Atnaujintas 2002 m. sausio 18 d.
Nr. 5
(1012)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Krikščionybė šiandien
Laikas
Gimtas kraštas
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Šventasis Tėvas - už teisingesnį pasaulį

Popiežius Jonas Paulius II sausio 10 dieną vykusiame tradiciniame naujametiniame susitikime su diplomatiniu korpusu paragino tarptautinę bendruomenę kovoti su neteisingumu ir teroru, ryžtingai siekti pažangos ir taikos visame pasaulyje. Savo kalboje, pasakytoje prie Šventojo Sosto akredituotiems ambasadoriams, - Vatikanas palaiko diplomatinius santykius su 180 valstybių. - Popiežius pripažino, jog dabartinė tarptautinė padėtis ne visai pateisino prieš dešimtmetį sudėtas viltis. "Horizontas atrodo tamsus, ir daugelis tų, kurie devintajame dešimtmetyje patyrė laisvės sąjūdžių atneštus didelius pokyčius, šiandien netikėtai vėl pajuto baimę dėl ateities ir nesaugumą", - sakė jis. Todėl reikia nepailstamai darbuotis, kad abejingumas kitų vargams, neapykanta ir prievarta niekada neturėtų lemiamos įtakos.
Apžvelgdamas situaciją atskiruose regionuose, Šventasis Tėvas reiškė viltį, kad naujoji Afganistano vadovybė veiksmingai prisidės sutaikant daugiau kaip du dešimtmečius nuo karų ir konfliktų kenčiančios šalies visuomenę. Azijos stabilumui būtų naudingas tolesnis Kinijos Liaudies Respublikos ir Taivano suartėjimas. Tarp teigiamų politinių įvykių Europoje, Popiežius paminėjo sėkmingą parlamentinės sistemos kūrimą Kosove ir naujas derybas dėl padalytos Kipro salos problemų sprendimo. Pats Europos vienijimosi procesas, įvedus bendrą valiutą - eurą, įžengė į naują lemiamą etapą. Ateityje turėtų būti parengta Europos Sąjungos konstitucija. Popiežius ragino siekti, kad toje Konstitucijoje aiškiau atsispindėtų Europos vienybės tikslai ir puoselėjamos vertybės.
Šventasis Tėvas apgailestavo, jog, nors Bažnyčia ir pageidavo, Europos Sąjungos viršūnių susitikimuose ir svarbiuose teisiniuose aktuose nepakankamas dėmesys skiriamas religijos sričiai. "Atsiriboti nuo religijos, kuri daug prisidėjo ir toliau prisideda vystant humanizmą ir kultūrą, - ypač tai ryšku Europoje, kuo ji didžiuojasi, - mano nuomone, yra neteisinga ir klaidinga, - sakė Jonas Paulius II. - Šio istoriškai neginčijamo fakto pripažinimas nereikštų, kad būtų prasilenkta su teisėtais šiuolaikinių valstybių ir Europos struktūrų pasaulėžiūrinio neutralumo reikalavimais".
Popiežius ypač nerimauja dėl padėties Šventojoje Žemėje, kuri toliau lieka "ugnies ir kraujo žeme". Pasak jo, niekas negali likti abejingas tam neteisingumui, kurį jau daugiau kaip 50 metų patiria palestiniečių tauta. Tačiau niekas negali ginčyti ir Izraelio tautos teisės į saugų gyvenimą. Siekiant teisingos taikos Artimuosiuose Rytuose, "ginklai ir žiaurūs pasikėsinimai niekada nebus tinkama priemonė", kaip ir įstatymas "akis už akį", pabrėžė Šventasis Tėvas. Tik tarpusavio pagarba, okupuotų sričių išlaisvinimas, prisilaikymas tarptautinės teisės nuostatų, neliečiamumo ir laisvo priėjimo prie šventųjų vietų Jeruzalėje garantijos padės siekti teisingos taikos, o prie to gali prisidėti ir tarptautinė bendruomenė. "Nei Izraelis, nei palestiniečiai negali laimėti tarpusavio karo. Tačiau drauge jie gali laimėti taiką", - sakė Jonas Paulius II.
Jis pažymėjo, kad susirūpinimą kelia padėtis Afrikoje, kur šiuo metu įsiplieskę ne mažiau kaip 17 konfliktų, ir Lotynų Amerikoje, kur daugelyje vietų išplitusi socialinė nelygybė, narkotikų verslas ir korupcija kelia grėsmę demokratijos pagrindams. Kalbėdamas apie Argentiną, kur dėl susidariusios ekonominės krizės kilo riaušės ir net buvo žmonių aukų, Popiežius priminė, kad politika ir ekonomika turi padėti kurti visų žmonių gerovę. Jis kvietė argentiniečius "nepaisyti visų sunkumų ir išsaugoti viltį, kad šalies turimi žmonių ir gamtos resursai padės ištaisyti padėtį. Tik svarbu politikams pirmiausia rūpintis ne asmeniniais ar partijų interesais, bet siekti tautos gerovės visomis įmanomomis priemonėmis. Be to, būtina, kad į visuomenę iš tikrųjų grįžtų moralinės vertybės, atviras ir laisvas dialogas, kad būtų susilaikoma nuo pertekliaus ir taip padedama vargingiems žmonėms.
Jonas Paulius II prašė pasaulio valstybių bendruomenes gerbti gyvybės šventumą, ginti šeimos instituciją ir žmogaus teises. Ypač reikia rūpintis visais silpnaisiais, vaikais, moterimis ir pabėgėliais. Popiežius ragino dar aktyviau imtis nusiginklavimo ir apriboti ginklų prekybą. Kovojant su dideliu skurdu daugelyje pasaulio regionų, reikia palengvinti užsienio skolų naštą, visoms šalims sudaryti panašias tarptautinės prekybos sąlygas. Galiausiai Šventasis Tėvas kvietė daugiau energijos ir lėšų skirti sveikatos bei aplinkos apsaugai.

Kathpress

© 2002 "XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija