Atnaujintas 2002 m. sausio 11 d.
Nr.3
(1010)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė šiandien
Ora et labora
Laikas
Darbai
Mums rašo
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Spinduliavęs dvasine didybe

Minint "Opus Dei" įkūrėjo 100-ąsias gimimo metines, laukiama jo kanonizavimo

Daugelyje pasaulio šalių "Opus Dei" bendruomenėse ir platesniu mastu sausio 9 dieną paminėtos šios katalikiškos organizacijos, turinčios personalinės prelatūros statusą, įkūrėjo palaimintojo Chosėmarijos Eskrivos (1902-1975) gimimo 100-osios metinės. Ta proga Romos popiežiškajame "Santa Croce" universitete surengtas kongresas "Kasdienio gyvenimo kilnumas", kuriame pranešimus skaitė ne tik katalikų, bet ir kitų denominacijų pranešėjai.
Jau baigiamas 1992 metais beatifikuoto palaimintojo Ch. Eskrivos kanonizacijos procesas: gruodžio 20 dieną buvo paskelbtas popiežiaus Jono Pauliaus II patvirtintas dekretas apie pripažinimą moksliškai nepaaiškinamo išgijimo, įvykusio užtarus palaimintajam. Būtent maldoms, prašant "Opus Dei" įkūrėjo užtarimo, priskiriamas gyvybės išgelbėjimas vieno Ispanijos gydytojo, kuris dėl ilgalaikio rentgeno spindulių poveikio sirgo paskutine odos vėžio stadija. Stebuklingai pasveikęs gydytojas nebuvo "Opus Dei" narys, tik turėjo kortelę su palaimintuoju Ch. Eskrivos atvaizdu, kurioje buvo išspausdinta malda. Pristatydamas dekretą apie stebuklo pripažinimą, Šventųjų skelbimo kongregacijos prefektas kardinolas Chosė Saraiva Martinsas sakė, kad palaimintasis Ch. Eskriva buvo "viena žymiausių Bažnyčios figūrų XX amžiuje. (...) Su nepailstamu uolumu jis skatino pasauliečių šventumą ir per daugelį iniciatyvų nešė Evangelijos raugą šiuolaikinei visuomenei".
Chosėmarija Eskriva de Balageras gimė 1902 m. sausio 9 d. Ispanijoje, Aragono provincijos Barbastro mieste. Studijavo teisę, vėliau - teologiją ir 1925 m. kovo 28 d. Saragosoje gavo kunigystės šventimus. Nuo 1927 metų kunigavo Ispanijos sostinėje Madride, kur ypač rūpinosi socialiai apleistais žmonėmis, gyvenančiais didmiesčio skurdžių kvartaluose. Stiprindamas pasauliečių apaštalavimą, 1928 m. spalio 2 d. įsteigė "Opus Dei" (lot. Dievo darbas) sąjūdį, kuris iš pradžių buvo vyrų organizacija, bet nuo 1930 metų jame pradėjo darbuotis ir moterų. Palaimintojo Ch. Eskrivos idėja buvo labai paprasta: kasdienis gyvenimas ir darbai turi padėti skleisti šventumą - profesinė veikla, asmeninių, šeimyninių bei visuomeninių pareigų atlikimas tuo pačiu perkeliamas į apaštalavimą gyvenamoje aplinkoje.
"Opus Dei" bendruomenės dėl palaimintojo Ch. Eskrivos katechetinių principų aktualumo ir modernumo (vienas iš šių principų - "be laisvės negalima mylėti Dievo") ėmė sparčiai plisti Iberijos pusiasalyje, Europos šalyse ir visame pasaulyje. Ch. Eskrivos raštai, ypač žymiausia 1934 metais išleista knyga "Kelias", buvo išplatinti milijoniniais tiražais daugeliu kalbų. 1943 m. vasario 14 d. jis įsteigė Šventojo Kryžiaus kunigų draugiją, glaudžiai susijusią su "Opus Dei" sąjūdžiu, kurio nuostatas Šventasis Sostas patvirtino 1950 metais. Iki pat savo mirties 1975 m. birželio 26 d. Ch.Eskriva rūpinosi "Opus Dei" veikla, nuolat pateikdavo naujas švietimo bei socialines iniciatyvas. Jo mirties metais "Opus Dei" turėjo daugiau kaip 60 tūkst. narių, o dabar šiai personalinei prelatūrai priklauso apie 84 tūkst. žmonių iš 90 pasaulio šalių, tarp kurių 1600 kunigų.
Čia minimą personalinės prelatūros statusą - kol kas vienintelį Katalių Bažnyčioje - popiežius Jonas Paulius II suteikė "Opus Dei" 1982 metais. Pagal Bažnyčios kanonų teisę personalinė prelatūra, kuri remiasi personaline, o ne, kaip įprasta, teritorine priklausomybe, yra ypatingas juridinis vienetas, skirtas specialiems pastoraciniams uždaviniams vykdyti. Vadinasi, "Opus Dei", kurios prelatu šiuo metu yra vyskupas Chavjeras Ečeverija, rūpinasi savo kunigų rengimu ir išlaikymu, kartu sielovadinius planus derindama su vietos dieceziniais vyskupais. Taip pat ir 98 proc. "Opus Dei" narių sudarantys pasauliečiai, įsitraukdami į prelatūrą sutartinės narystės pagrindu, neatsisako savo ryšių su vietine parapijos bendruomene.
Ch.Eskrivos, palaidoto "Opus Dei" priklausančioje Romos Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje, beatifikacijos byla pradėta 1981 m.vasario 19 d. Jo beatifikacijos iškilmėse Romoje 1992 m. gegužės 17 d. dalyvavo ypač daug tikinčiųjų - beveik 200 tūkstančių, kaip nė vienose kitose tokiose iškilmėse. Tiesa, tuo metu pasaulietinėje žiniasklaidoje buvo kilęs tam tikras šurmulys dėl monsinjoro Ch.Eskrivos beatifikacijos spartos - nuo jo mirties iki paskelbimo palaimintuoju buvo praėję tik 17 metų. Tačiau, kaip aiškino palaimintojo bylos postulatorius kunigas Flavijus Kapučis, beatifikacijos proceso sparta pirmiausia buvo susijusi su tuo, kad jis vyko pagal naujas popiežiaus Jono Pauliaus II 1983 metais paskelbtas beatifikacijos procedūras. Dėl spartesnės beatifikacijos gauta apie 6 tūkst. raštiškų prašymų, kuriuos pasirašė 69 kardinolai, 241 arkivyskupas ir 987 vyskupai.
Tai, kad "Opus Dei" įkūrėjas netrukus bus paskelbtas ir šventuoju, teigiamai įvertino didelis šios organizacijos rėmėjas Austrijoje kardinolas Francas Kioningas. Gruodžio pabaigoje Ispanijos laikraščiui "La Vanguardia" duotame interviu Vienos arkivyskupas emeritas sakė: "Kanonizacija reiškia, jog Ch.Eskriva yra ne tik ypatinga asmenybė, bet ir turtas, kuris priklauso visai Bažnyčiai". Jis priminė, kad "Opus Dei" įkūrimo iniciatyva, kaip ir daugelis naujovių Bažnyčioje, iš pradžių buvo sutikta gana skeptiškai. "Žmonės klausė: ko jie nori? Kas jie yra? Kas už to slepiasi? Juk per daugelį amžių buvo ir kitų daug žadančių judėjimų, kurie arba greitai suliepsnojo ir užgeso, arba paslydo, įgydami sektantiškų bruožų, - kalbėjo 96 metų kardinolas F.Kionigas. - Juk nėra lengva patraukti žmones, kurie yra kupini neigiamų abejonių. Ką tai reiškia, "Opus Dei" patyrė savo kūnu, kol rado savo vietą Bažnyčioje". Kardinolas prisiminė, kad su Ch.Eskriva susipažino per II Vatikano Susirinkimą. "Jis buvo žmogus, kuris, mano manymu, spinduliavo dvasine didybe. Jis labai dimėjosi Susirinkimu, daug keliavo, rūpinosi pasauliečių apaštalavimu". Būtent naujo pasauliečių vaidmens Bažnyčioje atskleidimas ir buvo didžiausias palaimintojo Ch.Eskrivos nuopelnas.
Gavęs tuometinio Vienos arkivyskupo ordinaro kardinolo F.Kioningo leidimą, 1957 metais "Opus Dei" įsikūrė Austrijoje. Dabar prelatūra šioje šalyje turi apie 350 narių, kurių dauguma yra santuokoje gyvenantys pasauliečiai - advokatai ir mokytojai, namų šeimininkės ir valstiečiai, medikai ir muzikai. Austrijoje taip pat yra 20 "Opus Dei" kunigų ir diecezinis vyskupas Klausas Kiungas, kuris iki vyskupo konsekracijos 1989 metais buvo "Opus Dei" regioniniu vikaru Austrijoje. Vienoje veikiantis "Opus Dei" centras koordinuoja prelatūros veiklą Vidurio ir Rytų Europos šalyse.

Mindaugas BUIKA

© 2002 "XXI amžius"

 

Palaimintasis Chosėmarija Eskriva

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija