Atnaujintas 2002 m. sausio 18 d.
Nr. 5
(1012)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Krikščionybė šiandien
Laikas
Gimtas kraštas
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Popiežius kviečia pasaulio religijų lyderius į Asyžių

Kaip manoma Vatikane, į sausio 24 dieną Italijos mieste Asyžiuje vyksiantį pasaulinį Maldos už taiką susitikimą atvyks maždaug 200-250 įvairių religijų vadovų. Vadinasi, popiežiaus Jono Pauliaus II pasiūlytas renginys savo mastu gali pralenkti pirmąjį tokio pobūdžio susitikimą Asyžiuje, kuris vyko 1986 metais. Svarbu pažymėti, kad dalyvauti pažadėjo ir Stačiatikių Bažnyčios vyriausias vadovas, Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I bei protestantiškų Bažnyčių aukšto rango atstovai. Atvyks keletas žymių žydų rabinų, budistų dvasininkų iš Japonijos (kol kas neaišku, ar dalyvaus Tibeto budistų vadovas Dalai Lama), žinoma, laukiama islamo pasaulio atstovų.
Pranešama, jog į Asyžių iš Vatikano Popiežius drauge su susitikimo dalyviais vyks traukiniu. Tam ruošiamas specialus penkių keleivinių vagonų sąstatas. Kadangi trečiajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje įrengta Vatikano geležinkelio stotis jau senokai kelionėms nenaudojama, - Popiežius dabar dažniausiai skraido sraigtasparniais ir lėktuvais, - tad teko kai ką paremontuoti. Šventojo Tėvo ir jo svečių kelionė traukiniu simbolizuos draugiškus įvairių tikybų ryšius bei primins pirmąją popiežiaus Jono XXIII kelionę už Vatikano ribų 1958 metais, nes tada irgi buvo važiuota traukiniu į Asyžių.
Pagal paskelbtą programą, susitikimas sausio 24-ąją Asyžiaus Šv.Pranciškaus aikštėje prasidės 11 valandą ryto. Po įžanginės kalbos, kurią pasakys Popiežiškosios teisingumo ir taikos tarybos pirmininkas kardinolas Fransua Ksavjeras Ngujen Vantuanas, vyks liudijimai, kuriuos pateiks Stačiatikių Bažnyčios, Anglikonų Bendrijos, kitų reformacinių Bažnyčių delegatai. Vėliau kalbės induistų, budistų, judėjų, musulmonų dvasininkai, tradicinių Afrikos tikybų atstovai.
Po pusiaudienio susitikimo dalyviai melsis už taiką skirtingose Asyžiaus vietose, kurios bus skirtos kiekvienai religijai. Krikščionys rinksis į Šv.Pranciškaus žemutinę baziliką, kurioje ekumeninei maldai vadovaus popiežius Jonas Paulius II. Pavakare vėl visi susirinks į Šv.Pranciškaus aikštę, kurioje po Popiežiškosios tarpreliginio dialogo tarybos pirmininko kardinolo Frensio Arinzės trumpo mąstymo anglų, arabų ir italų kalbomis bus perskaitytas susitikimo dalyvių bendras pareiškimas dėl ryžto kartu darbuotis taikos labui. Paskui Šventasis Tėvas, drauge su kitų religijų vadovais įžiebęs taikos žibintą, perskaitys raginimą pasauliui apie taikos įtvirtinimo gyvybišką reikšmę. Susitikimo dalyviai linkės vieni kitiems taikos ir ramybės.
Lapkričio 18 dieną skelbdamas savo sprendimą sušaukti Asyžiaus tarpreliginį susitikimą, Popiežius pažymėjo: "Susidariusi padėtis dėl išaugusios terorizmo grėsmės tapo tokia dramatiška, kad mes visi jaučiame poreikį kartu šauktis Dievo". Asyžiuje pagrindinių pasaulio religijų atstovai "melsis, kad būtų įveikti pasidalijimai ir kuriama tikra taika". Po rugsėjo 11-osios įvykių dabar daugiausia kalbama apie radikalųjį islamo terorizmą, todėl Šventasis Tėvas ypač pageidavo, kad "drauge susitikę krikščionys ir musulmonai skelbtų pasauliui, jog religija niekuomet neturėtų būti konfliktų, neapykantos ir prievartos priežastimi".
Vėliau Vatikano paskelbtose direktyvose, skirtose sausio 24 dienos Maldos susitikimo Asyžiuje metu galimoms vietinėms celebracijoms, pasaulio katalikai buvo pakviesti prisidėti prie Popiežiaus ir keliauti kaip piligrimams į savo šalies šventoves. Lietuvos vyskupai irgi sudarė programą tikintiesiems, kurie tomis dienomis galės dalyvauti pamaldose už taiką mūsų šalies žymiosiose Dievo Motinos šventovėse ir katedrose. "Bažnyčia įžvelgia piligrimystėje daugelį krikščioniškų vertybių, - rašoma minėtame Vatikano dokumente. - Atsiliepiant į Šventojo Tėvo pasiūlymą ir dvasinį pasirengimą Asyžiaus susitikimui, piligrimystė tampa ženklu tos reikalingos kelionės, į kurią kviečiamas leistis kiekvienas Kristaus išpažinėjas, kad galėtų atsiversti". Be to, piligrimystė suteikia tam tikrą fizinę išraišką kiekvieno krikščionio sampratai, kad jis nuolat eina istorijos keliais savo kelionėje pas Viešpatį.
Ir 1986-aisiais, ir šiais metais Popiežiaus kvietimas vykti į Asyžių yra pastanga, kad pasaulio religijos sutartinai liudytų žmonijai taikos siekimą, tartų vilties žodžius. Antruoju susitikimu Jonas Paulius II pabrėžtinai kreipėsi į islamo išpažinėjus, ragindamas drauge su kitų religijų tikinčiaisiais pademonstruoti griežtą nepritarimą terorizmui ir prievartai. Šiam susitikimui, kurio idėją, kaip neseniai buvo pranešta, Šventajam Tėvui pasiūlė Ukrainos Katalikų Bažnyčios kardinolas Liubomiras Husaras per spalio mėnesį vykusį Vyskupų Sinodą, norėta suteikti ir ryškų ekumeninį bruožą. Ne veltui jo data parinkta taip, kad susitikimas vyktų per tradicinę Maldos už krikščionių vienybę savaitę, Bažnyčioje minimą sausio 18-25 dienomis.
Kaip prieš anuomet vykusį pirmąjį tarpreliginį susitikimą Asyžiuje, taip ir dabar kai kurie ypač konservatyvūs tikintieji gali tvirtinti, kad neva kyla pavojus "susimaišyti religijoms" arba atsirasti sinkretizmui.
Tačiau, kaip pabrėžė sausio pradžioje Vatikano laikraštyje “L'Osservatore Romano” publikuotame komentare Popiežiškosios krikščionių vienybės tarybos pirmininkas kardinolas Valteris Kasperis, baimė dėl sinkretizmo Asyžiaus susitikime neturi jokio pagrindo. Krikščionių ir kitų religijų vadovai į šv. Pranciškaus miestą renkasi melstis, bet jie melsis ne kartu, priminė kardinolas. (Kaip nurodyta susitikimo programoje, atskirų religijų išpažinėjai Asyžiuje melsis skirtingose vietose.) Žinoma, bus išreikšta visų pagarba Dievui ir religinėms vertybėms, gyvybei ir taikos tarp žmonių siekimui, tačiau tai nėra sinkretizmas.
Kardinolas V.Kasperis perspėjo, kad nereikia painioti tarpreliginio dialogo ir ekumeninio bendravimo tarp įvairių konfesijų krikščionių. Čia yra aiškus ir specifinis skirtumas. Ekumeninių santykių pagrindas yra ne tik abipusė pagarba, bet ir bendras tikėjimas į Kristų ir abipusis krikšto pripažinimas. Štai kodėl skirtingų tradicijų krikščionys gali kartu melstis, kaip juos Jėzus mokė. Todėl, kaip suplanuota, prieš tarpreliginį susitikimą, sausio 24 dieną, krikščionių atstovai rinksis į Asyžiaus Šv.Pranciškaus baziliką kartu melstis su popiežiumi Jonu Pauliumi II. 1986 metų susitikime irgi nebuvo jokių sinkretizmo apraiškų ir krikščionių atstovai visus supažindino su evangeliniu Kalno pamokslu, vyriausiasis Romos rabinas Elijas Toafas perskaitė pranašo Michėjo viziją, kaip kalavijai perliedinami į noragus, o musulmonų dvasininkas priminė tas Korano vietas, kuriose kalbama apie taikos reikšmę. Tuomet Asyžiaus susitikimo pabaigoje visiems delegatams Popiežius įteikė po alyvų šakelę, kaip taikos simbolį.
Visų tikybų nariai turi darbuotis kartu ir parodyti pasauliui, kad religija įkvepia taiką ir solidarumą, o ne karus ir konfliktus, sakė Jonas Paulius II, lapkričio 9 dieną susitikęs su Popiežiškosios tarpreliginio dialogo tarybos nariais. Po rugsėjo 11-osios kai kurie žmonės nori pavaizduoti tarptautinio terorizmo sukeltą konfliktą kaip "tikrąjį religijų susidūrimą", todėl Šventasis Tėvas perspėjo, kad naudoti religiją, kaip pretekstą imtis prievartos, arba kaltinti kitą religiją, jog ji neva skatina prievartą, vadinasi, "falsifikuoti pačią religiją". Kiekviena tikroji religija kviečia tikinčiuosius daryti gera, palengvinti kančias, kurti teisingą ir vieningą pasaulį. "Todėl mums iškilęs gyvybiškas uždavinys parodyti, kaip tikėjimas įkvepia taiką, skatina teisingumą, stiprina solidarumą ir įtvirtina laisvę", - sakė Popiežius.

Mindaugas BUIKA

© 2002 "XXI amžius"

 

Šv.Pranciškaus katedra Asyžiuje

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija