saldofoniškumo, pasipūtėliškumo. Naujokų šaukimo komisijoje neišgirsi: "Nemoki - išmokysim, nenori - priversim".

Bronius VERTELKA

Panevėžys-Vilnius

© 2001 "XXI amžius"

 


Karo prievolės administravimo tarnybos prie KAM viršininko pavaduotojas pulkininkas leitenantas Pranciškus Vaišvila pataria šauktiniams nevengti tarnybos lietuviškoje kariuomenėje

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija