2010 m. sausio 29 d.
Nr. 8
(1793)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

Piešiniuose – Kauno šventovės

Benjaminas ŽULYS

Dailininkas Jonas Lukšė

Gal mažai kas žino, kad Kaune yra net kelios dešimtys ar dar daugiau maldos namų – jas visas užfiksavo kaunietis dailininkas Jonas Lukšė. Kauno šventovių piešinių paroda neseniai atidaryta Kauno kunigų seminarijos Švč. Trejybės bažnyčioje (A. Jakšto g. 1). Kaip parodos atidaryme sakė autorius, „tai kultūros paveldo ir architektūros pastatai mano matytoje erdvėje“. Parodoje eksponuojama 78 tušu atlikti piešiniai. Nuostabą kelia darbų atlikimo preciziškumas: ryški kiekviena detalė, smulkiausi architektūriniai niuansai, viskas tikslu, išraiškinga, meniška. Autorius J. Lukšė – giliai tikintis lietuvis, patyręs nemažai vargo. Kaip jis pats ironiškai sako, Užbaikalėje atlaikęs tūkstančius uodų atakų, neprarado vilties grįžti į tėvynę. Studijavo Maskvos dailės institute, Lietuvoje baigė Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą, Lietuvos dailės institutą. Beje, Jonas pamena, kaip sovietinėje armijoje, belaukiant trečiojo pasaulinio karo, jis buvo pasiųstas į Kaukazą ir laukė lemtingojo signalo. Bet, kaip Jonas sako, Viešpats nukėlė pragaro pavojų, ir kariai grįžo namo. Čia Jonas surado savąjį pašaukimą, kuriam liko ištikimas iki šiol. Viena jo kryptis – maldos namai. Jo piešiniuose vyrauja katalikiškos krypties pastatai, bet esama ir kitokių – islamo, judaizmo, krišnaizmo, stačiatikių, budizmo krypčių. Kaip sakė Kauno kunigų seminarijos rektorius mons. Aurelijus Žukauskas, nepaisant pasirinkto tikėjimo, visi esame vieno Tėvo vaikai, ir Jam esame dėkingi už visa, ką patiriame gera ir prasminga. Kaunas ypač išsiskiria turtinga sakraline aplinka. Paroda buvo atidaroma maldų už krikščionių vienybę savaitės metu, todėl rektorius paragino visus vienytis tikėjime, geruose darbuose, meilėje ir viltyje. Parodoje demonstruojami darbai kaip tik byloja ir tikėjimų gausą, ir jų bendrystę.


Medžio skulptūrose – šventieji ir piligrimai

Drožėjas Pranas Dužinskas
prie savo kūrinio „Piligrimas“

Lietuvos piligrimų bendrija Vilniaus Jeruzalės galerijoje surengė Lietuvos medžio drožėjų parodą-konkursą „Šventieji ir piligrimai“. Parodoje-konkurse dalyvavo 22 Lietuvos medžio drožėjai iš įvairių šalies regionų (Žemaitijos, Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos), buvo eksponuojama per 40 šventųjų ir piligrimų skulptūrėlių.

Lietuvos piligrimų bendrijos pirmininkas dr. Darius Liutikas teigė, kad paroda „Šventieji ir piligrimai“ turėtų tapti tradicija, nes tokių parodų šalies sostinėje trūksta. Tradicinės medžio drožėjų kūrinių parodos-konkursai, medžio drožėjų plenerai Lietuvoje dažniausiai vyksta mažesniuose miestuose ir miesteliuose. Konkursinės parodos siekiant įamžinti garsiausio XX amžiaus dievdirbio Liongino Šepkos atminimą organizuojamos Rokiškyje. Čia taip pat tradicinėmis tapo prakartėlių parodos. Šv. Jurgio skulptūrų konkursas vyksta Veisiejuose.


Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija