„XXI amžiaus“ priedas apie gimtinės žmones ir darbus

2016 m. liepos 1 d., Nr. 6 (75)


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Poetų vasaros atlaidai ,,Ten, kur poezija virsta malda“

Programą atlieka KSJMC gitaros ir vokalo
studijos jaunieji atlikėjai. Dešinėje –
klebonas kun. Artūras Stanevičius

Šokis Šv. Jurgio bažnyčios šventoriuje

KĖDAINIAI. Antri metai Šv. Jurgio bažnyčioje šv. Mišiomis, kurias aukojo klebonas kun. Artūras Stanevičius, prasidėjo poetų vasaros atlaidai. Šiemet ši šventė vyko birželio 19 dieną. Poetų vasaros atlaidų „Ten, kur poezija virsta malda“ šv. Mišiose melstasi už Kėdainių krašto literatų sambūrio literatus, poetus ir rašytojus. Visuotinėje maldoje prašyta literatams Dievo malonės, susitelkimo kūrybiniuose projektuose, literatūrinėse atvartose, susitinkant su poezijos mylėtojais, dvasingumo, kad jų literatūrinis žodis talpintų savyje meilę Tėvynei, artimui, skleistų gamtos grožį, gaivintų tautos istoriją. Prašyta jiems ir jų artimiesiems sveikatos bei Dievo malonių, melsta, kad Kėdainių krašto literatų sambūrio kūrėjų niekada neapleistų dvasingas žodis, kad Švč. Trejybės dvasia suteiktų įkvėpimo visada laikytis tikrųjų žmogiškųjų vertybių ir jas atskleisti savo kūryboje. Melstasi už visus Kėdainių krašto rašytojus, poetus, literatus, atvykusius iš įvairių šalies miestų ir kaimų, prašant jiems Dievo palaimos. Prašyta sveikatos, laimės, gerovės, atlaidumo ir supratimo visiems čia susirinkusiems poezijos mylėtojams ir skaitytojams. Malda skambėjo už mirusius krašto rašytojus, poetus, literatus, prašant jiems dangaus karalystės.

Susirinkusieji į poetų vasaros atlaidus bažnyčioje galėjo aplankyti knygų parodą „Kėdainių kraštas, jo žmonės ir jų kūryba leidiniuose“, kuri sudomino ne tik parapijos bendruomenę, bet ir svečius. Parodoje eksponuota beveik šimtas įvairių leidinių, kurių tik dalis parašyta krašto žmonių ir apie Kėdainių kraštą. Vartėme tremties ir partizanų istorijas, sakralinius leidinius, kraštiečių poeziją bei prozą, knygas apie Kėdainių kraštą ir jo žmones, kriminalisto šiokiadienius, bibliografines rodykles apie įžymius krašto žmones.

Po šv. Mišių Šv. Jurgio bažnyčios šventoriuje, gamtos apsuptyje, – atlaidų tąsa. Poezijos popietę palaimino klebonas kun. Artūras Stanevičius, kuris yra Kėdainių krašto literatų sambūrio globėjas ir dvasinis vadovas. Renginį vedė šių eilučių autorė ir Laima Žilytė.

Choreografės Ramintos Matulytės-Šilienės vadovaujamos šokančios mergaitės lyg drugeliai į šventoriaus pievą atnešė savo šokius. Šventoriuje pasigirdo gitara ir nuvilnijo virš miesto Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro (KSJMC) gitaros ir vokalo studijos jaunųjų atlikėjų balsai. Tarp eilėraščių skaitymo jų vadovė, solistė Laima Žilytė, atliko savo ir kitų tekstais sukurtas dainas, kalbino poetą ir prozininką Algį Augustaitį, atvykusį iš Vilniaus, iš savo kriminalistinio darbo šiokiadienių išleidusį knygą Arvydą Augą, poetą Vitolį Laumakį. Savo eiles skaitė Kėdainių krašto literatai Elvyra Kisielienė, Irena Paplauskienė, Zita Vozgirdienė, Vitalija Minialgaitė, Janina Meškauslienė, Rozalija Racevičiūtė, Angelija Avižiūtė-Bučienė, Audrius Zavtrikovas, Raminta Matulytė-Šilienė, Laima Žilytė, Algis Augustaitis, Vitolis Laumakys ir šio teksto autorė. Debiutantės Zita Vozgirdienė ir Rozalija Racevičiūtė pirmą kartą skaitė savo poeziją ir labai džiaugėsi, kad skaito bažnyčios šventoriuje, ypatingoje erdvėje. Klaipėdoje gyvenanti kraštietė poetė Angelija Avižiūtė-Bučienė Šv. Jurgio bažnyčios bibliotekėlei padovanojo savo eilėraščių knygą.

Knygas leidžia pavieniai asmenys, mokyklos ir įvairios bendruomenės.

Kėdainių krašto literatų sambūris yra paruošęs leidybai savo narių knygą „Sekminių paukštė dovanojo plunksną“, iš kurios ir šiame renginyje buvo skaitomos eilės. Buvo pristatyti knygų sudarytojai. Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Zita Civilkaitė perskaitė mirusios Aleksandros Pacaitienės eiles, jos kolegė Zita Bieliauskienė – bibliotekoje bendromis pastangomis su kitomis kolegėmis yra sudariusios ne vieną rodyklę apie žymius kraštiečius, KSJMC lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Aldona Šliažaitė, kuri kartu su buvusiu centro direktoriumi Dangiru Kačinsku yra parengusi ir redagavusi knygas apie prasmingą ir įdomią šio centro veiklą, atspindinčią suaugusiųjų mokymosi ypatumus, kūrybinius mokinių ir mokytojų gebėjimus, Genovaitė Bružienė – viena iš krašto literatų eilių knygelės vokiečių kalba „Kalbų tiltas-2007“ sudarytojų, istorinių knygų rengėjas Ignas Meškauskas, nuotaikingai nusitekęs Kazimieras Dobrovolskis, iškilmingai padeklamavo eilėraštį apie naują Šv. Jurgio bažnyčios varpą, vis kviečiantį kėdainiečius susikaupti maldai. Poetų vasaros atlaiduose pasidžiaugta ir jauno menininko Gyčio Sarapino kūryba. Jis ne tik skaito poeziją, bet ir piešia. Gytis kalbėjo apie savo kūrybos perspektyvas.

Džiugu, kad poezija nesvetima ir Kėdainių rajono tarybos nariams. Krašto literatus sveikino Kėdainių rajono tarybos narė Onutė Šulcienė, visada mielai dalyvaujanti krašto literatų renginiuose. O šis renginys nuo pernykščio skyrėsi tuo, kad buvo pakviesti ne tik poeziją rašantys žmonės – susiliejo į dermę šokis, muzika, žodis, daina, malda... Menų dermė paįvairino renginį, o bendra agapė pratęsė draugišką bendravimą.

Genė Sereikienė,
Kėdainių krašto literatų sambūrio vadovė

Zigmo Slavinsko ir Arvydo Augos nuotraukos

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija